JAWISZOWICE. Rocznica utworzenia KL Jawischowitz. Niewolnicza praca pod ziemią aż do śmierci

16 sierpnia 2018 Autor: red
Fot. starostwo

Fot. starostwo

Wczoraj minęło 76 lat od przybycia pierwszego transportu 150 więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Byli to Żydzi deportowani do Auschwitz z Francji. W rocznicę tych wydarzeń, pod pomnikiem ofiar oddano hołd zamordowanym symbolicznym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.


Organizatorem uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z siedzibą w Brzeszczach-Borze.

- Uczestniczyli w nich m.in.: Jarosław Rybak, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu w imieniu wicepremier Beaty Szydło, burmistrz Brzeszcz Cecylia Ślusarczyk, konsul generalny Węgier Adrienne Körmendy, wicekonsul generalny Niemiec Jan Homburg, Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk w imieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, ks. dziekan Kazimierz Kulpa w imieniu biskupa Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romana Pindla, dr Jacek Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Brzeszczach Danuta Socha, Izabela Miłkowska i Joanna Ślusarczyk z biura poselskiego Beaty Szydło i Zbigniewa Biernata, delegacja kombatantów, przedstawiciele OSP Jawiszowice oraz mieszkańcy Brzeszcz - informuje starostwo.

Honorową wartę przy pomniku pełnili harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej „Widmo” z Brzeszcz. Po części oficjalnej uczestniczy przeszli do historycznego, oryginalnie zachowanego budynku łaźni dla więźniów podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz, gdzie zwiedzili znajdującą się w tym obiekcie wystawę stałą. Poadto, specjalnie na uroczystości, została otwarta wystawa czasowa ze zdjęciami autorstwa p. Gejera pt. „Baraki KL Auschwitz-Jawischowitz... powracające po wyzwoleniu życie".


Utworzony w 1942 roku podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz w 1944 roku osiągnął stan maksymalny, tj. ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy – Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włochy, Belgii, Węgier, Jugosławii, Rosji, Austrii, Ukrainy, Niemiec. Był to pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.


W 95 proc. więźniami byli Żydzi, pozostałą część stanowiły osoby pochodzenia nieżydowskiego. Warunki pracy więźniów i życia w podobozie były bardzo ciężkie, panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów.

KL Auschwitz-Jawischowitz pochłonął życie kilku tysięcy więźniów, z czego co najmniej około 2 tysięcy zginęło tylko w następstwie samych przeprowadzanych w obozie selekcji.Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
inne memento, 18.08.2018 15:11
raczej świętuje się rocznice wyzwolenia obozu nie zakładania obozu
, 17.08.2018 12:36
do 11:51 sorry! "konstytucja" :)
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 17.08.2018 11:51
To szaleństwo opanowało większy obszar. Widuje się pomniki owijane materiałem z napisem "kontynuacja".
obserwator, 16.08.2018 23:17
Podobne sytuacje z pijakami zdarzają się koło cmentarza na Zasolu w Oświęcimiu.
mieszkaniec Oświęcimia, 16.08.2018 15:04
Przejeżdzając koło terenu byłego obozu Jawischowitz-często widuję siedzących na pomniku z flaszką piwa drobnych pijaczków lub śpiących na ławkach znajdujących się wokół pomnika bezdomnych...Proszę władze gminne lub policje by zwróciły uwagę na to karygodne zachowanie i reagowanie na bezczeszczenie pamięci pomordowanych...
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 16.08.2018 13:14
(...)została otwarta wystawa czasowa ze zdjęciami autorstwa p. Gejera pt. „Baraki KL Auschwitz-Jawischowitz... powracające po wyzwoleniu życie" - chętnie oglądnę zdjęcia, gdzie można tę wystawę zobaczyć?