BRZESZCZE. Barbórka z prezydentem i panią wicepremier. W tle niezadowolenie górników i dekarbonizacja

04 grudnia 2018 Autor: red
Fot. prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski.KPRP

Fot. prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski.KPRP

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Beata Szydło uczestniczyli dziś w akademii barbórkowej Grupy Tauron, która odbyła się w miejscowej szkole górniczej (PZ nr 6). - Węgiel to nasz największy skarb, mamy największe zasoby w Europie. I proszę się nie martwić: dopóki ja pełnię w Polsce urząd Prezydenta, nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo - zapewnił Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, że górnictwo to wciąż strategiczna dla naszego kraju branża, która musi być zachowana, choć musi być unowocześniana. Słowa te padły akurat w chwili, gdy w Katowicach podczas światowego szczytu klimatycznego (COP24) jednym z najczęściej powtarzanych słów jest „dekarbonizacja”, czyli konieczność odejścia od węgla w kontekście postępującego ocieplania się klimatu i jego zabójczych skutków.

- Jesteśmy organizatorem COP24, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę, w sposób wolny od poprawności politycznej, dyktowanej bardzo często przez obce, nie nasze, polskie interesy - zaznaczyła głowa państwa.

Andrzej Duda podkreślił, że trzeba realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie dbać o interesy państwa i społeczeństwa. Powiedział, że właśnie dlatego jako jedną z deklaracji tego szczytu Polska zaproponowała dokument „Just transition”, „mówiący o sprawiedliwym i solidarnym zmienianiu świata w sensie przemysłowym, po to, aby w jak największym stopniu oszczędzić klimat”.

- To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę - dodał prezydent.

Zasłużonym pracownikom Tauron Wydobycie S.A szef państwa wręczył 29 Medali za Długoletnią Służbę .

Akademię w Powiatowym Zespole Szkół nr 6 w Brzeszczach poprzedził przemarsz górników z kopalni do kościoła św. Urbana, w którym mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Tymczasem rośnie niezadowolenie wśród górników z Brzeszcz. Na forach internetowych aż huczy od narzekań na coraz niższe, ich zdaniem, pensje, oraz sposób naliczania tegorocznych nagród barbórkowych. Twierdzą, że Zarząd Tauron Wydobycie S.A z sobie tylko znanych powodów naliczył je w sposób niekorzystny dla części pracowników. Padają tez oskarżenia o złym traktowaniu i niezrozumiałych decyzjach zarządu spółki.

Pod koniec listopada szefowie „Solidarności” w ZG „Brzeszcze” Stanisław Kłysz i Andrzej Dyrdoń skierowali do zarządu Tauron Wydobycie, któremu prezesuje ich były kolega Zdzisław Filip list następującej treści:

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” ZG Brzeszcze TW S.A. w związku z bardzo niepokojącą informacją jaką otrzymaliśmy od Dyrekcji Kopalni, z której to wynika mniejsza wartość naliczonej Nagrody Barbórkowej dla części pracowników za porównywalny czas pracy w stosunku do ubiegłego roku, domaga się od Zarządu przedstawienia jak najszybszej i szczegółowej informacji co było tego powodem.

Jednocześnie z całą stanowczością podkreślamy, że wielokrotnie Zarząd Tauron Wydobycie przedstawiał Związkom Zawodowym i załodze korzystniejsze zasady naliczania Nagrody Barbórkowej i 14-tej pensji.

Mając powyższe na uwadze oraz to, że wśród załogi nastroje są niespokojne domagamy się w trybie pilnym szczegółowych wyjaśnień i korekty naliczeń.

Podkreślić należy również, że niedopuszczalnym jest fakt stale spadających wynagrodzeń pracowniczych co powoduje odejścia pracowników do innych zakładów pracy, pogarsza bezpieczeństwo pracy i tym samym wpływać będzie znacząco na funkcjonowanie kopalni”.
Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
energetyk, 05.12.2018 07:48
Był czas , może i dalej tak jest, że ci z Brzeszcz po przejęciu przez Tauron domagali się pakietów akcji papierów wartościowych notowanych na GPW . Może związki(nikomu nie potrzebne nieroby) załatwią sprawę i ryle dostaną rekompensatę za niedobory płacowe.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 04.12.2018 22:26
suweren+, kopalnie węgla brunatnego to samo szczęście i generują samo dobro. Co roku z okazji Barbórki pojawiają się te narzekania, że się dokłada, że emeryci. Nie nudzi wam się to.
Ja, 04.12.2018 22:19
Medale za chlanie cytrynowy
suweren+, 04.12.2018 21:57
Mialem na mysli kopalnie wegla kamiennego.Kopalnie wegla brunatnego nie generuja wielomiliardowych strat i nie produkuja czterdzistoletnich emerytow.
adrian, 04.12.2018 21:44
A te babeczki też na przodku fedrują
Starlight, 04.12.2018 20:07
Jaki sprawdz sobie warunki do budowania elektrowni wiatrowych w PL.W zasadzie wszedzie gdzie sie oplacalo juz stoja.Energia sloneczna jest dobra na poludniu.Tu tez malo wydajne
Gal, 04.12.2018 19:55
No to go
icy maja ze czego obawiac. Notariusz następnych wyborów nie wygra
górnik , 04.12.2018 19:44
Precz z pracującymi EMERYTAMI GÓRNICZYMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 04.12.2018 19:37
suweren+, sprawdź kto jest największym producentem węgla brunatnego.
suweren+, 04.12.2018 19:11
Niemcy zdecydowanie ida w wegiel,zdecydowali o zamknieciu ostatniej kopalni.
Jan, 04.12.2018 17:57
Uwaga na drogach - znowu zagrożenie
gornik, 04.12.2018 17:57
Do jaki: a wiesz że Niemcy wycofują się z jądrowych i ida w węgiel...z Polski????
hotin, 04.12.2018 17:43
Nie szczujcie tutaj,tak jak to robi Gazeta Wybiórcza! Niech żyje nam,gó
iczy stan!
jaki, 04.12.2018 16:49
wydobycie węgla w Polsce jest jednym z najdroższych na świecie a rząd/pisiaki/ z uporem maniaka stawiają na energetykę węglową. ograniczają inwestycje wiatrowe, wodne a o elektrowni jądrowej zapomnieli. będziemy musieli płacić coraz większe kary za emisje. nie dostaniemy funduszy na rozwój alte
atywnych źródeł odnawialnej energii bo w nie nie inwestujemy. węgiel będzie coraz droższy. nasza energetyka się sypie . mamy niedobór energii. a PiS działa wg zasady "po nas choćby potop". za 2-3 pokolenia
będziemy skansenem energetycznym.
Nerwus, 04.12.2018 16:44
Zacznijmy od tego że kiedy wogole gó
icy byli zadowoleni??? Wiecznie im mało i mało