GMINA OŚWIĘCIM. Wójt już rozpoczął kampanię wyborczą?

16 maja 2018 Autor: red
Jeden z banerów zawisł na budynku OSP we Włosienicy. Fot. Szymon Chabior

Jeden z banerów zawisł na budynku OSP we Włosienicy. Fot. Szymon Chabior

Termin jesiennych wyborów samorządowych wciąż nie został ogłoszony. Czy wójt Albert Bartosz zlecając sołtysom wywieszenie w przestrzeni publicznej biało-czerwonych banerów opatrzonych swoim nazwiskiem oraz herbem Gminy Oświęcim rozpoczął już, wbrew prawu, kampanię wyborczą? Oponent Bartosza, radny Paweł Jezierski o odpowiedź na to pytanie zwrócił się do Szymona Osowskiego z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.


Na biało-czerwonych banerach, przygotowanych przed rocznicą Święta Konstytucji 3 Maja i sfinansowanych z gminnych pieniędzy, umieszczono cytat Józefa Wybickiego oraz herb Gminy Oświęcim wraz z podpisem wójta, który zachęca do wspólnego świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część sołtysów poczuła się zniesmaczona wykorzystywaniem, ich zdaniem, święta, do promowania osoby wójta i ostatecznie nie zawiesiła kontrowersyjnych banerów w swoich wsiach.


- W mojej opinii jest to na granicy wykorzystywania święta narodowego do promocji własnego nazwiska - stwierdził radny Paweł Jezierski. - Ponadto pomysł ma znamiona kampanii wyborczej, rozpoczętej za wcześnie i dodatkowo za pieniądze gminy.


Radny poprosił o ocenę specjalistę z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, znanej organizacji pozarządowej.


- Uważam, że wprowadzanie w przestrzeni publicznej banerów związanych z obchodami różnych rocznic z jednoczesnym podpisaniem imieniem i nazwiskiem piastunów organów stanowi pewnego rodzaju nadużycie, jeżeli jest to opłacone ze środków publicznych. Przecież to są pieniądze pochodzące z podatków, a zatem pieniądze mieszkańców, jeżeli jest przekonanie o konieczności użycia banerów to uważam, że wskazanym byłoby umieszczać na nich np. napis "mieszkańcy gminy x". W wypadku tych banerów nie ma, moim zdaniem, żadnej konieczności ich podpisywania. Oczywiście takie działanie nie stanowi żadnego wykroczenia.


Szczególnie ważny jest to temat w roku wyborczym. Piastowanie funkcji wójta, burmistrza, prezydenta daje większe możliwości promowania się, co może prowadzić do przewagi w okresie jeszcze nieogłoszonego terminu wyborów, a co za tym idzie braku możliwości prowadzenia kampanii wyborczej. W idealnym świecie politycy powinni bardzo ostrożnie podchodzić do wydatkowania środków publicznych w roku wyborczym na działania, które mogą być uznane za promocję - napisał Szymon Osowski, prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Facek790, 20.05.2018 16:48
Rozpoczynam kampanię na rzecz budowy wiaduktu kolejowego w Chełmku.przejazd zamykany z 10 razy.auta kopcą szkoda słów.Mamy XXI wiek czy nie?!!!!!!?
stefanB., 18.05.2018 08:29
I to jest sama esencja tego co ma w głowie ten o kogo chodzi...
Ze wsi, 17.05.2018 19:55
Czy to prawda, że Dyzma nie ma magistra, a udaje wszechstronnie wykształconego?
@miastowy , 17.05.2018 19:53
Chodzi chyba o zbieżność charakteru i kwalifikacji do rządzenia oraz przypadkowego trafienia na jakiś stołek. To taki miś na jakiego nas stać było, ale mieszkańcy się chyba ocknęli i odeślą Pana Dyzmę do pierwszej od lat pracy zgodnej z kwalifikacjami. Wielu się podobno zastanawia czy Pan licencjat potrafi trzymać łopatę.
@obiektywny, 17.05.2018 15:24
Normalniej w świecie nieprawdziwe i irracjonalne piszesz rzeczy, które po prostu nie mają miejsca. Mogą Ci za to groził kroki prawne. Wójt nie podpowiada za to rozumiesz, a za to co powiedział, nawet jeśli nie powiedział, albo powiedział, ale były to tylko głośne myśli.
obiektwny, 17.05.2018 11:59
pan wójt niestety powtarza ciągle wyuczone frazesy , hasełka i teksciki za którymi nic konkretnego nie idzie. Słuchjąc go i dłuzej analizując jego słowa mozna dostrzec ze nie ma pojecia o czym mowi, interesuje go głownie wynagrodzene co pokazał po obnizce a nie chęc zminay w gminie na lepsze
stefanB., 17.05.2018 09:10
Na szczęście to juz niewazne ,poza Nami. Wątpię by ktoś jeszcze raz się dał nabrać .rnrnWkrótce byłemu pozostanie chyba tylko powrócić na poczekalnię dworca PKP ,skąd kiedys wydobył go na swiatło ,były juz poseł PO, a teraz Nowoczesnej.rnOj,trzeba się będzie chyba wyuczyć jakiegoś prawdziwego fachu.No ale na naukę nigdy nie jest za póżno...
Dyzmolog, 16.05.2018 23:11
Znowu nagonka na biednego Wójta. Czy zaraz pojawią się jakieś kłamstwa, że zdradza żonę i czasem dostaje przy okazji mandat? Dość oszczerst!
Wciąż ci sami, 16.05.2018 22:24
Ale o co wam chodzi? Wójt wyrzucił was obu z roboty i teraz wylewacie tu swoje frustracje?
Mm , 16.05.2018 09:42
I tak Albert nie masz szans ludzie już się na tobie poznali !
Miastowy, 16.05.2018 09:40
Witam i pozdrawiam mieszkańców Gminy, moje pytanie czemu wójt to Dyzma. Proszę o odpowiedz.
czytelnik, 16.05.2018 09:05
Myślę, że przed "Wójt gminy Oświęcim" trzeba dopisać na banerach słowo "jeszcze" i będzie po sprawie. Wszelkie tego typu zabiegi marketingowe powinny być w roku wyborczym zabronione. To autopromocja piastujących funkcje publiczne z pieniędzy podatników.
hotin, 16.05.2018 08:53
Jedni promują swe nazwisko na biało-czerwonych banerach,a drudzy w ,,Wieściach z Ratusza".Czyli jest PO równo.
Luba, 16.05.2018 08:51
Burak niech nie pisze na banerach Flagi Polski!Jest to wykroczenie !
Jekyll, 16.05.2018 08:24
Czy on się przyzna?rnNie, bo to Dyzma. rnOn już rozpoczął kampanię, rnI nikt mu na drodze nie stanie. rnTo ja, Narcyz się nazywamrnDziękuję i przepraszam ja tych słów nie używam.