EDUKACJA. Alarmujące wyniki. Nie matura, lecz chęć szczera wystarczy? Zdawalność w powiecie ledwie na poziomie 65%

30 lipca 2014 Autor: plin

Wakacje na półmetku, szkołą nie trzeba się jeszcze przejmować. Mimo wszystko chyba warto rzucić okiem na dane statystyczne dotyczące zdawalności egzaminu dojrzałości w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie naszego powiatu. Liczby nieco niepokoją...

Co poszło nie tak? Dlaczego tak wielu nie zobaczyło światełka w maturalnym tunelu?

Co poszło nie tak? Dlaczego tak wielu nie zobaczyło światełka w maturalnym tunelu?

Zdawalność w powiecie oświęcimskim wyniosła ogółem 65 procent - komunikuje Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Jak to wygląda w poszczególnych placówkach: LO (przystąpiło - zdało): PZ1: 188 - 176, PZ2: 199 - 147, PZ3: 84 - 55, PZ9: 48 - 25, PZ10: 19 - 8, PZ11: 101 - 99, LO dla dorosłych, PZ6: 7 - 1.

TECH. (przystąpiło – zdało): PZ2: 54 - 39, PZ3: 84 - 48, PZ4: 95 - 48, PZ5: 22 - 11, PZ6: 84 - 27, PZ8: 17 - 7, PZ10: 56 - 28.

Można odnieść wrażenie, że jeśli chodzi o poziom wykształcenia, maturalny fundament, przyszłość młodzieży z powiatu oświęcimskiego nie rysuje się obecnie w różowych barwach. W każdym razie choćby na tle sąsiadów z zachodniej Małopolski wypadamy niespecjalnie: powiat chrzanowski (ogółem) - zdawalność 73 proc., powiat olkuski - 71 proc., powiat wadowicki pod tym względem najlepszy w województwie - 78 proc. (więcej na http://www.oke.krakow.pl/inf/filedata/files/6111_14_zdawalno%B6%E6%20w%20powiatach_2014_1.pdf).

Jak interpretować tę sytuację? Bo powodów do dumy to chyba jednak nie ma. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu przypomina, iż nadzór dydaktyczny nad oświatą - zarówno w naszym powiecie jak i pozostałych - sprawuje kuratorium oświaty właściwe dla danego województwa, natomiast powiat zabezpiecza bazę edukacyjną, dbając o jej właściwy stan techniczny oraz wyposażenie.

- Zdaniem starosty oświęcimskiego wyniki, jakie uzyskali uczniowie oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych nie są satysfakcjonujące dla władz powiatu. Niemniej ocena oraz metody poprawy istniejącego poziomu kształcenia kierownictwo poszczególnych szkół powinno wypracować głównie w konsultacji z nadzorem dydaktycznym - podkreśla Nikolina Lekowska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

W starostwie zapewniają, że powiat „czyni i będzie dalej czynił wszystko, aby uczniowie i pracujący z nimi nauczyciele mieli jak najlepsze warunki do pracy”. - Stwierdzamy, że w tej kwestii wypadamy lepiej na tle innych powiatów niż wskazywałyby na to tegoroczne wyniki matur - mówią nam powiatowi urzędnicy, przyznając, że temat jest ważny, niemniej sugerując szukanie odpowiedzi na zasadnicze pytanie - dlaczego wyniki są tak marne -  „w organach do tego kompetentnych”.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Boss, 06.08.2014 12:16
No i co panie Barman zatkało kakao Taki twardy a taki malutki Do zobaczenia 27 08 2014 r godz. 9
Praktyk, 04.08.2014 13:18
Po co matura i studia wystarczy zrobić kilka kursów w oxfordzie i jest się prawdziwym fachowcem.
@praktyk, 04.08.2014 12:59
To prosta rada dla praktyka zlikwidować matury i studia i ciekawe praktyku kto ci powie skąd ta woda w kranie jest i do czego służy albo na jakiej zasadzie działa cyfrowa kserokopiarka czy fax itp........ p s mgr inż. Mamoń
praktyk, 02.08.2014 18:50
No cóż. Prawda jest prozaiczna. Nie istnieją już szkoły uczące konkretnej profesji, zawodu. W tym szkoły zawodowe i techika. Uczelnie wyższe gwarantujące równie wysoki poziom edukacji przeszłu do historii.. Zanim taki maturzysta lub magister zdobędzie jakieś mie
e chociażby doświadczenie w jakimkolwiek fachu , uprzedzi go osoba, która potrafi wymienić uszczelkę w kranie, napisać proste pismo bez błędów ortograficznych i stylistycznych. Albo zna przynajmniej podstawy wykorzystania programu Microsoft Office Excel czy obsługi prostej, cyfrowej kserokopiarki albo faxu. Efekt? Szkoły w naszym kraju zdzierając olbrzymią kasę od uczniów i ich rodziców "produkują" przyszłych bezrobotnych.
@pionek, 02.08.2014 18:02
A gdzie jest napisane lub powiedziane, ze każdy powinien mieć maturę? Lub magistra? Dyplomy powinny być dla Najlepszych. A w naszym kraju przyjęło się, że niezbyt mądry, mało rozga
ięty, nijaki ale koniecznie mgr. Oczywiście z wynikem na dyplomie : bardzo dobrym. A później rozpacz, że nie ma pracy dla takiego delikwenta, który w zasadzie nie potrafi nic.
...., 02.08.2014 17:54
do @Liwia i @nauczyciel Do pseudo Żaka uczęszcza moja mam która skończyła zawodówkę a wiadomo jak było w tamtych czasach i nie dane jej bylo isc do liceum bo musiala isc do pracy, oraz wiele osob ktore sa po zawodowce pracuja laaata w nbiurze i pare lat przed emerytura musza zrobic srednie. Wielu z tych uczniow zaka nie podchodzi do matury, potrzebuja papierka sredniego wyksztalcenia do pracy w ktorej bez matury sa bardzo dobrzy. A problem malej zdawalnosci twi miedzy innymi w nauczycielach, bo skoro w klasie skrajnie zli np z matematyki i dobrzy to program sie dyktuje tym slabszym ja z dobrymi wynikami z matematyki musze isc na korepetycje bo na lekcjach sie cofie a nie rozwijam. niektore lekcje powinny byc grupowane na poziom umiejetnosci uczniow a klasy powinny yc mniejsze, poniewaz ulatwia to prace z uczniami. a co do slabych wynikow niektorych technikach panie starosto nie sie pan zastanowi czy uczen z 3 godz przez tydzien podstawowej, wrecz skrajnie podstawowej matematyki jet w stanie zdac dobrze mature.
nikol, 01.08.2014 22:54
może matura z w-f
pionek , 01.08.2014 22:05
Może pan Starzec pomyśli co jest powodem takich słabych wyników maturalnych w końcu jest specjalistą = również z matematyki !!!
belfer, 01.08.2014 14:53
Matura nie jest dla każdego!
czarno to widzę, 01.08.2014 00:02
Trzeba koniecznie wprowadzić maturę z religii. Zdawalność wzrośnie i uratuje wizerunek polskiego systemu edukacji. Proste? Można się też zastanowić nad maturą z plastyki i z w-f.
merol, 31.07.2014 18:17
do Budyń- nie ma obowiązku zdawania matury. konczysz szkolę- średnie pełne (z maturą) bądz niepełne (bez). kwestia czy podejdziesz do egzaminu.
tegoroczny maturzysta, 31.07.2014 17:32
Ja maturę zdałem ale większość rzeczy musiałem uczyć się sam w domu. Taka prawda ,że w szkołach mało co uczą ale to zależy od nauczycieli. Dla mnie jest lepiej uczyć się z młodszym i miłym nauczycielem niż z jakimś starym ,który się wywyższa i potrafi tylko śmiać się z innych jak czegoś nie rozumieją. Anglika mało co oga
iałem ale przyszła fajna młoda, ładna :D ( dodatkowa motywacja :) ) pani i maturę spokojnie napisałem ale główny problem leży w uczniach ,którzy wolą co chwile łazić i chlać wódę bo myślą ,że są fajni jak będą chlać i ćpać. Niech dalej chleją co drugi dzień i w ogóle niech opuszczają lekcje bo myślą ,że wszystko nadrobią w tydzień. Wystarczy codziennie siąść godzinę nad matmą ( bo to główny problem ) i porobić zadania z lekcji samemu kilka razy i zawsze coś się zapamięta. Ale się rozpisałem :D Powodzenia tym co piszą poprawki, zdajcie to i pokażcie ,że da się :) Gratki dla tych co zdali w tym roku ;)
mir, 31.07.2014 14:34
Myślałem. Myślałem i wymyśliłem. Wiem gdzie jest rozwiązanie!!! Żeby uczniowie dobrze zdawali maturę i byli mądrzy budynek szkoły musi być z czerwonej nie otynkowanej cegły!!! (patrz - sależjanie i konar)
nauczyciel, 31.07.2014 13:43
Liwia dobrze pisze żeby zlikwidować pseudolicea. Szkołę typu "Żak" skończy każdy bo do tej szkoły całymi klasami uczęszczają absolwencji ZSZ w szkole specjalnej a są tam uczniowie którzy mają niepełnosprawność umysłową. Wiem że podchodza w takim "Żaku" do zdania matury chociaż kończyli z problemami zawodówkę specjalną. "Żak" jest za darmo a w dodatku dopóki taki jeden się uczy ,np. w Żaku, to dostaje różne zasiłki. Pozwolenie na taką działalność pseudoedukacyjną dają chyba kuratoria?
Zbynio, 31.07.2014 13:23
Może w oxfordzie zrobić następne egzaminy maturalne.
Czupakpraf, 31.07.2014 00:15
Matura z matematyki pokazała inteligencje dzisiejszej młodzieży i to, że te 35% co nie zdało nie potrafią logicznie myśleć. Więcej maryśki i wódy i za rok zda 50%, MEN chce w bardzo prosty sposób zmusić uczniów do nauki w Szkołach Zawodowych, chcesz się uczyć? to do liceum, nie chcesz - to zawodówka. Wszyscy na studia a robić ni ma komu. Dziękuje i bez napinki.
Liwia, 30.07.2014 23:12
Zlikwidować pseudo licea, a przede wszystkim szkoły typu "Żak" - bo uczą się tam ludzie, którzy praktycznie winni uczęszczać najpierw do szkół zawodowych.
Nata, 30.07.2014 23:07
Zgadzam się co do tego, że w niektórych szkołach nie potrafią przygotować uczniów do matury, czyli egzaminu, który KAŻDY powinien zdać od strzału. W końcu po coś chodzi się do szkoły od 6 roku życia i to wstyd, że słyszy się, że ktoś jej nie zdał... Owszem, są słabsi i zdolniejsi, ale skoro jest taki odsetek nie zdanych matur, to trzeba by pomyśleć nad zmianami programowymi. No bo fakt - komu kiedykolwiek w życiu przydało się twierdzenie sinusów, czy to, co robili bohaterowie utworów Słowackiego? Co z tego, jak dziecko wykuje na pamięć inwokacje, jak w życiu sobie nie poradzi, bo nikt to nie nauczy, jak, np. zarządzać mądrze pieniędzmi... Ja już edukację mam za sobą, na szczęście maturę zdałam, ale co mi po takim papierku, skoro tej wiedzy w niczym nie wykorzystam...
Maturzysta PZ4, 30.07.2014 22:54
do Pro Proszę się o mnie nie martwić bo maturę zdałem bardzo dobrze. Co roku dostaje stypendium naukowe i mam świadectwo z paskiem. Osiągnąłem to tylko i wyłącznie tym, iż sam się uczę i poszerzam swoją wiedzę. Nauczyciel powinien od nas czegoś wymagać a nie zwierzać się z życia rodzinnego. Żałosny jest fakt, iż chcąc zdawać maturę dodatkową dowiaduje się, że nie dam sobie rady... Czasami ciężko jest wyciągnąć jakąkolwiek wiedzę z lekcji....
50+, 30.07.2014 22:29
Chyba to nie wina nauczycieli tylko uczniów, którzy uczęszczaja do liceów. Przed reformą gimnazjalną, były szkoły zawodowe, gdzie sprawdzali się Ci, którzy teraz nie dają rady w średniej szkole. I tyle... Szkoły zawodowe dawały możliwość przeżycia sukcesu tym, którzy byli świetnymi pracownikami, a niekoniecznie super uczniami. Jeżeli dalej będzie parcie na szkoły średnie, to wyniki będą takie jakie są obecnie.
bez spiny, 30.07.2014 22:29
spinaka6577: tylko że Konar wybiera najlepszych z najlepszych z dolnym progiem punktów przy rekrutacji i maturę na poziomie podstawowym (bo tylko ta cześć egzaminu decyduje o zdawalności) powienien tam bez problemu zdać każdy uczeń, a tymczasem jak widać mamy lipę... Nie można porównywać takich szkół jak Konar czy Salezjanie do tej, która przyjmuje wszystkich (także tych, którzy do matury się zupełnie nie nadają). Twój post jest duzym uproszczeniem, żeby nie powiedzieć manipulacją. Mize
a ta oswiata ponadgimnazjalna w powiecie....
erick, 30.07.2014 22:21
Wiecie co? To tylko głupi papierek, ten papierek nie załatwi dobrej pracy, czy też nie sprawi, że ludzie będą mądrzejsi. To życie nas uczy błędów i sukcesów opartych na przebytym doświadczeniu. Ja wierze w siebie i to mi wystarczy, a Wy?
kazik, 30.07.2014 22:14
Kolejne reformy oświaty przynoszą owoce... I niestety żaden rząd nie jest tutaj bez winy - radosne reformatorstwo kwitnie w najlepsze od 1989.
ona, 30.07.2014 22:05
wiecie co pomstujecie po nauczycielach...fakt niektórzynie umieja przekazac wiedzy ale kto chce sie uczyc bedzie sie uczył i nie matura i jej poziom winny tylko same dzieciaki sa wine bo sie im uczyc sie chce spoczywaja na laurach jada na dopacch bo sie nic nie chce a wiec doogo obiekcje a pozniej trzeba winnych szukac..matura trudna ale do zdania dla tych co chcieli chocby na minimum.ja zdawałam kilka lat wczesniej i sie dało bezproblemu a jak by na to niepatrzac co roku czesc zda czesc nie. DO BUDYŃ skoro po co matura to może i po co szkoła super masz podejscie do zyca gratuluje mądrej przesłanki....
Budyń, 30.07.2014 20:56
<p>A co sie dziwicie? Matura była wysoka, nie wiem kto to układał, ale po kiego [ciach!] robił takie zadania, jak bym to faktycznie było do szczęścia i życia potrzebne, niezbędne wręcz. Połowa nauczycieli nie zna sie na swoim fachu, tak jak w Ekonomiku, czyli PZ 4 SEG w Oświęcimiu. Sami sprawdźcie (...) Nie powinno być matury na takich zasadach, bo to debilne. Cofnąć obowiązek zdawania i wszyscy będą zadowoleni, zdają ci co chcą a reszta ma to w [ciach!].</p>
jhjh, 30.07.2014 20:21
Za edukację w Powiecie odpowiada pan STARZEC z PISu
Absolwent , 30.07.2014 20:19
<p>OZETY co za (...) tam chodzą... Wstyd!!</p>
spinaka6577, 30.07.2014 20:02
Słabe metody nauczania, Salezjanie mają 96 %, Konar 94% widać które szkoły potrafią uczyć które nie.
mmmss, 30.07.2014 19:26
Oczywiście, że tylko tyle zdało. Przecież za rok już będzie nowa matura i wtedy pewnie zda 95%, a Ministerstwo Edukacji będzie porównywać wyniki z tegorocznymi i będą się chwalić jakim wspaniałym pomysłem była zmiana podstawy programowej i matury.
Pro, 30.07.2014 19:18
Do maturzysta PZ4. A kto miał sie za Ciebie uczyć przez cały czas trwania edukacji? Przygotowywać do matury? Nauczyciel czy Ty? Jeżeli ktoś naprawdę pragnie zdobywać wiedzę, niepotrzebne są korepetycje. A tak nawiasem mówiąc , " pseudowykształcone" osoby z tytułem magistra i oceną bardzo dobrą na dyplomie czasami nie potrafią sklecić kilku słów na rozmowie kwalifikacyjnej. O ile dostąpią tej okazji nie umiejąc nawet sklecić sensownego CV. Dlatego podzielam zdanie :Skrzypek 68 w całej rozciągłości tematu i jeszcze, jeszcze więcej.
Maturzysta, 30.07.2014 19:02
Niestety szkoły zatrudniają nie zawsze odpowiednio przygotowanych nauczycieli.Często zatrudnia się młodego nauczyciela kontraktowego niż doświadczonego dyplomowanego. Osobiści e znam kilku nauczycieli dyplomowanych i mianowanych, którzy są na bezrobociu, ponieważ ze wzgledu na koszty szkoły zatrudniają nauczycieli kontraktowych, często nie posiadających odpowiedniej wiedzy i wykształcenia. Ja żeby zdać maturę chodziłem na korepetycje z matmy, w szkole nie wiele mnie nauczyli
absolwent ze zdaną maturą, 30.07.2014 18:08
Czytam kilka razy tekst i nie znajduję wypowiedzi odpowiedzialnego za oświatę wicestarosty Z.Starca.Albo:1/ mu mowę odebrało,2/ albo nie ma nic do powiedzenia,3/ albo jego bezcenny czas absorbują inne problemy. Stawiam na punkt drugi i trzeci. Uzasadnienie punktu drugiego jest tak oczywiste,że obrazą inteligencji czytelników szacownego forum byłoby uzasadnianie tego punktu.Stawiam jednak przede wszystkim na ogrom zajęć,które spadły na głowę pan od oświaty.Wszak ostatnio stał się szczęśliwym posiadaczem nieruchomości w uroczym zakątku naszego miasta.To jest wyzwanie dla nas.Będziemy śledzić postęp prac i pomagać panu wicestaroście w spełnieniu marzeń o własnej chałupce.Co do maturzystów,tych obecnych i przyszłych-czy w Londynie,Brukseli Frankfurcie pytają o maturę? Ps Dalsze próby kształcenia w PZ 6 grożą utratą zdrowia,lub trwałym kalectwem. Ostatnie zdanie artykułu wystarcza za cały komentarz o poziomie tego "urzędu".
szok, 30.07.2014 17:28
Zdawalność w niektórych szkołach jest w granicy 50%. !!!! Czyli co "drugi" gimnajazlista albo jeszcze gorzej! Gdy tymczasem w innych powyżej 70% i więcej. Nie wiem, jak to tłumaczyć...
J@cek, 30.07.2014 16:44
problem zaczyna się wcześniej przyjmuje się półgłówków do szkół średnich by szkoła miała jak najwięcej klas bo są godziny i pieniądze a potem jak jeden z drugim czytać nie potrafi - nie chodzi o czytanie ze zrozumieniem ale o samo dukanie, tak, tak składają zgłoski jak przedszkolaki to jaką maturę toto ma zdać?? chyba ze znajomości alfabetu
maturzysta PZ4, 30.07.2014 14:59
Czemu Wy się dziwicie?! Nauczyciele nic od nas nie wymagają! Czasami to jest na odwrót.. to My uczymy nauczycieli obsługi np: komputera.. Zdali tylko Ci, co sami się przygotowywali i chodzili na korepetycje..
Skrzypek68, 30.07.2014 14:53
A co,ma byc 100% ?.To by dopiero swiadczylo o poziomie edukacji.Zawsze sa bardzo zdolni,przecietni i beznadziejni i nigdzie nie jest zapisane ze kazdy ma zdac mature.
Czytelnik, 30.07.2014 14:47
PO wakacyjnych "wizytacjach" POdskoczy :-) ... ciśnienie Rodzicom.