GMINA OŚWIĘCIM. Wójt wykupił reklamę w "Krakowskiej", by dowieść swoich racji

25 maja 2018 Autor: red
Tekst ukazał się w dzisiejszej "Krakowskiej" jako "Tekst Promocyjny".Fot. red

Tekst ukazał się w dzisiejszej "Krakowskiej" jako "Tekst Promocyjny".Fot. red

Nowa odsłona sporu wójta Alberta Bartosza z Radą Gminy Oświęcim. Tym razem polem konfliktu jest zabytkowy, choć nadgryziony zębem czasu, pałac w Porębie Wielkiej. Wójt chce go jak najszybciej sprzedać, bo wkrótce z pałacu do nowo wybudowanego obiektu przeprowadzi się szkoła podstawowa. Radnym nie podoba się pospieszne działanie włodarza w kwestii sprzedaży zabytku. Wójt uderzył w radnych w dość nietypowy sposób, wykupując powierzchnię reklamową w dzisiejszym "Tygodniku Małopolskim Nad Sołą i Skawą", lokalnym dodatku "Gazety Krakowskiej".


Poniżej prezentujemy pełną treść artykułu pt. "Rada ma czas", który ukazał się jako tekst promocyjny w "Krakowskiej". Identyczny tekst jest dostępny także od dzisiaj na stronie internetowej Urzędu Gminy Oświęcim. Czekamy na komentarz do tego materiału ze strony radnych. Także na informację z Urzędu Gminy o koszt wspomnianej publikacji w "Krakowskiej"."Rada Gminy Oświęcim zaplanowała w tegorocznym budżecie dochód ze sprzedaży pałacu w Porębie Wielkiej. Jednak teraz radni odwlekają ostateczną decyzję w tej sprawie, mimo że grozi to niezrealizowaniem założonych na 2018 rok zadań inwestycyjnych w kilku sołectwach.

W pałacu w Porębie Wielkiej mieści się szkoła podstawowa. Placówka potrzebuje nowej siedziby, dlatego trwa budowa nowej szkoły. Kiedy podejmowano decyzję o tym przedsięwzięciu, co godziło w interesy wszystkich pozostałych sołectw, mówiło się o tym, że w ramach „rekompensaty” trafią do nich środki ze sprzedaży „starej szkoły”, czyli pałacu. Dzisiaj nie sposób stwierdzić, czy to będzie możliwe.

Uczniowie przeprowadzą się do nowego budynku 1 września. Stara siedziba przestanie pełnić dotychczasową funkcję. Dla jej właściciela, Gminy Oświęcim, zabytek wymagający pilnych remontów stanie się zbędnym balastem. Radni przyznają, że trzeba znaleźć dla niego kupca. Niemniej na tych deklaracjach kończy się ich współdziałanie z wójtem.

Dochód z tytułu sprzedaży zespołu pałacowo-dworskiego w Porębie Wielkiej jest zapisany w Uchwale budżetowej z 20 grudnia 2017 roku. Przyjmując ją, Rada Gminy Oświęcim de facto zaakceptowała zbycie tej nieruchomości. To, co się stało na sesji 23 maja 2018 roku, tj. zdjęcie przez radnych z porządku obrad projektu uchwały w sprawie sprzedaży pałacu, oznacza odłożenie w czasie tej transakcji lub dążenie do tego, aby w ogóle jej nie dokonać.

Natomiast wójt Albert Bartosz zakłada, że na sprzedaży pałacu w Porębie budżet zyska minimum 1,6 miliona złotych. Brak możliwości spożytkowania tych środków w bieżącym roku niesie poważne konsekwencje: ryzyko niewykonania zaplanowanych zadań i tym samym poważne problemy z realizacją tegorocznego budżetu. Podczas obrad połączonych komisji Rady 22 maja br. skarbnik Gminy Oświęcim wyraził pogląd, że nieprzyjęcie stosownej uchwały w tym miesiącu może spowodować zachwianie płynności finansowej samorządu.

Biorąc pod uwagę określone w przepisach terminy, procedury związane z przeprowadzeniem takiej transakcji zajmą w najlepszym wypadku 4 miesiące. Zatem decyzja radnych o nieprocedowaniu 23 maja uchwały dotyczącej sprzedaży oznacza, że zbycie pałacu w Porębie Wielkiej będzie można sfinalizować najwcześniej w ostatnich dniach października. A wypracowane w ten sposób dochody – zgodnie z obowiązującym budżetem uchwalonym przez Radę Gminy Oświęcim – będą potrzebne jeszcze w tym roku.

– W listopadzie nie wystarczy już czasu na to, żeby rozsądnie wydać pieniądze na zaspokojenie potrzeb mieszkańców – uważa wójt Albert Bartosz. – Każdy tydzień zwłoki w tej sprawie przekłada się na to, czy kolejne inwestycje zostaną zrealizowane, a być może należałoby powiedzieć: przekłada się na to, że nie uda się ich zrealizować. Z czego zrezygnować? – pyta retorycznie włodarz Gminy Oświęcim. – Z przebudowy ulicy Odnoga w Porębie czy z opracowania dokumentacji dla Alei Ogrodowej w Grojcu? Z chodnika we Włosienicy, wzdłuż ulicy Suskiego czy w Babicach, wzdłuż Grunwaldzkiej? Co powinniśmy, mówiąc kolokwialnie, odpuścić: rondo w centrum Rajska czy remont ulicy Borowiec w Zaborzu? Będziemy zmuszeni wybierać między tymi inwestycjami. Czekają nas przy tym kolejne konsultacje z marszałkiem i starostą, bo głosowanie odbije się też na inwestycjach planowanych do realizacji wspólnie z województwem albo powiatem.

Projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości w Porębie Wielkiej został przedłożony Radzie Gminy przez wójta Alberta Bartosza niezwłocznie i w pierwszym możliwym terminie. Było to uwarunkowane wydaniem stosownej decyzji przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co nastąpiło 9 maja 2018 roku.

Podczas obrad Komisji Polityki Gospodarczej i Budżetu w dniu 21 maja br. oraz wspólnego posiedzenia Komisji Rewizyjnej i Komisji Ogólno-Administracyjnej Edukacji Publicznej i Kultury w dniu 22 maja br. wiceprzewodnicząca Rady Gminy Maria Brombosz złożyła wnioski o przełożenie procedowania projektu uchwały w sprawie sprzedaży pałacu i parku w Porębie Wielkiej na kolejną sesję Rady Gminy. Uzasadniła je potrzebą wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji z Radą Sołecką i przedstawicielami organizacji.

Na sesji 23 maja br. radni przyjęli wniosek o wycofanie z porządku obrad dwóch punktów, w tym dotyczącego podjęcia Uchwały w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie przetargu nieruchomości zabudowanej w obrębie Poręba Wielka wpisanej do rejestru zabytków.

– W mojej opinii radni, blokując decyzję w sprawie sprzedaży pałacu, chcą mi utrudnić realizację inwestycji zapisanych w budżecie – ocenia wójt Albert Bartosz. – Próbują się usprawiedliwić dbałością o interes mieszkańców. W takim razie w czyim imieniu głosowali za budżetem w grudniu? Według mnie działania radnych nie mają merytorycznego uzasadnienia – podsumowuje włodarz Gminy Oświęcim.

Urząd Gminy Oświęcim"Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
a ja nie lubie hotin, 02.06.2018 13:41
Gazeta krakowska ma dobrych informatorów i wójt ma dobrych informatorów, naprawdę dobrze informuje mac
Ciekawski, 27.05.2018 21:43
Wójt wykupił za swoje prywatne pieniądze, czy tytuł powinien być raczej "Wójt podjął decyzję, aby pieniądze podatników przeznaczyć na swoje prywatne wojenki i intrygi"?
do Advoce do nieznajomego hotin, 27.05.2018 07:28
Dlaczego nie czepiasz się hotinku Starca jak wydaje gazetkę Powiatową i na co 2 zdjęciu w niej pozuje, albo jak są pokazywane materiały Starostwa mówiące o czymś i pokazujęce Starca? To nie promocja? To cię nie boli ? ?
hotin, 27.05.2018 00:09
A ja kocham nadal ,,Małą Orkiestre Wielkiej POmocy"!A Wy-Oświęcimianie?
Advoce do nieznajomego., 26.05.2018 23:24
Hotin jako mieszkaniec miasta PO-koju nikogo nie opluwa,a tylko zwraca uwagę na nierówności w promocji własnego ego pewnego Pana z jedynej i tylko słusznej i POprawnej opcji POlitycznej!Dziękuję za uwagę.
Z Zaborza , 26.05.2018 15:18
Wypuszczona przez Wójta, (zwanego przez niektórych Dyzmą) informacja i żale, że jeśli pałac nie będzie sprzedany szybko, to będzie katastrofa dla budżetu gminy, było położeniem na łopatki pozycji UG przed ewentualnym kupującym. Mistrz negocjacji w stylu biznesmena z dworca PKP.
leśny dziadek, 25.05.2018 22:41
Dyzmapatia potrwa w Gminie Oświęcim jeszcze tylko 6 miesięcy.
do hotin, 25.05.2018 22:09
Tutaj też wylewasz swój jad do Prezydenta Miasta? Opamiętaj się człowieku. Wieści z Ratusza są programem informacyjnym UM Oświęcim i informują tam o inwestycjach i innych sprawach i to normalne, wcześniej były gazetki itd. Hotin serio - wyprowadź się do miasta gdzie rządzi jakiś PiSiorek i tam mieszkaj i pisz na jego tematy peany. A od Prezydenta Janusza Chwieruta się odczep bo niestety ale twoje komentarza świadczą o twojej małości.
Pit, 25.05.2018 20:19
Uważam że niesłusznie mieszkańcy gminy ochrzcili wójta przydomkiem Dyzma, Dyzma bowiem to przy naszym wójcie tytan intelektu. Ja również tak jak @mieszkaniec domagam się informacji za czyje pieniądze wójt zamieścił to ogłoszenie w Gazecie Krakowskiej
Mmm, 25.05.2018 20:06
Takie wlasnie sa praktyki PO
, 25.05.2018 19:33
Nie rozumiem pewnych spraw jak budowano ośrodek zdrowia w Grojcu czy kompleksowo remontowano dom ludowy i wiele innych inwestycji które kosztowały miliony nikt nie pytał czy to nie zaważy na inwestycjach w Porębie Wielkiej czy innej miejscowości gminy
mieszkaniec, 25.05.2018 19:26
Proszę o przypomnienie czytelnikom ile gmina zapłaciła już spadkobiercom. To pewnie nieco rozjaśni temat.
hotin, 25.05.2018 19:14
A czy,,Wieści z Ratusza" i ten lans pewnego pana was nie drażni?A może to z prywatnych środków jest kręcone?
Miastowy, 25.05.2018 15:33
Witam mieszkańców gminy, proszę o udzielenie informacji dlaczego wójt ma przydomek Dyzma.
Dyzmolog, 25.05.2018 14:39
Kolejny przykład traktowania przez pieniędzy z budżetu, jako własnych, promocji gminy, jako promocji siebie i sposobu na prowadzenie swoich wojenek za pieniądze podatników.
mieszkaniec, 25.05.2018 14:29
Wójt walczy z radą za pieniądze z podatków, czy z własnej kieszeni zapłacił za reklamę?