CHEŁMEK. 63 mieszkańców wymieni stare piece na nowoczesne eko-kotły

16 sierpnia 2017 Autor: sz
fot. zasoby internetu

fot. zasoby internetu

Gmina Chełmek, jako jedna z nielicznych pozyskała pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. 293 500 złotych zostanie przeznaczone na wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne piece ekologiczne. Do pozyskanej kwoty Gmina Chełmek z własnego budżetu dołoży jeszcze 117 400 złotych.

-Dzięki kwocie 400 900 złotych, 63 mieszkańców Bobrka, Gorzowa i Chełmka, którzy wcześniej złożyli stosowny wniosek, otrzyma dotację do wymiany starego pieca węglowego na nowoczesny piec węglowy posiadający certyfikat ekoprojektu (zgodnie z dyrektywą 2009/125/EC), piec gazowy kondensacyjny oraz przyłącze do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej – informuje burmistrz Gminy Chełmek, Andrzej Saternus.


W czwartek przed długim weekendem sierpniowym, podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Chełmku, radni przyjęli uchwałę, określającą regulamin udzielania dotacji. Rozpoczęcie podpisywania umów z mieszkańcami zaplanowano w ostatnich dniach wakacji.


-Równocześnie staramy się o kolejne środki zewnętrzne na ten cel, pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. O wynikach naboru będą Państwo informowani na bieżąco – mówi Andrzej Satersnus.


To już czwarty rzut dofinansowania do wymiany pieców węglowych w ramach PONE w Gminie Chełmek. Do tej pory udało się pozyskać na ten cel ponad 460 tysięcy złotych, co pozwoliło zastąpić 81 starych kotłów na 68 pieców węglowych, 12 pieców gazowych kondensacyjnych oraz jedno przyłącze do Miejskiej Sieci Ciepłowniczej.


-Już teraz planujemy kontynuację tego programu w następnych latach. Dzięki takim przedsięwzięciom jakość powietrza, którym oddychamy, powinna się znacznie poprawić – podsumowuje Andrzej Saternus, burmistrz Gminy Chełmek.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Pit, 17.08.2017 16:46
Ten artykuł powinni obowiązkowo przeczytać w Urzędzie Gminy w Oświęcimiu i uczyć się od samorządowców Chełmka jak nie stracić dotacji. Panie Bartosz, weź pan swoich pracowników na szkolenie do Chełmka...
bartii, 16.08.2017 09:28
To jest pic. Piece są droższe za dotację niż jakby ktoś prywatnie kupował.