Poznali historię świętego Maksymiliana Kolbe. Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich wzbogaciło ich wiedzę o kulturze Żydów przedwojennych. Przedstawiło także dramat mieszkańców warszawskiego getta. Muzeum Powstania Warszawskiego utrwaliło z kolei obraz walczącej w 1944 roku przez 63 dni Warszawy.
Szczególnym wydarzeniem była wideokonferencja z mieszkającą w Izraelu Haliną Birenbaum, więźniarką obozów koncentracyjnych, autorką książki „Nadzieja umiera ostatnia”. Uczestnicy projektu na żywo mogli wysłuchać opowieści o jej osobistych, jakże tragicznych wydarzeniach związanych z II wojną światową i zadawać pytania.
Podeptanie przez wszystkich uczestników projektu obrazu Mariana Kołodzieja - znajdującego się w podziemiach kościoła ojców franciszkanów w Harmężach - prezentującego ból, cierpienie i rozpacz traktowanych w nieludzki sposób i zabijanych więźniów było wyrażeniem protestu przeciwko takiemu światu, takiemu traktowaniu człowieka.
Uczestnicy jednoznacznie stwierdzili, że prawdę o tych wydarzeniach należy przekazywać ku przestrodze następnym pokoleniom. Gospodarze projektu, uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku wraz z niemieckimi kolegami zwiedzili dodatkowo Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Wilanów. Nie zabrakło spaceru po Warszawie. Wzmacniane były kompetencje językowe (język angielski i niemiecki). Opiekę merytoryczną nad uczestnikami projektu sprawowali Ewa Pilch, Renata Księżarczyk i Marek Idzik.