GMINA OŚWIĘCIM. Co dalej ze Szkołą Podstawową w Porębie Wielkiej - ANKIETA

02 marca 2015 Autor: eSCe

Pod koniec lutego w Urzędzie Gminy Oświęcim spotkali się przedstawiciele rady sołeckiej w Porębie Wielkiej z władzami Gminy Oświęcim. Tematem spotkania była przyszłość Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej.

Spotkanie w sprawie Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. fot. Rafał Lorek

Spotkanie w sprawie Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej. fot. Rafał Lorek

Władze Gminy Oświęcim przymierzają się za zakupu zabytkowego pałacyku w Porębie Wielkiej. W budynku tym od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Szkoła Podstawowa. Prawowici spadkobiercy w połowie stycznia poinformowali o nowej cenie za obiekt. Początkowo chcieli 5 mln złotych, aktualnie obniżyli cenę do 2 mln złotych.

Część mieszkańców sołectwa podkreśla, że stara szkoła jest w tragicznym stanie budowalnym i wymaga ciągłych, a zarazem kosztownych remontów. Podkreślają też, że w starej szkole nie ma sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy podkreślają, że lepszym wyborem byłaby budowa nowego obiektu tak jak zrobili to w Zalesiu na Limanowszczyźnie. Koszt nowoczesnej szkoły wyniósł około 4,3 mln złotych.

-Wycofanie się z pomysłu wykupu pałacyku z rąk prawowitych właścicieli oznaczać będzie konieczność wypłaty dlań nawet dwumilionowego odszkodowania wskutek bezprawnego użytkowania tejże nieruchomości – zaznaczył Albert Bartosz, wójt Gminy Oświęcim. -Wydaje mi się, że chyba lepiej wydać 2 mln zł na wykup budynku, niż tę samą kwotę wydać na odszkodowanie i pozostać z niczym – dodał Bartosz.

Władze gminy dostały od właścicieli budynku ultimatum sześciu miesięcy na wykup budynku. Pu upływie czasu dzieci zostaną wyeksmitowane z budynku. Wtedy uczniowie musieliby uczyć się w budynku gimnazjum w Zaborzu na dwie zmiany.

-Albert Bartosz podkreślił, że w chwili obecnej na pewno łatwiej byłoby pozyskać środki zewnętrzne na rewitalizację istniejącego już budynku, niż ubiegać się o dofinansowanie na budowę nowego obiektu. Przyznał, że tegoroczny budżet gminy świeci pustkami i nie ma możliwości wyłożenia kilku milionów złotych na budowę nowego obiektu w Porębie, a ponadto potrzeby inwestycyjne w pozostałych sołectwach są także duże.


Wójt Albert Bartosz zaproponowałby  początkiem marca zorganizować wizytę do placówki, by obejrzeć aktualny stan szkoły i poznać szczegóły. W spotkaniu wzięli by udział przedstawiciele Gminy Oświęcim oraz mieszkańców Poręby Wielkiej.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
polako, 26.03.2015 11:44
Braklo 1 procentu i dalej bylaby Grzywa a teraz to se mozemy w nosie poszmerac...oj glupi polak po szkodzie !
Porebianin, 20.03.2015 13:16
I po zebraniu wiejskim , na którym wbrew twierdzeniom lokalnej prasy jakoby tylko część mieszkańców miała inne zdanie, przegłosowano uchwałę , że wieś chce budowy nowej szkoły a nie wykupu starej. Nie zgodzono się z twierdzeniami o nieuchronności odszkodowania, jako że takie nie zostało nawet jeszcze zgłoszone do sądu. Umiejętnie wyliczono niski koszt remontu który miałby gminę kosztować nieco ponad 3 mln, po czym przecząc samym sobie podano informację , że nie wiadomo czy w ogóle remont jest realny. O co więc chodzi? Myślę , że nie jestem odosobniony w mysleniu, że chodzi o zakup za 2 mln dworku i pozostawienie go w aktualnym stanie. Bo gdyby myślano o remoncie po pierwsze sprawdzono by czy remont jest możliwy. Nie sprawdzono jeszcze tego ale wyliczenia piekne są. Szkoła natomiast nowa ma kosztować ok 10 mln! W Polsce potrafi się budować całe kompleksy szkolno-przedszkolne za 8,5 mln z pięknymi salami, doświetlonymi klasami , boiskami. Według naszych gminnych pracowników u nas budowa małej szkoły będzie kosztować grubo więcej niż gdzie indziej kompleks na 160 uczniów i 75 przedszkolaków! Dlaczego lokalne media milczą nad tematem? Dlaczego gmina nawet nie zająknie się na swojej stronie o uchwałach wiejskiego zebrania? Czyżby niewygodny temat? Zainteresujcie się obiektywnie . Przyjedzcie do wsi, idźcie do Wójta, sprawdźcie sytuację prawną u niezależnego prawnika.
na zebraniu, 09.03.2015 19:06
Zebranie w niedziele ważna sprawa.Ale przy okazjii można zapytać wójta o to co prawdopodobnie a raczej powstanie niedaleko naszej wsi w linii prostej jakieś 3,5 kilometra od naszej obecnej szkoły.a mianowicie spala
ia śmieci,jaki to bedzie miało wpływ na naszą egzystencję,napewno smród z oczyszczalni nie raz nasi mieszkańcy juz poczuli.przemyślmy to!! plac pod budowe już szykują
porebian, 08.03.2015 23:44
ODSZKODOWANIE??? Najważniejszy argument wójta: albo kupimy albo zapłacimy odszkodowanie jest tylko medialną zagrywką, próbą zaszachowania budowy nowej szkoły. NIE MA żadnego prawnego nakazu czy wyroku ani sprawy sądowej nakazującej wypłacenia jakiegokolwiek odszkodowania a kwota 1,1 miliona jakiej domagają się spadkobiercy za 10 lat urzytkowania jest niższa od kwoty jaką gmina w tym czasie zainwestowała w budynek 1,3 miliona. Ile spadkobiercy mieli by zwrócić gminie???
Miszkaniec, 08.03.2015 19:18
Ludzie otwórzcie szeroko oczy i uszy!!!!!!!! Nie da się wybudować i wyposażyć nowej szkoły za 4.3 mil zł. Kolejni raz nabijają was w butelkę i zrzucają na byłą wójtową a nowy lawirant i pływak partyjny pan Bartosz KOMBINUJE JAK Z TEGO WYJŚĆ BO URUCHOMIŁ KRYTYKĘ !! a na takim wozie długo nie pojedzie.Decyzje kluczowe ja budowa szkoły były podejmowane uchwała na zebraniu rady gminy to radni swoimi glosami dołożyli swoje 5 groszy teraz widać efekt głupiego lub umówionego głosowania. Gdzie panie wójcie są dokumenty na poparcie tez o kosztach nowej szkoły o kosztach odszkodowania ???? Zwrot majątków i odszkodowania to SKARB Państwa czyz nie ??? panie WÓJCIE!!
spostrzegawczy, 08.03.2015 19:04
Pan Tyszkiewicz jest szefem kampanii wyborczej Prezydenta Komorowskiego. Uprasza się władze gminy o wyjaśnienie czy należy on do masy "jaśnie oświeconych" spadkobierców, którzy chcą nam okazyjnie opylić ten wspaniały pałac (odszkodowanie to oni powinni jeszcze gminie zapłacić za lata pańszczyzny). Popieram autora "uwagi" oraz wszystkich rozsądnych mieszkańców, którzy chcą nowej szkoły w rozsądnej cenie.
do dziwnego psyche, 07.03.2015 19:37
w jakim sensie rozumiesz - będąc na chorobowym psychiatrycznym L-4 śmieje się z jej własnych wyborców? a jak płacą podatnicy za poczynania ? kurcze sprzedajesz informacje tajne- kp się kłania ... zadajesz dziwne pytania... wszytko ok? czy pali się wokół kuperka :)))))
heheh, 07.03.2015 15:55
A co L4 :)) do szkoły w porębie oj Al...
Do mieszkanki, 07.03.2015 00:20
Głosowałem na Panią Grzywę. A teraz żałuję bo czuje sie oszukany!!!! Ta kobieta od momentu wypadu z urzędu przebywa do dziś na psychiatrycznym L-4 . ZUS płaci jej ogromna kasę a ona śmieje się z jej własnych wyborców. Pytanie do Pana Bartosza: dokąd za poczynania Pana poprzedniczki maja płacić podatnicy? Czy ZUS nie kontroluje zasadności pobierania świadczeń przez P. Grzywa?
UWAGA, 06.03.2015 16:48
Zbliża się zebranie wiejskie na którym obecność swą zapowiedział Wójt, zapewne będą też członkowie rady sołeckiej i radni gminni. Będzie poruszona na pewno sprawa szkoły. To temat dla wszystkich mieszkańców. Tutaj ani ja sam, ani sam Tomek, ani Be
atka, ani Sołtys wsi nie wskórają nic bez wyraźnego poparcia mieszkańców wsi. To nie jest pora na animozje, pretensje i żale do tej czy tamtej osoby. To nie pora na promowanie swojej osoby. Tu musimy działać wszyscy razem! Zjednoczyć się wokół jednego celu. Każdy ma prawo oczywiście widzeć sprawę na swój sposób. Jeden powie, że lepiej kupić i remontować bo taniej. Drugi powie, że to świetny pomysł kupić by potem sprzedać z zyskiem. Trzeci powie jak ja , że lepiej nie kupować. Ale ważne jest byśmy o tym rozmawiali i umieli znaleźć wspólnie jakies rozwiązanie. Dlaczego uważam, że najlepszym wyjściem jest nie kupowanie zespołu dworsko-parkowego lecz budowa od podstaw nowej szkoły ? Patrząc na Grojec gdzie stoi naprawdę ładny dworek na 6 hektarowej działce i jest to dworek większy, w lepszym stanie, z dostępem do oczyszczalni ścieków i w samym centrum wsi to aż dziw bierze , że nie można go sprzedać. Wkrótce odbędzie się kolejny przetarg na tę nieruchomość a cena wywoławcza to prawie 6 mln zł. Ważną kwestią jest tutaj bonifikata gdyż kupujący zapłaci niewiele ponad połowę kwoty którą wylicytuje, to motywacja by dworek nie [ciach!]… Przy tym dworku nasz to brzydkie kaczątko. Nie sądzę by łatwo było kogoś skusić by zainwestował tutaj swoje pieniążki by wyremontować dworek. Nie wspominając już o obostrzeniach z racji nadzoru kuratorskiego i terenów natura 2000. Z mojego punktu widzenia wizja kupna i sprzedaży bądź oddania terenu wraz z dworkiem w zamian za budowę nowej szkoły jest nierealna. Ale każdy ma prawo mieć swój pogląd. Kwestię sprzedaży dworku po ewentualnym zakupie omówiłem jako mało realną by nie rzec prawie w sferze fantastyki. Kupić by odremontować pozostawiając tutaj szkołę. Już na otwarciu do naprawienia jest dach, który po prostu jest dziurawy. Ściany zaatakował grzyb, są miejsca popękane gdzie jest założone szkiełko inspekcyjne ( by stwierdzić postępowanie pęknięcia ). Tynk zewnętrzny do zbicia i położenia na nowo. Koszt ogrzewania w roku bodajże 2003 to ponad 25 tys zł, dwa lata później , być może po wymianie okien spada do blisko 18 tys zł rocznie. Budynek nawet odnowiony za ciężkie pieniążki nie będzie tak funkcjonalny jak nowy. Zawsze każdy kolejny remont będzie odpowiednio droższy z racji nadzoru konserwatorskiego. Pozostaje sala gimnastyczna, którą można postawić przy wsparciu z zewnątrz. Ale podniesienie dachu tak by tam urządzić dwie klasopracownie wiązać się będzie z koniecznością prawdopodobnie zamknięcia szkoły na pewien okres a dzieci trafią do gimnazjum na Zaborzu. Czyli nie ominiemy tematu wywózki dzieci ze wsi. A jeśli zaczniemy budować nową? Można w znaczącym stopniu obniżyć koszt jeśli zaangażuje się grupa ludzi i społecznie będą wykonywane pewne prace. Budynek będzie nowy, funkcjonalny, dzieci wreszcie nie będą podróżować po wsi by zjeśc obiad a sama budowa może być prowadzona etapami. Sala gimnastyczna też ma szansę na wsparcie z zewnątrz, tu są możliwości zdobycia środków zewnętrznych. Kwestia odszkodowania. Proszę pamiętać , że budynek jest własnością nie gminy lecz Skarbu Państwa. Spadkobiercy nie mają jeszcze wyroku sądowego by wyrzucić dzieci i wbrew twierdzeniom Wójta po upływie sześciu miesięcy od 16 stycznia , nie będą mieć prawa jeśli nie zapadnie wyrok by wyeksmitować szkołę. Roszczenie o odszkodowania dla spadkobierców za straty , nawet jeśli mogłoby być skierowane wobec gminy to powinno przejść proces sądowy i sąd powinien je ustalić. O ile można pozwać gminę o bezumowne korzystanie bo nie znamy zasad na jakich przejęto szkoły z rąk starost w roku 1994. Poza tym skarb państwa ma prawo dochodzić wyrównania mu kosztów utrzymania budynku od 1945 r do dania dzisiejszego. Gmina może dochodzić swoich racji i żądać zwroty ok. 500 tys kosztów utrzymania budynku. Wszystko to może lub nawet powinno trafić pod sąd . Oczywiście można się opierać o operat szacunkowy i gmina może zapłacić odszkodowanie tyle ile żądają spadkobiercy. Sam tylko argument że jeśli nie kupimy to i tak tyle samo zapłacimy nie przekonuje mnie. To tyle z mojej perspektywy. Jeśli zależy Ci na budowie nowej szkoły i masz znajomych , sąsiadów zaproś wszystkich na zebranie wiejskie 15 marca o godz 12 w domu Ludowym. Jeśli jesteś tego samego zdania możesz udostępnić treść moich słów tak by jak największa część mieszkańców była świadoma. Tekst jest ogólnie dostępny i każdy może go udostępniać. Pozdrawiam
porębian, 04.03.2015 23:23
Widzę że w komentarzach można dowiedzieć co o tym wszystkim myślą ludzie. Dużo dowiedziałem się też z FB Nowa Szkoła w Porębie Wielkiej. Porównajcie wersje wójta-zawód dziennikarz z faktami-oficjalne dokumenty
Mieszkaniec, 04.03.2015 11:56
I tak życie weryfikuje każdą wyborczą gadaninę. Lepiej pięć razy obiecać niż raz dać? W tym wypadku to może nie zadziałać. Może referendum? W sprawie szkoły czy wójta?
mieszkanka gminy, 04.03.2015 09:28
www.facebook.com profil mieszkańcy gminy oświęcim. Tam jest cała dyskusja z wójtem przeciwnikiem budowy nowej szkoły.
Szambonurek, 03.03.2015 21:20
Dziwne zachowanie oświeconego Wójta, już Porębianom tyle lat obiecywano szkołę, sale gimnastyczną, boisko i Bóg wie co jeszcze, Wasi Radni byliby tępakami jakby się zgodzili na szkołę w tej ruderze, jakie tam są warunki mieszkańcy wiedzą, niech wybudują mniejszą nowiutką szkołę plus salę gimnastyczną z boiskiem, w Grojcu, w Harmężach itp.da się?!?!? Ludziska to nie komuna niech gmina zrealizuje obiecane inwestycję, zrobić komitet, telewizję, pikiety i się wystraszą. No chyba, że wam nie zależy a Wasi Radni to bezradni!!!!! Dość lekceważenia ludzi, jaja sobie robią!!!!!!!!!
mieszkanka gminy, 03.03.2015 19:07
zachęcam do poczytania lektury na fb na profilu mieszkańcy gminy Oświęcim. Jest tal jasno napisane m. in. o szkole w Porębie Wielkiej.
lokar, 03.03.2015 18:47
Po co to całe zamieszanie wszystko już dawno ustalone.Nowej szkoły nie będzie i to jest pewne.Obecny właściciel chce pałac sprzedać bo nie mam pomysłu co z nim robić i nie ma pieniędzy żeby go doprowadzić do porządku.chce teraz 2 miliony, jeśli gmina nie kupi to i tak da 2 miliony odszkodowania tak twierdzi wójt (artykuł ze strony gminy)morał z tego obecni chcą sie pozbyć na siłe.Co do nowej szkoły to raczej w kwocie 5 milionów sie nie zamnknie.szkoła w limanowej owszem powstała , ale przy wysiłku ludzi ze wsi którzy tam pracowali przy budowie przez co duzo zaoszczędzono.a u nas w porębie widze juz te tłumy co chętnie przyjdą pomóc budować.Powodzenia
adel, 03.03.2015 16:32
@Edwardzie toż to oficajlne informacje z biuletynu. Nei czytasz? toż to Lorek napisał, a kim jest Lorek? ;) Owszem informacje kłamliwe, ale podane jako oficajlne- NORMA :) witamy w polsce, witamy w osw, witamy sie p.Bartoszem
Czas, 03.03.2015 16:28
Albercik nie ma pomysłu to po co on tam jest ?
mieszkanka, 03.03.2015 15:18
Trzeba było głosowac na Grzywe mieszkancy poreby wszyscy .to teraz macie wirtuoza ..Grzywa miała w planach budowe szkoły i to najlepsza inwestycjawkoncu by tedzieci miłą normalna szkołe ,sale gimnazstyczna ..itp... teraz 2015 saod nowa dotacje unijne a ona sie na tym znała wiec kase by wyciagła z Uni na szkołe..Teraz macie miastowego, ktoremu zwisa czy bedzie szkoła czy nie jego dzieci tam nie beda chodzic ,zastanawiam sie czYm on was przekupił zeście na taka osobe głosowali,przynajmniej na takie stanowisko sie nie nadaje .W fundacji moze tak bo szum umiał zrobic i dzieki temu dzieciaczkom pomagał ..a ze tam kase brał to inna sprawa .
tambylec, 03.03.2015 11:55
To teraz pan wójt niech się wykaże, że potrafi nie tylko krytykować swoich poprzedników. Czy czasem na budynku szkoły nie trzyma ręki konserwator zabytków? Jeśli tak to koszt remontu razy trzy. A nowy telewizor to wójt już kupił?
yato, 03.03.2015 07:59
2 mln odszkodowania za użytkownie? A ktoś odliczył od tej kwoty nakłady jakie gmina poniosła na remonty tego budynku na przestrzeni wszystkich lat? Może się okazać, że właściciele będą musieli dopłacić. Jak widać wójt już podjął decyzję, a cała reszta to otoczka. W ogóle nie przyjmuje innych rozwiązań, a to co mówi jest niczym nie poparte. Kasa na zakup pałacyku wirtualna, remont wirtualnie oszacowany za wirtualne pieniądze, żadnych konkretów. Jeszcze się okaże, że budowa szkoły z pomysłu Pani Grzywy byłaby tańsza niż to co funduje nam obecny wójt.
kropka, 03.03.2015 07:57
zrobić powiatową ściepę w 21wieku na szkołę skoro oświęcim to takie biedoki. Wstyd i hańba
Maska, 02.03.2015 22:11
Nie kupować !!! Właściciel niech sobie z tym zrobi co chce, po to pałac odzyskał. Jeżeli w Porębie musi być szkoła, to należy wybudować nową, na miarę XXI wieku, a nie remontować stare, które zawsze będzie stare, niezależnie ile pieniędzy by się nie włożyło. A zakup pałacyku plus koszty remontu to ile razem wyniesie ? A że dzieci przez 2 - 3 lata uczyłyby się na Zaborzu na dwie zmiany, to cóż takiego ? Sama uczyłam się przez całą 7-letnią podstawówkę na II zmianie, w 35-osobowej klasie i nie wyszłam z niej przez to głupsza, niż dzisiejsi absolwenci. A narzekali tylko nauczyciele. Część dzieci z Zaborza w ogóle przeszłaby do szkół w mieście a za nimi dotacja oświatowa i tego najbardziej boi się gmina. Niech nam Wójt przedstawi rozliczenie wykorzystania miejsc w każdej gminnej szkole, dla każdej klasy (klasy równoległe = liczba łącznie), liczbowo - przykładowo : klasa trzecia : miejsc tyle a tyle, uczniów tyle a tyle, przez ostatnie np. 10 lat. Już w czasie budowy szkoły na Zaborzu podnosiły się głosy, że nie będzie miał się w niej kto uczyć, dlatego przed następną decyzją inwestycyjną koniecznie trzeba takie analizy przeprowadzić i być może od idei szkoły w Porębie w ogóle odstąpić ? "Szkoła w każdej wsi" to ambicja miejscowych działaczy i schlebiających im gminnych polityków, nie tylko w Porębie. I niech nas Wójt nie straszy 2-milionowym odszkodowaniem za bezumowne użytkowanie pałacu, bo to strasznie nadęta kwota. Za jaki to okres ? Po jakiej stawce ? Gdzie przedawnienie ? Jeżeli, o ile, odszkodowanie za bezumowne użytkowanie właścicielowi się należy, to mu sąd przyzna tyle, ile mu się naprawdę należy. W zdrowych układach odszkodowanie za bezumowne użytkowanie należy się niezależnie od ceny sprzedaży. Dlatego propozycja zamiany jednego na drugie brzydko wygląda i jeszcze gorzej pachnie. Nirestety Wójt już chyba decyzję podjął i wykonuje ruchy pozo
e że niby jakieś konsultacje społeczne przeprowadza.
Edward, 02.03.2015 21:56
Dużo nieścisłości. badziew artykuł. Sprawdzcie przynajmniej w inte
ecie, w instytucjach, oficialnych ogłoszeniach jaka jest prawda. Kupić za 2 i dołożyć 6 na rozbudowę i remont czy za 4 wybudować nową? Taka powinna być ankieta
adel, 02.03.2015 20:32
"Wydaje mi się, że chyba lepiej wydać 2 mln zł na wykup budynku, niż tę samą kwotę wydać na odszkodowanie i pozostać z niczym – dodał Bartosz" Wykupując tez zostaną z niczym .... bo przecież kasy nie ma :D
adel, 02.03.2015 19:22
no i ś anieprawidłowe informacje! ZADNEGO ULTIMATUM OPUSZCZENIA BUDYNKU NIE MA, WRECZ PRZECIWNIE- KWESTIA ODSZKODOWANIA- JAK TO NAZYWACIE.
nie podam bo tu mieszkam, 02.03.2015 18:36
kupić i wyremontować szkołę, panie Albert, Susuł&Strama się ucieszą ;)
znaojmy, 02.03.2015 15:31
Trzeba było choć odrobinę wysiłku zrobić i zapytać drugą stronę o ich argumenty . Takto mamy ankietę na zlecenie pana Wójta zrobioną. Jaki będzie jej wynik? Kupny, wyremontujmy.