GMINA OŚWIĘCIM. Szeregowi radni dostali podwyżkę

29 stycznia 2019 Autor: af
GMINA OŚWIĘCIM. Szeregowi radni dostali podwyżkę

200 zł więcej będą w tej kadencji dostawać za swą pracę radni Gminy Oświęcim. Decyzją Rady Gminy ich dieta wzrosła z 50 do 60 procent pensji minimalnej z 2017 roku, a ta wynosiła wówczas 2000 zł.

Wnioskodawcą projektu uchwały był radny opozycyjny Maciej Majerski. Jego zdaniem, praca szeregowego radnego wymaga często niewiele mniejszego zaangażowania niż praca radnych funkcyjnych, czyli takich, którzy przewodniczą pracom poszczególnych komisji rady.

Stąd jego wniosek, by dietę radnych ustalić na poziomie 60 proc minimalnego wynagrodzenia z 2017 roku, a dietę radnych funkcyjnych pozostawić na niezmienionym poziomie 75 proc. tegoż wynagrodzenia. Innymi słowy - chodziło de facto o spłaszczenie różnicy w wysokościach diet członków Rady Gminy.

O ile z wnioskiem, by wyliczenia diet opierać także w tej kadencji na zamrożonej wysokości wynagrodzenia minimalnego z 2017 roku, zgadzali się wszyscy, o tyle w sprawie podwyżki diet szeregowych radnych o 200 zł pojawiły się głosy odmienne.

Radny Paweł Jezierski zawnioskował na sesji o wykreślenie z uchwały zapisu o podwyżce. Jego wniosek poparło jednak tylko 3 radnych. Reszta zagłosowała za projektem uchwały przyznającym podwyżki.

Czy i dlaczego należało spłaszczyć różnicę w wysokości diet radnych? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do wnioskodawcy projektu uchwały Macieja Majerskiego, który - notabene - dziś jest radnym szeregowym, ale w poprzedniej kadencji był tzw. radnym funkcyjnym, czyli pobierał dietę na poziomie 75 procent minimalnego wynagrodzenia.

- Nierzadko praca szeregowego radnego niewiele odbiega od pracy radnego funkcyjnego. Dlatego zmniejszenie tej różnicy w uposażeniu jest jak najbardziej zasadne - powiedział w rozmowie z oświecimskie24.pl radny Majerski.

Jego zdaniem, wysokość diety radnego w gminie Oświęcim została ustalona na optymalnym poziomie.

- Ani za dużo, ani za mało. W sam raz, by m.in. pokryć koszty, który musi ponieść radny w związku z działalnością samorządową - ocenia radny.

Dodajmy, że przewodniczący komisji w Radzie Gminy Oświęcim pobierają dietę w wysokości 1500 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
mieszkaniec, 08.02.2019 22:19
....za moment podwyżki cen śmieci i wody oraz podatków w mieście Oświęcim. Podatnicy muszą spłacać długi i zobowiązania zarządzania obecnej władzy.
darczyńca, 31.01.2019 15:11
Pan Majerski jako radny opozycyjny zgłosił projekt podwyżki. A to dobre, koń by się uśmiał. Pan radny zawsze trzymał z tymi co byli na stołku, tylko przed wyborami zmieniał front, a dla picu startował jako kandydat niezależny. Lepszego przewodniczącego Komisji Rewizyjnej to Pan Bartosz nie mógł sobie wymarzyć. Cała Rada pokazała swoje prawdziwe oblicze, a w Gminie coraz większe dziadostwo. Tylko słychać zbolałe tłumaczenia i narzekania, jak zwykle. A pomysłów jak nie było, tak nie ma.
@Wyborca, 31.01.2019 10:02
Wniosek o pozostawienie punktu z zamrożeniem diety na poziomie z 2017, ale wykreślenie podwyżki z 50 na 60% zgłosił Jezierski. Za wnioskiem Jezierskiego poza nim byli Domżał i Nowotarski. Nagranie z sesji jest na Youtubie.
Olo, 31.01.2019 07:33
Za niedługo będę robił na same śmieci, na jedzenie już nie starczy. To ustawa PO więc musiało tak się skończyć.
Z Gminy , 31.01.2019 05:08
Widać, że Majerski to kolega Bartosza? Musi się zgadzać. Płot równo Pan Majerski u Bartosza postawił, czy to plotki??
Wyborca, 30.01.2019 23:05
Kto poparł wniosek o wykreślenie punktu o podwyżce z porządku obrad? Jak wyglądało głosowanie?
Z Gminy , 30.01.2019 22:16
Widać, że Majerski to kolega Bartosza? Musi się zgadzać. Płot równo Pan Majerski u Bartosza postawił, czy to plotki??
do czytaj ze zrozumieniem, 30.01.2019 10:17
ale namieszałeś, według mnie podnieśli sobie pensje robiąć to sprytnie tak aby my tępy lud płacący coraz wyższe podatki tego nie zrozumiał. Mi pensja jakoś nie rośnie z każdym rokiem choć wymagania w pracy mam coraz większe, i jak ktoś tu z forum napisał bardzo dobrze ,,,,,,,,,pierwsze się wykaż a pózniej wynagradzaj. A co do króla to jest doskonały przykład co się zaczyna robić z ludziami gdy widzą że jeden ma 26 mieszkań a sam ma jedno ale z kredytem na całe życie.
Hirek , 29.01.2019 22:11
Spokoooo
Czytaj ze zrozumieniem, 29.01.2019 17:08
Obejrzałem spo
ą sesje. Obliczylem. Radni zostali na stawce z 2017r - nie przyjęli stawki z 2019r - zmienili stawkę %. Ludzie obliczcie sobie czy w sumie wszyscy dostaną więcej czy mniej? Jeden człowiek dostał nóż w brzuch a wy tu wbijacie nóż w plecy Panu M. Jak media wpływają na ludzi.
ze wsi, 29.01.2019 16:45
A no temu na Zaborzu ścieki są po 14 a nie po 18 bo gmina do nich dopłaca. :)
@dd, 29.01.2019 15:37
Gdyż to inna gmina.
xxx, 29.01.2019 15:24
po prostu wstyd - oszukali wyborców
Wyborca , 29.01.2019 14:36
A co wy macie do Majerskiego
Niech kazdy zrobi to co on
70 proc poparcia w Rajsku i zwykly radny
Nalezy sie Mu
A wy skonczcie juz ta
MOWĄ NIENAWISCI
podwyżka, 29.01.2019 13:35
dlatego Albert tak bardzo chciał zostać radnym, tylko mu nie pykło
dd, 29.01.2019 13:28
A ja się pytam dlaczego na Zaborze ścieki sanita
e są po 14 a w mieście po 10 zł za metr sześcienny?
załamana, 29.01.2019 12:53
Panie Majerski, czy może Pan napisać co Pan zrobił za poprzedniej kadencji i też obecnej już dla mieszkańców Gminy Oświęcim ?
Zdziwiony , 29.01.2019 12:34
Najgorsze jest to, że na tej sesji podniesli opłatę za śmieci i nie mieli oporów . Tak jak nie mieli oporów by podnieść sobie diety. Tu obciążyć mieszkańców, tu sobie podwyższyć i rachunek się bilansuje. Wszystko jest ok więc czego się czepiacie
Piotr, 29.01.2019 12:11
do miszkanca- sesje są nagrywane i publikowane, jakbys nie wiedzial. mozesz zobaczyc kto jest "panem/panią na ceha".
Poczekajcie jak przypiżdżą cenami śmieci w marcu
mieszkaniec, 29.01.2019 10:39
Widzę że radni się za bardzo rozpędzają, na tą chwile to wymyślili podwyżkę podatku i podwyżkę swoich wynagrodzeń. Druga kadencja większości radnych zaczyna wyglądać jak druga kadencja PO. Widzę że będzie trzeba zacząć chodzić na sesje rady gminy z kamerą bo coś mi się zdaje że niektórym radnym piórka powyrastały, Pozdrawiam żółte kamizelki hej
Stanisław, 29.01.2019 10:06
Szanowni Radni-miałem nadzieję że może tym razem będzie inaczej-niestety srodze zawiodłem się kolejny raz.Wasza gadka w okresie wyborczy nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.Zachłanność P.Majerskiego/a to wiceprzewodniczący a to inny funkcyjny/powinna być raz na zawsze wyeliminowana-do oceny wyborcom.Nagannym jest uchwalanie sobie gratyfikacji nie zrobiąc jeszcze nic w tej kadencji.B.źle zaczęliście tą kadencję-my wyborcy powinniśmy się waszym poczynaniom dokładnie przyjżeć.
sie wie, sie należy..., 29.01.2019 09:55
NALEŻY SIĘ!
Chociażby z samo skupienie, mundrość i troskę z jaką pochylają się nad rozpatrywanymi sprawami. Proszę tylko bacznie przyjrzeć się zdjęciu.
Miastowy, 29.01.2019 09:07
Ten Pan z Włosiennicy Stasiu Dz-co taki bidulka zamyślony, pewnie liczy kasę. A pani Benia też taaaaka skromna. Za co dla nich kasę?
Wieśniak, 29.01.2019 09:03
Panie Majerski a jakie to koszty związane z działalnością samorządową bo to pojęcie szerokie, może dojazdy ja też dojeżdżam i nikt mi kosztów nie zwraca. Pierwsza praca Pana radnego podnieść diety nieładnie oj nieładnie.
Staszek, 29.01.2019 08:36
Proszę się odczepić od Macieja, nie jest Jego winą, że wierzył w Bartosza zapewnienia i nie wiele udało się w Rajsku zrobić. Teraz jeszcze gdyby nie podwyżka miałby tylko 1000 + to co za sołtysa, a miał 1500 + to co za sołtysa. Nie dziwne, że chciał teraz podwyżki. Ciekawe czy będzie chciał podwyżki "diety" sołtysa, na którego wybory zapewne wygra, gdyż Rajsko kocha swojego Maćka. Nie jest chyba prosto wyżyć z gó
iczej emerytury.
halina, 29.01.2019 08:15
ciekawe jest to, że jak radny Majerski był przewodniczącym komisji i pobierał 75% to mu nie przeszkadzało, jak szeregowi radni mieli 50%. Teraz jak jest szeregowym to składa wniosek o podwyżkę, a przecież ma jeszcze dietę sołtysa. Czyli co ? - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Smutne jest jednak to, że pozostali radni zagłosowali za wnioskiem radnego Majerskiego. A podobno w gminie nie ma na nic pieniędzy. . . . .
heniek, 29.01.2019 08:13
A co z kanalizacją na zaborzu ul. krokusowa i inne praktycznie centrum miasta a kanalizacji brak! Może radny Majerski w tym temacie się wykaże!
jedno co nas podnieca to się nazywa k....., 29.01.2019 08:06
Nareszcie! jak długo miałem czekać, nie po to obiecywałem w wyborach wszystkim wszystko, żeby teraz nie spełnić obietnicy danej sobie!
Maciej, 29.01.2019 07:37
Działalność społeczna nie powinna wiązać się z żadnymi przywilejami. Jeżeli ktoś tak bardzo kocha działalność społeczną, powinien robić to za darmo! Wtedy dopiero okazałoby się komu tak bardzo zależy na tym, by innym żyło się lepiej ;)
Leon , 29.01.2019 06:54
Też poproszę dietę bo zapier..... Na tych wszystkich pasibrzuchow którzy nic nie robią tylko siedzą żeby się sztuka zgadzala....
Wyborca, 29.01.2019 06:53
Panie Radny Majerski. Mało Panu ?
Witek, 29.01.2019 06:34
Ledwo rozpoczeli kadencję i już mało i mało, to po co kandydują na radnych skoro tam taka bida z nędzą, może najpierw należało by się czymś wykazać!! Wstyd!!!