GMINA OŚWIĘCIM. Wójt gani radnych w płatnym artykule - AKTUALIZACJA

28 maja 2018 Autor: red
Fot. UG Oświęcim

Fot. UG Oświęcim

Wracamy do sprawy tekstu promocyjnego, który ukazał się w piątkowym dodatku do "Gazety Krakowskiej". Przypomnijmy, że w płatnym materiale wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz zganił radnych za to, że wycofali z porządku obrad ostatniej sesji Rady Gminy projekt uchwały o sprzedaży pałacu w Porębie Wielkiej wraz z kilkuhektarowym parkiem. Włodarz zarzucił radnym, że blokując decyzję w sprawie sprzedaży pałacu, chcą mu utrudnić realizację inwestycji zapisanych w budżecie.


Wójt chce go jak najszybciej sprzedać, bo wkrótce z pałacu do nowo wybudowanego obiektu przeprowadzi się szkoła podstawowa. Liczy, że na sprzedaży obiektu Gmina zarobi co najmniej 1,6 mln zł, czyli tyle, ile wydała kilka lat temu na zakup zrujnowanego pałacu z rąk spadkobierców.


Radnym nie podoba się pospieszne działanie włodarza w kwestii sprzedaży zabytku. Płatny artykuł pt. "Rada ma czas..." , który został opublikowany w "Tygodniku Małopolskim Nad Sołą i Skawą", piątkowym dodatku "Gazety Krakowskiej" zbulwersował większość z nich.

(Pełny tekst:

http://www.oswiecimskie24.pl/aktualnosci/gmina-oswiecim-wojt-wykupil-reklame-w-krakowskiej-by-dowiesc-swych-racji )


- Mam nadzieję, że w kwestii tego skandalicznego i bezprecedensowego w historii Gminy Oświęcim materiału i powodach takiego, a nie innego głosowania, powstanie niedługo wspólna odpowiedź. Jeśli nie wszystkich, to większej grupy radnych. Ze swojej strony mogę tylko postawić pytanie, czy materiał był opłacony z prywatnych pieniędzy WP Wójta, czy z pieniędzy budżetu gminy? - pyta radny Paweł Jezierski.

- Jeśli z budżetu Gminy, jako wydatek na promocję Gminy, to chciałbym wiedzieć w jaki sposób żale Wójta, że Rada nie jest maszynką do głosowania, jak sobie WP zażyczy, promują naszą gminę?To kolejny przykład mylenia budżetu gminy z własnym kontem i robienie folwarku z gminy. Mieliśmy już banery służące do promocji swojego nazwiska i będące przedwczesnym startem kampanii wyborczej. Było używanie do celów prywatnych samochodu wynajętego za publiczne pieniądze, w czasie, kiedy (słynny z różnych historii Jeep) był w naprawie. Prośby (niebędące poleceniem służbowym) o sprzątanie prywatnego samochodu przez pracownice Urzędu Gminy i kwestia zatrudniania żony. Mam nadzieję, że przynajmniej w kwestii wydatków z budżetu Gminy na sprawy prywatne nastąpi refleksja i jeśli tak było, przelew środków z konta prywatnego na konto budżetu gminy - dodaje Jezierski.- Zdaję sobie sprawę z tego, że po przeniesieniu szkoły do nowej siedziby należy jak najszybciej zagospodarować stary budynek tak, aby nie podzielił losu Grottgerówki. Chodzi tu jednak o teren w centrum Poręby, w skład którego wchodzi nie tylko zabytkowy pałac, ale także około 5 ha gruntu. Dlatego nie chcę tej decyzji podejmować pochopnie i chciałam poznać zdanie członków Rady Soleckiej a jeżeli trzeba to również zebrania wiejskiego. Dla nas nie jest obojętne kto i w jakim celu to kupi - podkreśla Bernardyna Bryzek, radna z Poręby Wielkiej.

- Nie wiadomo, kto jest autorem tego artykułu, bo jest on podpisany "Urząd Gminy Oświęcim". Zastanawiam się w jakim celu Urząd Gminy Oświęcim wydaje pieniądze na zamieszczenie artykułu sponsorowanego w "GK" mając swoją gazetę, która z założenia ma trafiać do każdego domu w Gminie Oswięcim. Zamierzam w tej sprawie złożyć zapytanie - dodaje Bryzek.


- Kto bogatemu zabroni za pieniądze podatnika pisać artykuły mijające się z realiami - mówi radny Jacek Mydlarz. - Lepiej byłoby, gdyby wójt przeznaczył tę kasę na nagrody dla dzieci i innych uczestników biegu sołeckiego w Zaborzu. Większy byłby z tego pożytek i podatnik byłby zadowolony.

Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski powiedział nam, że rada prawdopodobnie przedstawi w tej sprawie swoje stanowisko.

Wciąż czekamy na odpowiedź Urzędu Gminy Oświęcim, ile kosztował wspomniany tekst promocyjny.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Miastowy, 28.05.2018 16:43
Co zrobi Dyzma, co zrobi dziś, tego nie wie nikt.
gnom, 28.05.2018 15:13
teraz szybko szybko bo sie pali. Co sie pali ? budzet Bartosza? co nas to obchodzi. Palac jest wartoscia , nalezy do nas nie do Bartosza. Pytał się ktoś mieszkańców Poręby czy taki obiekt miałby rację bytu we wsi ? Wójt nie zna finansowania unijnego? Najlepiej jebud i po sprawie. Nie chce się chłopu.