BOBREK. Składowisko odpadów w miejscu dawnej jednostki?! List burmistrzów do ministra Błaszczaka

15 listopada 2018 Autor: red
BOBREK. Składowisko odpadów w miejscu dawnej jednostki?! List burmistrzów do ministra Błaszczaka

Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus wspólnie z burmistrzem Libiąża Jackiem Latko wystosowali pismo do Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, związane z informacjami, które pojawiły się w Internecie, a dotyczącymi sprzedaży części byłej jednostki wojskowej w Bobrku.

Według wspomnianych informacji, teren miałaby wykupić firma, zajmująca się składowaniem i przetwarzaniem surowców wtórnych plastikowych, co zdaniem włodarzy "z dużym prawdopodobieństwem może być działalnością uciążliwą lub wręcz szkodliwą dla środowiska”.

Obaj burmistrzowie apelują w liście o wstrzymanie sprzedaży oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy co do zasady lokalizacji tego typu działalności w zwartym kompleksie leśnym. Sternicy obu gmin wyrażają zdumienie faktem, iż o tej transakcji nie zostały powiadomione lokalne samorządy.

Pismo zostało wysłane także do wiadomości wicepremier Beaty Szydło, posłów Marka Sowy, Zbigniewa Biernata i Doroty Niedzieli, ministra ochrony środowiska Henryka Króla, Agencji Mienia Wojskowego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oraz Nadleśnictwa Chrzanów.

Poniżej pełna treść listu burmistrzów Chełmka i Libiąża.


Sz. P. Mariusz Błaszczak

Minister Obrony Narodowej

"W Internecie pojawiły się informacje, dotyczące sprzedaży w trybie przetargowym części byłej jednostki wojskowej, zlokalizowanej na terenie gminy Chełmek w miejscowości Bobrek, która została dokonana przez Agencję Mienia Wojskowego. Teren ten oznaczony jest według studium jako obszar zamknięty, położony w zwartym kompleksie leśnym. Zgodnie z informacjami sprzedaż nastąpiła na rzecz firmy, zajmującej się składowaniem i przetwarzaniem surowców wtórnych plastikowych, co z dużym prawdopodobieństwem może być działalnością uciążliwą lub wręcz szkodliwą dla środowiska.

Sprawa ta wywołała duże zainteresowanie i oburzenie lokalnej społeczności gminy Chełmek i Libiąż. Powodów jest wiele, wśród których można wymienić nie tylko wspomnianą prawdopodobną szkodliwością dla środowiska, ale także brak jakichkolwiek oficjalnych informacji na ten temat. Wyrażamy zdumienie, że o tego typu transakcji nie zostały poinformowane lokalne samorządy.

W związku z powyższym prosimy o wstrzymanie sprzedaży, przeprowadzenie szczegółowych analiz co do zasady lokalizacji tego typu działalności w kompleksie leśnym pod kątem szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz zbadanie prawidłowości przeprowadzonej procedury przetargowej, w której najprawdopodobniej nie wpisano ograniczeń co do miejsca i jego przeznaczenia.

Uważamy, że przeznaczenie pozostałych po jednostce wojskowej hangarach na działalność gospodarczą w zwartym kompleksie leśnym jest nieporozumieniem. Wspomniany teren, który przestał pełnić swoje funkcje, powinien zostać przywrócony do pierwotnego stanu, natomiast obszar po koszarach wojskowych z infrastrukturą towarzyszącą powinien zostać przekształcony na ośrodek rekreacyjny, dom spokojnej starości lub podobną działalność. Tego typu przeznaczenie byłoby odpowiedzią na istniejące zapotrzebowanie społeczne, które doskonale wpisuje się w obowiązującą w naszym kraju politykę senioralną".

(Źródło: UM Chełmek)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Andrzej Guja, 18.11.2018 13:53
Oczywiście, ze to poroniony pomysł. W środku pięknego lasu założyć taki śmierdzący interes. Najlepiej założyć tam jak się proponuje Dom
mastermind dla ubogich .... ale bogatych w bufonade, 17.11.2018 14:40
masterkosa dlaczego jesteś takim idiotą
jaki, 17.11.2018 09:46
to ma być filia niemieckiej firmy z Koszalina
masterkosa, 16.11.2018 11:03
Wkrótce minie 7 i pół roku od czasu kiedy wojsko opuściło teren jednostek w Libiążu i Oświęcimiu. Pozostawiona sama sobie infrastruktura (w obydwu lokalizacjach) stopniowo niszczeje (tak z reguły się dzieje po rozformowaniu jednostki wojskowej - pozdro dla kumatych)...

Las w Libiążu dosyć szybko wraca do normalności, ale ktoś chce tam przetwarzać tworzywa sztuczne...

Pytam więc: Czy to ignorancja? czy to chciwość? czy przez 7 i pół roku nie było lepszych pomysłów na zagospodarowanie tych terenów i budynków? czy mało było podobnych przykładów na przestrzeni ostatnich trzech dekad? czy nauka poszła w las?
janek, 15.11.2018 22:09
czy w tym mieście/gminie/powiecie nikt nie uczy się na błędach ?! kolejne składowisko plastikowych odpadów, kolejne obietnice że to panie poważny biznes tym razem, za jakiś czas kolejne widowiskowe pożary a w naszych płucach tablica mendelejewa ….
lokalne władze jakoś ślepe na ekologię nie od dzisiaj, wybory już za nami więc możemy im naskakać bo robi co chcą. w środku lasu ….
pracownik, 15.11.2018 20:02
Chiny nie biorą tworzywa to szukają firmy miejsca gdzie składować tworzywo a wiadomo że to łatwo palne jest, albo robią przygotówkę pod spala
ie.
jaki, 15.11.2018 17:57
przecież to jest teren w środku lasu! trzeba być nienormalnym żeby lokować tam przetwó
ię odpadów z tworzyw sztucznych.
za parę lat tego lasu nie będzie a ziemia będzie skażona. no ale nieskończona jest głupota polityków. a mam pytanie . czy teren po jednostce obejmuje tylko wydzielony kawałek w środku czy też drogi dojazdowe przez las? bo jeżeli drogami zarządza nadleśnictwo to można postawić weto na dojazdy. i nagłośnić to w mediach jako samowolę władzy.
ckm, 15.11.2018 09:17
kara za wybory?
jaki, 15.11.2018 08:42
czy może pan minister chce ukarać mieszkańców ze nie głosowali na PiS?
stefanB., 14.11.2018 19:21
Przypomnę jak niesławnie skończyła się podobna historia składowiska przy ul.Kolbego,kiedy to Starostwo lekkomyślnie pozwoliło na taką działalność. Spektakula
y pożar,do tego idealnie zsynchronizowany z "Marszem Żywych" ,to był obciach na cały świat.
Tu pożar może zakończyć się chyba jakimś armaggedonem, bo jak wiemy ,cały teren otoczony jest lasem. Dużym lasem. Co zrobi ewentualny właściciel takiego biznesu,kiedy już całkiem zapełni wykupiony teren? proszę wrócić się do lata,kiedy takie pożary wybuchały jeden po drugim w różnych częściach kraju.