GMINA OŚWIĘCIM. Wójt już rozpoczął kampanię wyborczą?

16 maja 2018 Autor: red
Jeden z banerów zawisł na budynku OSP we Włosienicy. Fot. Szymon Chabior

Jeden z banerów zawisł na budynku OSP we Włosienicy. Fot. Szymon Chabior

Termin jesiennych wyborów samorządowych wciąż nie został ogłoszony. Czy wójt Albert Bartosz zlecając sołtysom wywieszenie w przestrzeni publicznej biało-czerwonych banerów opatrzonych swoim nazwiskiem oraz herbem Gminy Oświęcim rozpoczął już, wbrew prawu, kampanię wyborczą? Oponent Bartosza, radny Paweł Jezierski o odpowiedź na to pytanie zwrócił się do Szymona Osowskiego z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.


Na biało-czerwonych banerach, przygotowanych przed rocznicą Święta Konstytucji 3 Maja i sfinansowanych z gminnych pieniędzy, umieszczono cytat Józefa Wybickiego oraz herb Gminy Oświęcim wraz z podpisem wójta, który zachęca do wspólnego świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część sołtysów poczuła się zniesmaczona wykorzystywaniem, ich zdaniem, święta, do promowania osoby wójta i ostatecznie nie zawiesiła kontrowersyjnych banerów w swoich wsiach.


- W mojej opinii jest to na granicy wykorzystywania święta narodowego do promocji własnego nazwiska - stwierdził radny Paweł Jezierski. - Ponadto pomysł ma znamiona kampanii wyborczej, rozpoczętej za wcześnie i dodatkowo za pieniądze gminy.


Radny poprosił o ocenę specjalistę z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, znanej organizacji pozarządowej.


- Uważam, że wprowadzanie w przestrzeni publicznej banerów związanych z obchodami różnych rocznic z jednoczesnym podpisaniem imieniem i nazwiskiem piastunów organów stanowi pewnego rodzaju nadużycie, jeżeli jest to opłacone ze środków publicznych. Przecież to są pieniądze pochodzące z podatków, a zatem pieniądze mieszkańców, jeżeli jest przekonanie o konieczności użycia banerów to uważam, że wskazanym byłoby umieszczać na nich np. napis "mieszkańcy gminy x". W wypadku tych banerów nie ma, moim zdaniem, żadnej konieczności ich podpisywania. Oczywiście takie działanie nie stanowi żadnego wykroczenia.


Szczególnie ważny jest to temat w roku wyborczym. Piastowanie funkcji wójta, burmistrza, prezydenta daje większe możliwości promowania się, co może prowadzić do przewagi w okresie jeszcze nieogłoszonego terminu wyborów, a co za tym idzie braku możliwości prowadzenia kampanii wyborczej. W idealnym świecie politycy powinni bardzo ostrożnie podchodzić do wydatkowania środków publicznych w roku wyborczym na działania, które mogą być uznane za promocję - napisał Szymon Osowski, prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Facek790, 20.05.2018 16:48
Rozpoczynam kampanię na rzecz budowy wiaduktu kolejowego w Chełmku.przejazd zamykany z 10 razy.auta kopcą szkoda słów.Mamy XXI wiek czy nie?!!!!!!?
stefanB., 18.05.2018 08:29
I to jest sama esencja tego co ma w głowie ten o kogo chodzi...
Ze wsi, 17.05.2018 19:55
Czy to prawda, że Dyzma nie ma magistra, a udaje wszechstronnie wykształconego?
@miastowy , 17.05.2018 19:53
Chodzi chyba o zbieżność charakteru i kwalifikacji do rządzenia oraz przypadkowego trafienia na jakiś stołek. To taki miś na jakiego nas stać było, ale mieszkańcy się chyba ocknęli i odeślą Pana Dyzmę do pierwszej od lat pracy zgodnej z kwalifikacjami. Wielu się podobno zastanawia czy Pan licencjat potrafi trzymać łopatę.
@obiektywny, 17.05.2018 15:24
Normalniej w świecie nieprawdziwe i irracjonalne piszesz rzeczy, które po prostu nie mają miejsca. Mogą Ci za to groził kroki prawne. Wójt nie podpowiada za to rozumiesz, a za to co powiedział, nawet jeśli nie powiedział, albo powiedział, ale były to tylko głośne myśli.
obiektwny, 17.05.2018 11:59
pan wójt niestety powtarza ciągle wyuczone frazesy , hasełka i teksciki za którymi nic konkretnego nie idzie. Słuchjąc go i dłuzej analizując jego słowa mozna dostrzec ze nie ma pojecia o czym mowi, interesuje go głownie wynagrodzene co pokazał po obnizce a nie chęc zminay w gminie na lepsze
stefanB., 17.05.2018 09:10
Na szczęście to juz niewazne ,poza Nami. Wątpię by ktoś jeszcze raz się dał nabrać .

Wkrótce byłemu pozostanie chyba tylko powrócić na poczekalnię dworca PKP ,skąd kiedys wydobył go na swiatło ,były juz poseł PO, a teraz Nowoczesnej.
Oj,trzeba się będzie chyba wyuczyć jakiegoś prawdziwego fachu.No ale na naukę nigdy nie jest za póżno...
Dyzmolog, 16.05.2018 23:11
Znowu nagonka na biednego Wójta. Czy zaraz pojawią się jakieś kłamstwa, że zdradza żonę i czasem dostaje przy okazji mandat? Dość oszczerst!
Wciąż ci sami, 16.05.2018 22:24
Ale o co wam chodzi? Wójt wyrzucił was obu z roboty i teraz wylewacie tu swoje frustracje?
Mm , 16.05.2018 09:42
I tak Albert nie masz szans ludzie już się na tobie poznali !
Miastowy, 16.05.2018 09:40
Witam i pozdrawiam mieszkańców Gminy, moje pytanie czemu wójt to Dyzma. Proszę o odpowiedz.
czytelnik, 16.05.2018 09:05
Myślę, że przed "Wójt gminy Oświęcim" trzeba dopisać na banerach słowo "jeszcze" i będzie po sprawie. Wszelkie tego typu zabiegi marketingowe powinny być w roku wyborczym zabronione. To autopromocja piastujących funkcje publiczne z pieniędzy podatników.
hotin, 16.05.2018 08:53
Jedni promują swe nazwisko na biało-czerwonych banerach,a drudzy w ,,Wieściach z Ratusza".Czyli jest PO równo.
Luba, 16.05.2018 08:51
Burak niech nie pisze na banerach Flagi Polski!Jest to wykroczenie !
Jekyll, 16.05.2018 08:24
Czy on się przyzna?
Nie, bo to Dyzma.
On już rozpoczął kampanię,
I nikt mu na drodze nie stanie.
To ja, Narcyz się nazywam
Dziękuję i przepraszam ja tych słów nie używam.