BRZESZCZE. Pomagając innym, pomagasz sobie

21 października 2013 Autor: Ewa Pawlusiak

Brzeszczańskie Amazonki organizując „Różową Sobotę” po raz kolejny zatroszczyły się o los innych. Każdego roku w Polsce notuje się 16 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. W naszym kraju działa 200 Klubów Amazonek, razem zrzeszają 25 tysięcy członkiń. - Każdej z nas każdego dnia przyświeca hasło „Pomagając innym, pomagasz sobie” - mówi prezes stowarzyszenia Krystyna Dadak. - Pokazując swoje twarze i mówiąc o swoich przejściach łatwiej nam dotrzeć do innych kobiet i zachęcić do badań - podkreśla.

Amazonki w Częstochowie

Amazonki w Częstochowie

Brzeszczańskie Amazonki organizując 12 października „Różową Sobotę” po raz kolejny zatroszczyły się o los innych osób. Akcję przeprowadziły wspólnie z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Vita” w Brzeszczach. W przychodni przy ul. Piłsudskiego na zainteresowanych wraz z Amazonkami czekali lekarze specjaliści: onkolog Danuta Mańka, onkolog Dorota Pszczółka-Zuziak, chirurg Krzysztof Zemanek, radiolog Agnieszka Wietrzny, radiolog Katarzyna Wróbel-Lis.

12 października badaniu palpacyjnemu piersi w celu wykrycia ewentualnych guzowatych zmian poddało się 70 kobiet. 35 spośród nich lekarze skierowali na badanie USG, jedna otrzymała skierowanie do dalszej diagnostyki do szpitala onkologicznego w Bielsku-Białej.

Z inicjatywy Amazonek tego dnia za przychodnią stanął mammobus. Kobiety (50-69 r. życia) skorzystały z darmowego badania, pozostałym (ze wskazania lekarza) badanie refundowało Stowarzyszenie Amazonek.

Również  NZOZ „VITA” - Ambulatoryjne Centrum Medyczne oferowało bezpłatne badanie cytologiczne w ramach ubezpieczenia w NFZ dla kobiet spełniających kryteria. Badanie w gabinecie ginekologicznym wykonywała pielęgniarka położna Mirella Piwowarska.

W pierwszą niedzielę października, jak co roku, Amazonki uczestniczyły w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.

- Do Częstochowy jeździmy „ładować akumulatory”, a wraz z nami nasze rodziny i bliscy nam ludzie - mówi prezes brzeszczańskiego stowarzyszenia Krystyna Dadak. - Za to, że zawsze są z nami z całego serca jesteśmy im wdzięczne. Tej wdzięczności nie sposób wyrazić. Każdego roku w Polsce notuje się 16 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. W naszym kraju działa 200 Klubów Amazonek, razem zrzeszają 25 tysięcy członkiń. Każdej z nas każdego dnia przyświeca hasło „Pomagając innym, pomagasz sobie”. Dlatego chętnie jeździmy po całym powiecie oświęcimskim - do szkół ponadpodstawowych czy Kół Gospodyń ucząc na fantomie samobadania piersi. Pokazując swoje twarze i mówiąc o swoich przejściach łatwiej nam dotrzeć do innych kobiet i zachęcić do badań – podkreśla.

Doceniane w gminie, powiecie i województwie brzeszczańskie Stowarzyszenie Amazonek obchodziło w tym roku 10-lecie działalności. Po mszy św. w intencji członkiń stowarzyszenia oraz darczyńców, odprawionej w kościele św. Urbana, zaprosiły wszystkich sympatyków na rocznicowe święto do lokalu brzeszczańskiej straży pożarnej. Tam m. in. wysłuchali wykładu lek. genetyka Rafała Wiśniowskiego oraz obejrzeli prezentację z działalności Amazonek.

Październikowe działania Amazonek wsparli: Bank Spółdzielczy w Miedźnej oddz. Brzeszcze, Nadwiślańska Spółka Mieszkaniowa w Brzeszczach, Nadwiślańska, Spółka Energetyczna w Brzeszczach, Urząd Gminy Brzeszcze, KWK „Brzeszcze”.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy