GMINA OŚWIĘCIM. Ruszyły (niezapowiedziane) kontrole domowych palenisk

11 stycznia 2019 Autor: red
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay.com

Na terenie gminy prowadzone są kontrole domowych palenisk. Kontrolerzy sprawdzają, czym tak naprawdę palą mieszkańcy w swoich piecach.

Tryb przeprowadzenia kontroli szczegółowo opisuje procedura, przyjęta Zarządzeniem Wójta Gminy Oświęcim Nr 171/2018 z dnia 20 grudnia 2018 r.

Kontrola prowadzona jest przez minimum dwóch pracowników Urzędu Gminy Oświęcim, posiadających legitymacje służbowe podpisane przez Wójta Gminy Oświęcim.

Kontrole mogą być przeprowadzane w godzinach 6-22, bez wcześniejszego powiadomienia. Czynności kontrolne wykonywane są w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

W ramach kontroli sprawdzeniu podlegają: barwa dymu, rodzaj stosowanego urządzenia grzewczego, zawartość urządzenia, materiały przygotowane do spalenia oraz, w przypadku podejrzenia spalania odpadów, popiół.

- Kontrolujący mogą wykonać zdjęcia oraz poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanego kotła oraz zakupionego opału. Stosowane do ogrzewania drewno może zostać zbadane pod kątem zawartości wilgoci - informuje Urząd Gminy Oświęcim.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości właściciel budynku może spodziewać się ponownej kontroli, dotyczącej sposobu usunięcia nieprawidłowości.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że na terenie danej nieruchomości są spalane odpady, można zgłosić to w Urzędzie Gminy Oświęcim – osobiście, listownie, telefonicznie pod numerem 33/844-95-66 oraz mailowo na adres powietrze@gminaoswiecim.pl.

W najbliższym czasie planowane jest również uruchomienie formularza internetowego do zgłoszeń. Nie jest wymagane podanie danych osobowych przy zgłoszeniu.

(Źródło: UG Oświęcim)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
mieszkańcy gminy, 14.01.2019 21:12
Brawo dla władz gminy za słuszny krok w walce o czyste powietrze! Niektórzy być może jeszcze nie dorośli do tego by zrozumieć, że ważniejsze od ceny tony węgla jest zdrowie Nas wszystkich. Pocieszające jest to, że do tego prędzej czy później się dorasta :) Przestańmy "biadolić" o argumentach finansowych - jaka bieda jest w okolicy to widać w weekendy w okolicznych marketach i galeriach handlowych. Jak pięknie może być to czuć gdy w zimie wieje wiatr, aż się prosi by było tak zawsze. Pozdrawiamy!
mieszkaniec, 13.01.2019 09:48
te kontrole to wyrzucanie pieniędzy ,co taki urzędnik stwierdzi większość kotłow jest starych i mało wydajnych z dolnym spalaniem .lepszym wydawaniem pieniędzy jest dotacje do wymiany starych kopciuchów na nowoczesne kotły
Obiektywnie , 12.01.2019 21:53
Czy będą kontrole również w budynkach użyteczności publicznej np. szkołach? Widzę co leci z komina szkoły w mojej wsi. Najwyższy czas na zmiany ogrzewania np. na gaz. Czy Gmina nie powinna zająć się tym w pierwszej kolejności?
stary ZCHO, 12.01.2019 15:48
tyle hałasu o nic,pamiętacie 6 [ciach!] kominów w ZCHO jak dawało czadu a okoliczne wioski faktycznie nie paliły tylko spalały co popadnie. I jakoś nikt nie wiział smogu. Jak wegiel będzie po 400zł a nie jak do tej pory po 900zł to może się poprawić.Smog zniknie jak się wszyscy przesiądziecie do MZK.
Barbara Z. , 12.01.2019 10:07
Zdecydowanie popieram inicjatywę Urzędu Gminy to jedyny sposób na walkę z zatrutym powietrzem w Naszej okolicy. Nie powinno być tolerancji dla nikogo kto łamie prawo, a łamaniem prawa jest właśnie zatruwanie okolicy paleniem nielegalnym opałem. Popieram również ludzi, którzy informują o takich przypadkach stosowne organy Państwa. Tak trzymać!
wiktoria, 11.01.2019 22:30
wystarczy stosowć się do UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ - oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem zagwarantowanym konstytucyjnie
realista, 11.01.2019 21:05
jak to kontrole bez zapowiedzi? W zakładzie pracy mamy co chwilę jakąś kontrolę i o każdej wiemy dużo wcześniej. Ostatnia była kontrola wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska i przez 2 tygodnie porządki i naprawyi bo kontrol ma być. Dlaczego zwykły obywatel nie może być uprzedzony?
PiotrSz, 11.01.2019 20:41
Egon: https://dziennikzachodni.pl/w-bielskubialej-straz-miejska-uzywa-drona-szukaja-najbardziej-kopcacych-kominow-zdjecia/ar/13791479
Obywatel Oświęcimia, 11.01.2019 18:47
Zaczyna się !!! Dosyć palenia mułem, miałem i flotem, mokrym drewnem i meblami - Ci którzy to robią to zwykli "śmierdziele z okolicy" wstyd i hańba truć dzieci żeby zaoszczędzić złamanego grosza. Szykujcie się na kontrole bo są też w mieście bojówki, które wzywają patrole policji i straży miejskiej dla czystej satysfakcji oddychania CZYSTYM POWIETRZEM!
Egon, 11.01.2019 18:45
Wypuszczą drona dobre a do szamba mini łódz podwodną, za dużo filmów oglądacie na telewizji Trwam.
Walczmy ze smogiem w całym powiecie oświęcimskim!!!, 11.01.2019 18:12
W celu ochrony zdrowia wszystkich mieszkańców powiatu oświęcimskiego, trzeba by było wprowadzić w poszczególnych gminach te same zasady co w gminie oświęcim.

Bo granica gminy nie spowoduje, że smog zatrzyma się przed nią.

W Brzeszczach jest taki smog - że nie da sie oddychać. Jak się tam jedzie to tylko w masce. Taki syf!!
Ludzie palą nawet drewnem z kopalni - podkładami kolejowymi nasączonymi jakimiś syfami.

LUDZIE, WSZYSCY NAS TRUJĄ DOOKOŁA.
ŻĄDAMY OD WŁADZ POWIATU DZIAŁANIA KOMPLEKSOWEGO W CAŁYM POWIECIE!!!
inz.mamoń, 11.01.2019 18:05
Dom na Zasolu okolica Apteki przy Ośrodku Zdrowia na Garbarskiej- jesli nie przestaniecie palic starymi gumiorami lub innym plastikiem bede dzwonił do odpowiednich słuzb...
555666, 11.01.2019 17:49
Z tego zdjęcia wynika że mieszkańcy pala prawidłowo biały dym z komina. Ludzie pala w kotłach zasypowych od wieków węglem i palić będą. A ze smogiem i smrodem to czeba było się obudzić w latach 70-80-90.
Mileas, 11.01.2019 17:39
Najpierw niech sprawdzą porzędnie syf w gminie miejskiej
Pablo, 11.01.2019 17:32
A co z innymi gminami np.Polanka, Zator itp. Znając życie praca urzedników bedzie kosztować parę tysiecy, nie wystawią ani jednego mandatu tylko parę zaleceń a po sezonie podsumowuje sie ze zrobilismy bardzo dużo
Jbj47, 11.01.2019 17:21
Wojtek ty ich nie musisz wcale wpuszczać na swoją posesję , oni wypuszcza drona i pobiera probki z twojego komina i już masz [ciach!] zamoczona
Jbj47, 11.01.2019 17:17
Obręb hotelu Kamieniec ,,,,,, newralgicznych punkt
Wojtek, 11.01.2019 15:26
Pomijając całe to palenie, jaka jest podstawa prawna, że ja musze wpuścić na posesję urzedników?