BOBREK. Składowisko w środku lasu?! Już ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją do ministerstwa środowiska

17 listopada 2018 Autor: red
Fot. FB

Fot. FB

Jak już informowaliśmy, burmistrzowie Chełmka i Libiąża skierowali pismo do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym wyrazili sprzeciw wobec ewentualnej lokalizacji składowiska odpadów na terenie dawnej jednostki wojskowej w bobreckim lesie TUTAJ

Protestują także zwykli mieszkańcy. Na Facebooku pojawiał się petycja adresowana do Ministerstwa Środowiska, pod którą może się podpisać każdy, kto nie chce takiego podmiotu w lesie

TUTAJ

Jej autorem jest Paweł Romanik z Bobrka.

Oto co napisał:

Parę miesięcy temu niemiecka firma Hewitech (https://www.hewitech.de/pl/przedsiebiorstwo/o-firmie/) z polskim oddziałem w Koszalinie, zajmująca się produkcją plastiku, zakupiła część byłej przeciwlotniczej jednostki wojskowej na terenie Bobrka, działki numer 1198/19 oraz 1198/20 (można je sprawdzić klikając tutaj: http://portal.gison.pl/chelmek/). Przy przystąpieniu do przetargu firma podała opis planowanej działalności jako produkcję i składowanie plastiku.

Teren ten znajduje się pośród lasu i można sobie tylko wyobrazić jak dewastacyjne skutki dla przyrody i mieszkańców Bobrka i okolic (Chełmek, Libiąż, Gorzów) będzie miała taka działalność. Nie wspominając o tym że nie będzie też żadnej kontroli nad tym co się tam dzieje, ani co tak naprawdę będzie składowane, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie będą tylko leśne zwierzęta. Większość mieszkańców Bobrka i Gorzowa jest już mocno zbulwersowana działaniem pobliskiej huty aluminium, a produkcja plastiku w niedalekiej odległości to ekologiczny strzał w kolano.

Według zasad przetargu Agencja Mienia Wojskowego musi uzyskać zgodę od Ministerstwa Środowiska, aby nieruchomość móc prawnie sprzedać. Z informacji uzyskanych w AMW oficjalna sprzedaż jeszcze nie nastąpiła ponieważ MŚ nie wydało jeszcze zgody.

Dlatego właśnie zdecydowałem się napisać tą petycję i poprosić wszystkich zainteresowanych o podpisanie jej. Petycja jest bezpośrednio zaadresowana do departamentu ochrony przyrody który na bieżąco będzie otrzymywał informacje o liczbie osób która ją podpisała”.

Wszystkie informacje można potwierdzić dzwoniąc do Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie pod numer 0122114051 i pytając o numery działek wymienione powyżej.

Petycja do Ministerstwa Środowiska (departament leśnictwa oraz ochrony przyrody), o NIE udzielenie zezwolenia na sprzedaż dwóch nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego (działki numer 1198/19 oraz 1198/20) znajdujących się w miejscowości Bobrek koło Oświęcimia, firmie Hewitech z siedzibą w Koszalinie, która planuje na tym terenie produkcję oraz składowanie plastiku. Działki te są położone pośród terenów leśnych i działalność taka będzie miała destrukcyjny wpływ na środowisko oraz okolicznych mieszkańców. Istnieje wiele stref przemysłowych w okolicy 50-100 km, które są specjalnie przystosowane do takich inwestycji.

Informacja ta wstrząsnęła lokalnymi mieszkańcami, którzy oczekują podjęcia szybkich kroków aby uniemożliwić składowanie i produkcję plastiku w lesie”.


„Tak się składa, że z tym miejscem jestem mocno związany. Wychowałem się w leśnictwie Bobrek, w którym mój ojciec pełnił funkcje leśniczego. Często powtarzał, że ówczesna gospodarka nosiła znamiona rabunku. Nie było mu dane zobaczyć na własne oczy, jak wygląda obecna, prawdziwa eksploatacja lasu, a właściwie bezlitośnie trzebionej plantacji. Ukrycie w jego sercu śmietniska, będzie... ach, szkoda słów” - napisał na FB wyraźnie poruszony Waldemar Rudyk, znany i ceniony artysta, na co dzień dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku.


Pod petycją podpisało się już 1111 osób... (stan na piątek 16 listopada, godz. 21.30).


Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
stefanB., 19.11.2018 20:50
Niestety szanowni Państwo, fejsbók to za mało by kreować prawdziwą rzeczywistość. Tu potrzebne są REALNE działania. Wydarzenia ostatnich miesięcy dowodzą że większość takich składowisk ginie w pożarach.
W tym przypadku Bobrek będzie miejscem realnie zagrożonym. Trzeba reagować ,póki nie jest za póżno.
PODPISUJĘ Z CAŁĄ RODZINĄ, 19.11.2018 08:02
Nie pozwólmy zniszczyć naszego środowiska przyrody las to nie miejsce na śmieci i odpady
Maria, 18.11.2018 20:13
Skoro Nicromet spala śmieci należy interweniować bo zdrowi nikt nam nie zwróci. Wieczorami smród nie do wytrzymania. Jeszcze tera te plastiki!
stefanB., 18.11.2018 13:00
...
, 18.11.2018 07:33
Od zachodu mamy Nikromet, miejsce gdzie przerabia się odpady aluminiowe na surowiec. Te odpady to zaolejone części samochodowe, lakierowane elementy aluminiowe urządzeń, puszki wszelkiej maści etc.
W trakcie procesu wytopu aluminium w powietrze idą całe masy substancji szkodliwych . By się nie rzucać w oczy i nie drażnić okolicznych mieszkańców firma największy przerób prowadzi po zmroku. Dowodem na to są odczyty z czujników zanieczyszczeń PRAWIDŁOWO INTERPRETOWANE. Proszę zauważyć największe stężenia substancji szkodliwych w zachodnich częściach miasta. To powinno dać do myślenia.
Dodam jeszcze że te odpady zwożone są tu z CAŁEJ EUROPY.
Czas się zbierać, 17.11.2018 19:04
Teraz tylko trzeba stworzyć śmietniska na zachód i na południe od Oświęcimia, a smród będzie już całkiem nie do wytrzymania.
hotin, 17.11.2018 18:50
To może jakąś ekologiczną spala
ie śmieci by tam stworzyć,by miasto Oświęcim mogło na tym zarabiać?
Dariusz Mika , 17.11.2018 18:02
Jak najbardziej popieram z jednej strony Huta aluminium z drugiej plastiki a my wciąż słuchamy o smogu i ekologi.
Janusz Gil, 17.11.2018 16:30
Zdecydowane nie dla składowiska odpadów!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeny, 17.11.2018 16:12
I to ma być dobra zmiana. Robią śmietnik Europy z naszego kraju. A miała być walka ze smogiem i ochrona środowiska. Nie ma zgody mieszkańców na taką "inwestycję"!
do stefanB., 17.11.2018 14:36
obwooodnicaaaa , .... obwodnica + teren zcho
jaki, 17.11.2018 09:42
jak to jest że PiS protestuje przeciw Nord STREAM 2 a jednocześnie pokątnie chce sprzedać niemieckiej firmie teren w środku lasu
na działalność zagrażającą środowisku i ludziom? chyba ktoś dostał w łapę żeby zrobić taki przekręt.
stefanB., 17.11.2018 09:22
Obawiam się że fejsbókowa petycja to za mało.Zwłaszcza że nie dotyczy tylko mieszkańców najbliższej okolicy ale i reszty powiatu...