BRZEZINKA. Droga Krzyżowa pośród obozowych baraków

07 listopada 2018 Autor: red
Fot. Lech Chodacki/UG Oświęcim

Fot. Lech Chodacki/UG Oświęcim

Drogą Krzyżową na terenie byłego obozu Birkenau 4 listopada przeszli wierni z okolicznych miejscowości i pielgrzymi Małopolski i Śląska. Modlili się w intencji ofiar obozów koncentracyjnych i gułagów.

Nabożeństwo rozpoczął proboszcz miejscowej parafii, ks. Józef Święcicki, a procesję prowadził dziekan oświęcimski, ks. Fryderyk Tarabuła.

- Korowód ruszył spod Bramy Śmierci przez rampę kolejową w kierunku byłego obozu kobiecego, a następnie przeszedł obok ruin krematoriów do Pomnika Ofiar i budynku Sauny. Uroczystości zakończyły się mszą w kościele w Brzezince - informuje Lech Chodacki z Urzędu Gminy Oświęcim.

W rozważaniach słowa Ewangelii połączono z fragmentami pism papieży Benedykta i Franciszka.

Ponad tłumem wiernych widoczny był przez cały czas krzyż niesiony przez samorządowców, przedstawicieli wspólnot parafialnych, stowarzyszeń, organizacji zawodowych i ruchów społecznych.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Po raz pierwszy na uroczystości zabrakło Józefa Kozioła, jednego z inicjatorów Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady. Pan Józef odszedł od nas na początku tego roku...

(Źródło: UG Oświęcim)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy