GMINA. Sołtysi pielgrzymowali do Lichenia i Częstochowy oraz debatowali w Koninie

17 lipca 2014 Autor: mon

Sołtysi zawsze najbliżej mieszkańców i pierwsi na „linii ognia”. Po siły udali się do sanktuariów, po wiedzę do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.


fot. UG Oświęcim

fot. UG Oświęcim

50-osobowa grupa sołtysów powiatu oświęcimskiego, w tym czworo sołtysów z gminy Oświęcim, wzięła udział w XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej. Wyjazd zorganizował Władysław Zaliński, sołtys Włosienicy, będący również wiceprzewodniczącym Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Pielgrzymce towarzyszyła konferencja naukowa zorganizowana w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.

Oba te wydarzenia, które odbyły 5 i 6 lipca, zorganizowało Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. – Zanim jeszcze dotarliśmy na miejsce, zatrzymaliśmy się po drodze w Częstochowie, by pomodlić się w jasnogórskim sanktuarium – relacjonuje Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki. Razem z sołtysem Włosienicy Władysławem Zalińskim, Poręby Wielkiej Marią Brombosz i Pław Krzysztofem Harmatą, reprezentował gminę Oświęcim w obu wydarzeniach.

Pierwszego dnia sołtysi wzięli udział w zorganizowanej w murach konińskiej uczelni konferencji naukowej „Kobieta wiejska między tradycją a nowoczesnością. Rola kobiet w społecznościach lokalnych”. Jak się okazuje, już co trzeci sołtys w Polsce to kobieta. Największymi wyzwaniami, jakie stoją przed wiejskimi kobietami jest walka z ukrytym bezrobociem oraz zatrzymanie młodych na wsi. Jak przekonywali prelegenci, jednym ze sposobów rozwiązania tych problemów mogą być wiejskie przedszkola oraz szkoły, które w obliczu likwidacji powinny być przejmowane przez lokalne stowarzyszenia.

Gościem honorowym konferencji, podczas której rozmawiano także o przedsiębiorczości mieszkańców obszarów wiejskich, była Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska. Pani prezydentowa otrzymała paszport „Wiejskiej Polski”. Prezent przygotowali także sołtysi.

- Udało mi się chwilę porozmawiać z panią Anną Komorowską. Korzystając z okazji wręczyłem pani prezydentowej egzemplarz książki autorstwa Jana Tobiasza „Brzezinka - opowieść o wiosce i ludziach”. Bardzo dziękowała, obiecując że gdy tylko będzie mieć trochę wolnego czasu, przeczyta tę interesującą książkę - wyjawił sołtys Andrzej Ryszka.

W niedzielę włodarze wsi wzięli udział we mszy św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył wikariusz biskupi, ks. Wojciech Kochański, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Koninie. Po nabożeństwie delegacje z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik śp. ks. bpa Romana Andrzejewskiego, by oddać hołd wieloletniemu duszpasterzowi  i przyjacielowi rolników i polskiej wsi.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
jo ze wsi, 21.07.2014 12:59
a może tu czuć odrobinę kampanii wyborczej?
porębianka, 20.07.2014 11:19
Jak widzę na zdjęciu to Poręba Wielka miała większą reprezentację wyjazdową niż do pracy w sołectwie. No i ta męska podpora.
Wierzący, 19.07.2014 18:54
Ale mamy teraz czystych sołtysów nie do wiary te ich dobre samochody sprzedadzą a pieniądze rozdadzą biednym.
mieszkaniec gminy, 18.07.2014 11:38
Jak soł♥tysi zaczną przedkładać modły nad pracą to nie długo porządzą.Jedyną drogą do dobrobytu jest rzetelna praca.Sołtysi do roboty-nie długo wybory
j-23, 18.07.2014 11:03
Mam nadzieję, że tzw. "pielgrzymka do Lichenia i Częstochowy" nie była na mój koszt i koszt innych podatników. Oczywiście jest to pytanie retoryczne. Takie religijne wycieczki powinny być finansowane z własnej kieszeni zainteresowanych. Ci sołtysi, którzy modlili się na nasz koszt niech racjonalnie powiedzą co my podatnicy z tego mamy (inwestycje, miejsca pracy?). Mamy klerykalne państwo widać to i czuć. Po pracy i na swój koszt nikogo by to nie obchodziło jak długo i gdzie się modlicie i do jakiego boga, ale służbowo reprezentujecie nie tylko katolików lecz wszystkich mieszkańców. Wstydźcie się miłe Panie i Panowie. Oddajcie nasze pieniądze stracone na takie wyjazdy.
KOWAL, 18.07.2014 11:02
ALE SOŁTYSÓW MAMY IDEALNYCH JAKICH POBOŻNYCH -OCZYWIŚCIE JEST TO WSZYSTKO NA POKAZ JAK TO NA WSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
malinka, 18.07.2014 09:46
Ale ci ludzie bogobojni - brać się do roboty a nie do Lichenia.
Alicja, 18.07.2014 08:55
Ale mam nadzieję, że z własnej kieszeni zapłacili za te wyjazdy. Wierzę również, że nie dostali żadnych dotacji z gminnej kasy. Proszę napisać kto to finansował!!!
Tymczas, 18.07.2014 07:54
Jeżeli za swoje pieniądze -to maja prawo - ale po co takie [ciach!] pisać w wiadomościach -kto co zjadł i czy był oddać stolec
Zasolanin, 17.07.2014 23:18
I, oni uważają, że wszyscy ich będą podziwiać?! Chcecie chodzić na pielgrzymki - to na nogach! A nie firmować się urzędem. Najwięcej panowie Sołtysi wiedzy łyknięcie w Licheniu lub Częstochowie? Z waszych modłów nie przybędzie, ani jednego stanowiska pracy. Wbijcie sobie to do waszych głów. Kończę. Ale żenada!
Maro, 17.07.2014 21:25
Tak przeglądam i czytam i nie mogę uwierzyć: Gdzie jest WOLAK sołtys Grojca?!!! Zawsze pierwszy na zdjęciach,a tu go nie ma ?