GROJEC. Mieszkańcy blokują ruch na DW 948. Żądają poprawy bezpieczeństwa i przebudowy traktu

14 września 2018 Autor: adm
Fot. Szymon Chabior

Fot. Szymon Chabior

Droga wojewódzka nr 948 jest jedną z najruchliwszych w naszym powiecie. Wszak to droga przelotowa z Śląska w stronę Beskidów. Pędzące z nadmierną prędkością samochody są zmorą mieszkańców tego rejonu Grojca. Mieszkańcy żądają poprawy bezpieczeństwa na tym trakcie.


Mieszkańcy domagają się przebudowy skrzyżowania na Krzyżówce w Grojcu. Są wściekli, bo w planowanej przez zarządcę traktu, czyli ZDW przebudowie nie ma ani słowa o chodnikach. Żądają też montażu inteligentnej sygnalizacji świetlnej.


- Planowana modernizacja skrzyżowania i proponowane tam rozwiązania (lewoskręt) zdaniem lokalnej społeczności, zwłaszcza mieszkańców ul. Czajki, Beskidzkiej ul. Jagiellończyka, nie uwzględnia ich interesu - tłumaczą mieszkańcy, który powołali komitet społeczny.


Dziś w akcie desperacji postanowili wyjść na ulicę z transparentami uzasadniającymi ten rozpaczliwy krok. Chodzą przez przejście dla pieszych, co jakiś czas z niego schodząc. Protest ma potrwać do godz. 19.

Celem komitetu jest doprowadzenie do: budowy świateł inteligentnych na wspomnianym skrzyżowaniu, budowy chodników pieszo-rowerowych na odcinku Grojec – Oświęcim wzdłuż drogi DW 948, budowy dwóch wysepek wjazdowych (spowalniających) wymuszających ograniczenie prędkości przed wjazdem na skrzyżowanie (jedna od strony Oświęcimia, druga od strony Kęt na Górze Grojeckiej).

W ciągu trzech miesięcy swej działalności komitet wystosował w powyższej kwestii szereg pism i zainteresował szerokie grono decydentów, m.in. szefową Zarządu Dróg Wojewódzkich, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Gminy Oświęcim, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Komendę Powiatową Policji w Oświęcimiu, parlamentarzystów z naszego regionu.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Kochani Wokółoświęcimianie, 16.09.2018 17:18
Ja mam do was wielką prośbę. Dla waszego dobra zresztą. Tylko nie Grzywa.
OBYWATEL, 16.09.2018 15:13
W D... MAM CZY WÓJT JEST WIERNY ŻONIE i DLACZEGO JEŚLI PLOTKI O PARKINGOWYCH ZABAWACH SĄ PRAWDZIWE ONA TO TOLERUJE. W [ciach!] MAM, CZY SOŁTYS I RADNY LUBOMIR NOWORYTA GŁOSOWALI ZA CZY PRZECIW CHODNIKOWI. W D... MAM KTO KOMU ZAŁATWIŁ PRACĘ. JEŚLI TO JEDNAK PRAWDA ŻE WÓJT MÓGŁ ZAŁATWIĆ CHODNIK ZA 7,5 % JEGO WARTOŚCI I NIE ZROBIŁ W TEJ SPRAWIE NIC TO W MOJEJ OPINII TEN CZŁOWIEK NIE POWINIEN NIGDY W PRZYSZŁOŚCI PEŁNIĆ ŻADNYCH FUNKCJI PUBLICZNYCH.
Prośba do Moniki, 16.09.2018 14:22
Nuda w tych komentarzach. Proszę serdecznie Panią Monikę o posty obronne. Nie wiadomo wtedy czy pisze Pani jaki Żona, znanego w wierności męża, czy jako osoba, która w tej kadencji została zatrudniona w Gminnej szkole. Najweselej dla mnie jest kiedy kłóci się Pani z mieszkańcami o plotki na temat parkingowych przygód Pani męża :)rn
Z Polnej, 16.09.2018 14:00
Ja zagłosuję na Alberta, a jeśli naprawdę nie wystartuje na tego kogo wskaże. Drogę nam zrobił. Próg ustawił. O inne Sołectwa też dba. W Grojcu macie skrzyżowanie, w Stawach Monowskich wsparł sołtysa, Żona sołtysa Stawów Monowskich znalazła zatrudnienie w Urzędzie Gminy. W Gminie wypłacane jest 500+, Rząd inwestuje też w wały. Ja przypuszczam, że gdyby Wójtem był ktoś inny tego by nie było. Najlepszy Wójt od 2015 ROKU!
Z wsi, 16.09.2018 10:17
Wszyscy tu sprzedają jakoś swoich kandydatów, udając troskę o Gminę. Ja napiszę wprost. Zachęcam do głosu na MIROSŁAWA SMOLARKA. Człowieka, który zna gminę, zna jej problemy, gdyż jest jednym z nas i nie bał się powiedzieć Wójtowi stop!
Do mieszkańców Grojca, 16.09.2018 10:13
Czy to prawda, że Sołtys Wolak, jest tak przejęty tym, że WÓJT BARTOSZ, że chodzi i namawia do głosu na Panią Grzywę?
Ze środka Gminy, 16.09.2018 09:42
To prawda, że gdyby Wójt, lub w Jego imieniu Urząd Gminy, wykonał choćby mini ruch, to chodniki wzdłuż drogi wojewódzkiej mogłyby powstać za 7,5% wkładu Gminy? Ile wynosił wkład własny Gminy Oświęcim, na remont ulicy Polnej? Dla mniej zorientowanych, to ta ulica przy której, zamieszkał Wójt Albert Bartosz. Jakby ktoś nie wiedział gdzie to, tuż obok progu, gdzie był konieczny i były warunki, aby powstał.
Z gminy, 16.09.2018 09:35
Żona sołtysa Kuwika, która dostała pracę w urzędzie, też jet na pewno kompetentna. W końcu wygrała konkurs!!! Ciekawe w tej gminie jest to, że Sołtys Grojca bez wstydu przyznaje się do polecenia Pani Łazarz do pracy, dobrze zrozumiałem? Czy jest też dumny z pracy działu promocji, a najbardziej z banerów na 100 lat niepodległości? Wracajmy do krzyżowania. Bezpieczeństwo mieszkańców, opinie niezależnych ekspertów nie istotne. Istotne, że Wójt dał cokolwiek. Trzeba brać i się cieszyć?
Ze środka Gminy, 16.09.2018 09:16
Wójt załatwił, aby droga byłą remontowana, a Jackowi Mydlarzowi mało? Panie Krzysztofie rozumie Pan to?
Krzysztof Wolak - sołtys Grojca, 15.09.2018 23:26
Zawsze polecałem do Gminy osoby kompetentne i wartościowe ! Osoby które wnosiły do gminy nowe myślenie ! Przez 18 lat nikomu z mojej rodziny nie załatwiłem , żadnej funkcji i etatu ! I dlatego jestem spokojny ! ! Inni kandydaci w tych wyborach mogą i,,,,będą mieć z tym problem ! :-) :-)
Ze Stawów Monowskich, 15.09.2018 21:13
Pan Radny Noworyta i Pan Sołtys Wolak, to są reprezentanci Grojca? Stoją murem za wójtem, ale chyba nie ze względu na interes gminy, a swój. Jeden był na wczasach z Wójtem w Brazylii, czy mnie pamięć myli? Z drugim związane jest zatrudnienie Pani Łazarz, prawda?
Staś, 15.09.2018 14:55
To prawda że postulaty mieszkańców popiera Radny Lubomir Noworyta tylko na proteście się nie pojawił bo się boi Alberta?
Janusz Gryzełko - organizator legalnego zgromadzenia, 15.09.2018 12:32
Akcja w Grojcu pod hasłami:rnNadmierna prędkość STOP - bezpieczeństwo na drodze Oświęcim - KętyrnŻĄDAMY ŚWIATEŁ - bezpieczeństwo na skrzyżowaniurnŻĄDAMY CHODNIKÓW - bezpieczeństwo pieszychrnma na celu zwrócenie uwagi wszystkim tym którzy nie widzą potrzeb przy obecnym zadaniu „Rozbudowa DW 948 Oświęcim – Kęty i DW 949 Brzeszcze – Osiek" wprowadzania dalszych rozwiązań gwarantujących BEZPIECZEŃSTWO mieszkańcom, kierowcom, użytkownikom ruchu drogowego. W celu doinformowania wszystkich czytelników podział środków przy obecnej inwestycji za ponad 34 mln złotych rozkłada się następująco: 33 mln złotych skorzysta gmina Kęty, Osiek, mieszkańcy Gminy Oświęcim skorzystają na poziomie niecałego 1 mln złotych.rnDziękuję osobom tym obecnym, tym których nie było a nas wspierają, Policji za zabezpieczenie akcji. Dziękuję kierowcom tym cierpliwym i tym mniej za zrozumienie naszych postulatów.
Krzysztof Wolak - sołtys Grojca, 15.09.2018 12:25
Dzień dobry,rnrnPanie Sołtysie, w nawiązaniu do prowadzonych rozmów, przesyłam sprostowanie do protokołu ze spotkania z mieszkańcami sołectwa Grojec w dniu 12.09.2018. Sprostowanie dotyczy niewłaściwej interpretacji dotyczącej zakresu inwestycji – związanej z błędnym nazwaniem ulicy Beskidzkiej bocznej ulicą Mitoraja.rnrnProszę o dołączenie do właściwego protokołu.rnrn rnrnPozdrawiamrnrn rnrnPiotr Nowak - projektant : rn
Mirosław Smolarek, 15.09.2018 11:55
Przebudowa skrzyżowania powinna poprawiać bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Protestujący chcą zwrócić uwagę na to, że przed przebudową i wydaniem niespełna 800 tyś złotych należy dokonać pewnych korekt w projekcie, które zwiększą bezpieczeństwo wszystkich czyli także tych co wyjeżdżają z ul. Czajki we wszystkich kierunkach jak i tych, którzy wyjeżdżają z ul. Jagiellończyka w kierunku Kęt lub na ul Czajki. Sukcesem jest już to, że ZDW wyraziło zgodę na wykonanie tzw. "tuneli technologicznych" pod przyszłą sygnalizację świetlną. Niezrozumiałe dla mnie jest również okłamywanie mieszkańców przez projektanta, że w ramach tej inwestycji jest zaprojektowany chodnik do ul. Igora Mitoraja. Tymczasem dyrektor ZDW Robert Górecki twierdzi , że do wysokości Górnej Młynówki. Protestujący chcą również dowiedzieć się dlaczego w ramach przebudowy DW948 nie są budowane brakujące chodniki w ciągu tej drogi na odcinku od Oświęcimia do Tarniówki. Uzgodnienia w tej sprawie były z ZDW w 2016r. Uzupełnienie brakujących chodników poprawiłoby w znaczy sposób bezpieczeństwo kierowców pieszych czy rowerzystów. Myślę, że wszystkim powinno zależeć na poprawie bezpieczeństwa jak i wydawaniu w racjonalny sposób publicznych pieniędzy na inwestycje.
Krzysztof Wolak - sołtys Grojca, 15.09.2018 08:15
Chciałbym sprostować pewne informacje . Zaprojektowane skrzyżowanie , oczekujące na realizację w najbliższym czasie , przewiduje w jego obrębie : 4 przejścia dla pieszych , chodniki do przystanków autobusowych , przebudowę wyjazdu z ul.Czajki , oświetlenie całego skrzyżowania oraz budowę lewoskrętu do Grojca co upłynni ruch na tym skrzyżowaniu. W tej chwili znajduje się tam tylko jedno przejście dla pieszych i totalny bałagan w organizacji ruchu przy tym skrzyżowaniu . Dodatkowo zostaną wykonane " tunele technologiczne " pod ewentualną potrzebę w przyszłości zainstalowania świateł z uwzględnieniem ograniczenia prędkości poza obszarem zaprojektowanego obecnie skrzyżowania. . Taki projekt dostał " Zielone Światło " przez mieszkańców sołectwa Grojec na Zebraniu Wiejskim w środę 12 września - dwa dni przed blokowaniem drogi . Przy 3 osobach wstrzymujących się od głosu, uzyskał aprobatę wszystkich głosujących, w tym wielu osób z ul.Czajki.Nie oznacza to , że nie ma potrzeby budowy chodników a najlepiej ciągów pieszo-rowerowych przy tej drodze w następnych latach . Ale to już pole do popisu kandydatów na radnych i wójtów w najbliższych wyborach samorządowych, aby w budżecie gminy znalazły się środki na współfinansowanie budowy tych chodników .Mam nadzieję , że mieszkańcy sołectwa Grojec i Stawów Grojeckich takich wybiorą . Jeśli Państwa interesują inne aspekty zamieszania wokół tej inwestycji chętnie służę informacjami i proszę o kontakt . :-)
miejscowy, 14.09.2018 23:32
Jestem za, brak chodnika , predkosc na znaku 70 km!!! Matki [ciach!] do dzieci z predkoscia kolo 100 km,zapraszam na spacer wzdluz drogi!!!Ciagle wyprzedzanie na przejsciu i skrzyzowaniu z ulica Mari Radziwil !!! Rajdowcy na prostym odcinku drogi , kto wam dal prawojazdy !!!
szczególarz, 14.09.2018 23:31
Z wywiadu z panem Smolarkiem dowiedziałem się, że radny Noworyta wzbraniał się przed odebraniem diety za wycieczkę do Brazylii, ale w końcu ją pobrał w wyniku presji pana wójta- gratulacje dla pana Smolarka za zabójczą ekwilibrystykę intelektualną.
x2x, 14.09.2018 22:04
ciekawe ile z tych twarzy zobaczymy niebawem na plakatach wyborczych
Ciekawski, 14.09.2018 21:48
Czy to prawda, że na zebraniu wiejskim budowy chodnika nie poparł radny Lubomir Noworyta? Czy w tym głosowaniu pokazał, że bezpieczeństwo mieszkańców jest dla niego mniej ważne, niż lojalność wobec Alberta Bartosza, który chodnik i prawdziwą, a nie udawaną, poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu ma w... ?
suweren+, 14.09.2018 19:37
Napiszcie do starosty on zalatwia ekspresowo swiatla przed wyborami.
kierowca, 14.09.2018 19:14
Do protestujących !rnDlaczego utrudniacie życie kierowcom ? W czym oni są winni ?rnJak chcecie dotrzeć do właściwego adresata waszej sprawy to manifestujcie pod oknami / budynkiem zarządcy / właściciela drogi. Ludzie wracają z pracy, matki pędzą, by zdążyć odebrać swoje dzieci z przedszkoli, szkół a wy blokujecie drogę. No ale polak polakowi zawsze pod górkę ...rnOczywiście policja stoi i nic nie robi ... dramat ...rn
.., 14.09.2018 18:20
Chodnik dla bezpieczeństwa pieszych Ok, ale jakie wysepki? Może jeszcze progi zwalniające. Za niedługo tą drogą w ogóle nie będzie się dało płynnie przejechać, same ronda i wysepki. Są inne sposoby walki z piratami drogowymi.