OŚWIĘCIM. Szansa na uratowanie III ligi. W kwietniu radni podejmą strategiczną decyzję

22 lutego 2018 Autor: red
fot. Paweł Suski

fot. Paweł Suski

Radny Waldemar Łoziński (PiS) pochylił się nad trudną sytuacją oświęcimskiej Soły. Zapytał prezydenta Janusza Chwieruta, co zamierza zrobić, by pomóc najstarszemu klubowi sportowemu, który znalazł się w finansowych tarapatach po rezygnacji sponsora strategicznego. Czy władze miasta wyciągną pomocną dłoń?

- Start w rundzie wiosennej do rozgrywek III ligi piłki nożnej staje przed dużym znakiem zapytania. Jeżeli ktoś interesuje się piłką nożną, to ma pełną świadomość jak ogromna pracę trzeba wykonywać, aby z klubu grającego w rozgrywkach klasy A dotrzeć do III ligi. Jest to ogromny wysiłek sportowy, ale również organizacyjny. - powiedział radny Łoziński, podkreślając że brak pomocy ze strony urzędu będzie miał nieodwracalne skutki.

Radny zapytał prezydenta Chwieruta, czy udzieli wsparcia finansowego w wysokości umożliwiającej Sole Oświęcim start w rozgrywkach III ligi. I czy podjął inne działania w celu ratowania klubu.

Janusz Chwierut powiedział, że spotkał się z Krzysztofem Pękalą, ówczesnym dyrektorem sportowym, a obecnie prezesem klubu, omawiając sytuację, w jakiej znalazł się blisko 100-letni klub.

- W trakcie spotkania klub podtrzymał złożoną ofertę realizacji zadania związanego ze szkoleniem w piłce nożnej i udziałem w rozgrywkach na obecnym poziomie. Po rozstrzygnięciu komisji konkursowej z dnia 3 stycznia 2018 r., została podjęta decyzja o udzieleniu klubowi dotacji w wysokości 140.000 zł - wyznał szef miasta.

Chwierut stwierdził, że obecnie, oprócz udzielonej dotacji, możliwa jest zmiana uchwały o przyznawaniu nagród za wyniki sportowe, tak aby dopuścić możliwość przyznawania nagród dla zawodników w rozgrywkach w piłce nożnej na poziomie III ligi. Będzie to jednak możliwe dopiero po zmianie stosownej uchwały, która zostanie wniesiona pod obrady Rady Miasta w kwietniu, po zasięgnięciu opinii Rady Sportu i konsultacjach.

Janusz Chwierut wyjawił, że na zadanie dotyczące szkolenia sportowego i udział we współzawodnictwie sportowym Soła otrzymała w latach 2011-2018 dotacje z Miasta Oświęcim w wysokości blisko 720 tys. zł.

- W roku 2013, przed awansem do III ligi, dotacja wynosiła 60.000 zł. Od roku 2014, po awansie do III ligi, kwota dotacji przekracza 100.000 zł. Dla porównania Miejski Klub Piłkarski Unia Oświęcim uzyskał wsparcie finansowe w kwocie 488.710 zł ( 2011 r. - 29.000 zł, 2012 r. 47.000 zł, 2013 r. 55.000 zł, 2014 r. - 60.000 zł, 2015 r. - 62.000 zł, 2016 r. - 64.000 zł, 2017 r. - 84.710 zł, 2018 r. 87.000 zł) - przytoczył dane prezydent Janusz Chwierut.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
oświęcimak, 26.02.2018 21:50
"Panie Waldku Pan się nie boi" o los SOŁY może dowiemy się jako podatnicy:
- ile zarabia trzecioligowiec z "Oświęcimia" zanim zaczniemy bezmyślnie wypychać kieszenie zaciężnym kopaczom,
- ile i jakiej wartości transfery zawarto na chwałę strategicznego sponsora,
- ile klub płaci za zgłoszenie zawodnika do rozgrywek i ilu takowych zgłasza czyli ile wkładamy do kieszeni PZPN,
- jaki jest wskaźnik nakładu finansowego na jednego zawodnika,
- jakie są koszty zabezpieczenia policyjnego meczy?
Niech Pan nie wypycha sobie ust frazesami o sporcie, rywalizacji i takich tam już na poziomie B klasy płaci się zawodnikom pod stołem.
Brawo Panie Prezydencie niech rozliczą gdzie podziały się te środki, ratowanie klubu nie polega na rozdawnictwie publicznych pieniędzy. Właśnie ze względu na poziom sportowy niech klub gra na tym szczeblu rozgrywkowym na który zasługuje a nie na jaki pozwolą pieniądze podatników. Dość już wyrzucania pieniędzy na piłkarzy nożnych jest trochę innych dyscyplin sportowych gdzie szkolą się i rywalizują mieszkańcy grodu nad Sołą.
ZIOMEK , 24.02.2018 11:41
To prawda ilu jest wychowankow w unii
Ilu jest pilkarzy w unii grajacych w SOLE.
Taka prawda, 23.02.2018 23:44
Zainwestować warto ale w Unię, bo to dobrze zarządzany klub i grają w nim zawodnicy z Oświęcimia a nie armia zaciezna ze Slaska i dzieci z okolicznych wsi.
wolf , 23.02.2018 09:03
przestań [ciach!].....proszę cię skąd ty możesz wiedzieć kto zginął w powstaniu????byłeś pajacu
kibic, 22.02.2018 21:25
Soła to nie tylko klub ale też wychowanie, przecież to wychowankowie Soły ginęli w katyniu i w powstaniu warszawskim, a po wojnie byli prześladowani jak nie chcieli przejść do Unii, w których to komuna ładowała kasę...