HARMĘŻE-OŚWIĘCIM. Narodowy Dzień Pamięci

11 czerwca 2018 Autor: red
HARMĘŻE-OŚWIĘCIM. Narodowy Dzień Pamięci

14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 78 lat temu do tworzonego obozu Auschwitz Niemcy skierowali pierwszy transport więźniów-Polaków. Centralne obchody odbędą się w najbliższy czwartek w Harmężach i Oświęcimiu.

- Upamiętnienie ofiar rozpocznie się mszą św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach 14 czerwca o godz. 9.30. Godzinę później uczestnicy obchodów zwiedzą ekspozycję o gehennie obozowej „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa byłego więźnia Auschwitz nr 432 Mariana Kołodzieja, które znajdują się w podziemiach franciszkańskiej świątyni - informuje franciszkanin, o. Jan Maria Szewek.

O godz. 11.30 organizatorzy zaplanowali złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie I transportu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, oddalonej od byłego Podobozu Harmense 5 km.

Następnie o godz. 12.30 pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz I zostaną zapalone znicze w hołdzie Ofiarom, a o godz. 13.00 nastąpi otwarcie wystawy w Bloku 11 poświęconej tematyce ruchu oporu w KL Auschwitz.

Obóz Auschwitz I utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na terenie i w budynkach przedwojennych polskich koszar na przedmieściach Oświęcimia. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy