HOKEJ NA LODZIE. Czeska szkoła, czyli trzeba się uczyć od najlepszych

28 października 2019 Autor: png
Michał Kusak z UKH Unii Oświęcim trafił do czeskiego zespołu HC AZ Havirzów. Fot. nadesłane

Michał Kusak z UKH Unii Oświęcim trafił do czeskiego zespołu HC AZ Havirzów. Fot. nadesłane

Czeski zespół hokejowy - HC AZ Havirzów reprezentuje w tym sezonie wychowanek UKH Unii - Michał Kusak. Młody oświęcimianin z powodzeniem radzi sobie za południową granicą i zbiera pochlebne recenzje. Gra na pozycji napastnika.

Pierwsze hokejowe kroki Michał Kusak stawiał jeszcze w przedszkolu. W wieku pięciu lat trafił pod trenerskie skrzydła Roberta Piechy w UKH Unii. W biało-niebieskich barwach grał do czwartej klasy, a później wspólnie z rodzicami podjął decyzję o przenosinach do czeskiej drużyny - HC AZ Havirzów. Tam mógł doskonalić swoje umiejętności i występować w czeskiej lidze żaków, głównie ze starszym rocznikiem 2003.

- Michał przyjechał w odpowiednim czasie i dzięki temu nie ma w naszych ligach statusu obcokrajowca. Bardzo dobrze wkomponował się do zespołu. Byliśmy zaskoczeni, a zarazem zadowoleni, że tak szybko pokonał barierę językową - zaznacza Tomas Urbanek, trener w HC AZ Havirzów.

Po trzech latach występów zagrał w młodzieżowej drużynie "dorostu". Tam konkurencja była naprawdę duża i wielu jego kolegów odpadło w selekcji. Michał Kusak rozegrał cały sezon z rocznikiem 2003, kończąc zmagania ligowe na półfinale play-off.

- Pierwszy rok w drużynie "dorostu" zawsze jest bardzo trudny. Michał wywalczył sobie miejsce w zespole. Początek miał bardzo dobry, ale później doznał kontuzji i pauzował bardzo długo - wyjaśnia trener Urbanek. - Wrócił do gry pod koniec sezonu, co z pewnością nie było to dla niego łatwe. Sprostał jednak temu wyzwaniu.

Michał Kusak szlifuje swoje umiejętności na różnych hokejowych campach zarówno w kraju, jak i za granicą. Trenował już pod okiem czeskich i szwedzkich szkoleniowców. Pamięta o swoich korzeniach i nie zapomina o macierzystym klubie. W barwach Unii grał w różnych turniejach, barażach i mistrzostwach Polski. Jego największym sukcesem z biało-niebieskimi jest zdobycie wicemistrzostwa kraju w 2018 roku w Nowym Targu. Kusak grał tam ze starszymi o dwa lata kolegami.

Sezon 2019/20 15-letni napastnik rozpoczął jako środkowy pierwszej formacji HC AZ Havirzów. Niestety kontuzja barku jakiej uległ pod koniec września wyeliminowała go na pewien czas z gry. Kusak przechodzi obecnie rehabilitację i chce jak najszybciej wrócić do pełnej dyspozycji. Jego celem jest gra z zespołem w fazie play-off.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy