EDUKACJA. Nowa lekcja internetowa na stronie Muzeum

29 lipca 2014 Autor: plin

Historii Żydów deportowanych z Węgier na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz latem 1944 r. poświęcona jest nowa otwarta lekcja internetowa dostępna na stronie Muzeum.  - W tym roku obchodzimy 70. rocznicę tamtych wydarzeń - przypominają muzealnicy.

Fot. www.auschwitz.org

Fot. www.auschwitz.org

- Tematem głównym jest eksterminacja Żydów z Węgier w Auschwitz, ale także historia społeczności żydowskiej tego kraju przed II wojną światową, jak i w okresie poprzedzającym deportacje. Autorem lekcji jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum – przekazuje Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Lekcja dostępna jest w dwóch językach: polskim i angielskim. - Całość zawiera obszerny wykład historyczny, który jest obudowany fragmentami relacji byłych więźniów, multimedialnie opracowanymi fotografiami, dokumentami archiwalnymi oraz mapami, które dostosowano do specyfiki nauczania internetowego - wyjaśnia Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca e-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Historycy z Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz przypominają, że główna faza deportacji Żydów z Węgier rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 r. W tym okresie do Auschwitz przyjechały 142 pociągi, którymi łącznie deportowano ok. 420 tysięcy osób. - Kiedy dodamy do tej liczby transporty z kwietnia oraz kilka mniejszych z końca lata i jesieni 1944, to wówczas łączna liczba deportowanych z Węgier wyniesie ok. 430 tysięcy. Bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325 – 330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych - powiedział dr Piotr Setkiewicz.

Muzeum informuje, że lekcja poświęcona eksterminacji Żydów z Węgier jest pierwszą z kilku, które zostaną udostępnione w najbliższym czasie. - Niedługo na stronie pojawią się kolejne materiały związane z siedemdziesiątymi rocznicami, które przypadają w tym roku: likwidacji obozu rodzinnego dla Sinti i Romów, transportom Polaków w czasie Powstania Warszawskiego oraz buntowi Sonderkommando - zapowiada Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

W niedalekiej przyszłości w internecie pojawi się również wersja lekcji „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” w języku niemieckim.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Wladek, 30.07.2014 14:30
Dawid: Jezusa też nie lubisz?
Dawid, 29.07.2014 14:20
Co mnie obchodzą jacyś żydzi? Lansuje się ich i ich historię a wiadome to nie od dziś że nikt ich nie lubi. W tym obozie ginęli też przede wszystkim POLACY. Ale to już nikogo interesuje tak?