CHEŁMEK. Ósma edycja edukacyjnego projektu "Zachować Pamięć" - ZDJĘCIA

21 kwietnia 2017 Autor: red

Partnerska współpraca chełmeckiej gminy z Leinefelde-Worbis (Turyngia, Niemcy) zaowocowała realizacją kolejnego, ósmego już projektu edukacyjnego. Tegoroczne działania były nakierowane na historyczną pamięć o tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej. Takie założenia nakreśliła fundacja polsko-niemiecka z siedzibą w Poczdamie, która wspólnie z Gminą Chełmek dofinansowała projekt.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Blisko 40-stu młodych Niemców i Polaków wraz z opiekunami zwiedzali wybrane miejsca historyczne i poznawali tragizm ofiar obozów koncentracyjnych, holocaust oraz bohaterstwo powstańczej Warszawy. Odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Niepokalanów i Harmęże.

Poznali historię świętego Maksymiliana Kolbe. Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich wzbogaciło ich wiedzę o kulturze Żydów przedwojennych. Przedstawiło także dramat mieszkańców warszawskiego getta. Muzeum Powstania Warszawskiego utrwaliło z kolei obraz walczącej w 1944 roku przez 63 dni Warszawy.

Szczególnym wydarzeniem była wideokonferencja z mieszkającą w Izraelu Haliną Birenbaum, więźniarką obozów koncentracyjnych, autorką książki „Nadzieja umiera ostatnia”. Uczestnicy projektu na żywo mogli wysłuchać opowieści o jej osobistych, jakże tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową i zadawać pytania.

Podeptanie przez wszystkich uczestników projektu obrazu Mariana Kołodzieja - znajdującego się w podziemiach kościoła ojców franciszkanów w Harmężach - prezentującego ból, cierpienie i rozpacz traktowanych w nieludzki sposób i zabijanych więźniów było wyrażeniem protestu przeciwko takiemu światu, takiemu traktowaniu człowieka.

Uczestnicy jednoznacznie stwierdzili, że prawdę o tych wydarzeniach należy przekazywać ku przestrodze następnym pokoleniom. Gospodarze projektu, uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku wraz z niemieckimi kolegami zwiedzili dodatkowo Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Wilanów. Nie zabrakło spaceru po Warszawie. Wzmacniane były kompetencje językowe (język angielski i niemiecki). Opiekę merytoryczną nad uczestnikami projektu sprawowali Ewa Pilch, Renata Księżarczyk i Marek Idzik.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy