KOSZYKÓWKA. Kadeci piszą najnowszą historię sportowego Oświęcimia!

20 marca 2017 Autor: PNG

Koszykarska drużyna UKS Kadet dokonała historycznego wyczynu. Po raz pierwszy zespół z Oświęcimia wygrał ligę małopolsko-świętokrzyską. - Od początku sezonu bardzo mocno wierzyliśmy w ten sukces. Na meczach walczyliśmy z całych sił, a na treningach dawaliśmy z siebie wszystko. Choć po pierwszej rundzie zajmowaliśmy trzecią lokatę, nawet przez moment nie zwątpiliśmy w końcowy sukces - cieszy się Wojciech Porębski, trener oświęcimian.

Koszykarze UKS Kadet zostali mistrzami Małopolski. Fot. Iwona Gurdek

O wszystkim decydował mecz Kadeta z tarnowską Unią. Spotkanie znakomicie rozpoczęli gospodarze. Mateusz Hnatyszyn i Szymon Zapała w szkolny sposób kończyli całego zespołu. Uważna gra obronna zmuszała gości do oddawania niecelnych rzutów pod presją oświęcimskich defensorów. Po 8 minutach podopieczni Wojciecha Porębskiego objęli prowadzenie 20:8 i w pełni kontrolowali sytuację na boisku. Później kapitan Unii Tarnów - Kamil Jewuła po dwóch indywidualnych akcjach w końcówce kwarty doprowadził do wyniku 20:13.
W drugiej kwarcie ambitni goście rzucili się na owięcimian z furią. Ich bardzo agresywna obrona powodowała
- W przerwie meczowej starałem się uspokoić "gorące głowy" swoich zawodników, którzy byli wyraźnie zaskoczeni objęciem prowadzenia przez rywali. Trzecią odsłonę rozpoczęliśmy od dwóch strat, które przeciwnik zamienił na punkty. Sytuacja zrobiła się bardzo nieciekawa. Przegrywaliśmy już 29:41. Dopiero szybki czas i męska rozmowa dała efekt - mówi Wojciech Porębski.
Szymon Zapała i Piotr Frydel zaczęli grać jak z nut. Dodatkowo Rafał Bratek "wypluwał płuca", aby zatrzymać lidera gości Kamila Jewułę. Po jednym z jego przechwytów UKS Kadet odzyskał prowadzenie (45:43). Unia zaczęła popełniać wiele błędów, które gospodarze skrzętnie wykorzystywali.
Po trzeciej kwarcie UKS Kadet prowadził 56:48. W finałowej odsłonie gra toczyła się na zasadzie "kosz za kosz". Oświęcimska drużyna bardzo konsekwentnie realizowała plan taktyczny. Szymon Zapała, Piotr Frydel, Mateusz Hnatyszyn i Jakub Gunia kończyli zespołowe akcje, zaś Rafał Bratek i Adam Stawowczyk skutecznie przystopowali Kamila Jewułę. Taka postawa pozwaliła odnieść historyczne zwycięstwo i wywalczyć tytuł mistrza Małopolski.
- Mecz z Unią potwierdził, jak wspaniały jest to zespół młodych ludzi i jak ważną rolę w ich życiu odgrywają ich najwierniejsi kibice, czyli rodzice. Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować swoim wychowankom i wspaniałym opiekunom za ogromne zaangażowanie, pomoc i zaufanie jakim mnie obdarzyli - zakończył Wojciech Porębski.
UKS KADET Oświęcim - MUKS 1811 UNIA Tarnów 74:64 (20:13, 7:22, 29:13, 18:16)
Punkty dla UKS Kadet: Szymon Zapała - 35, Mateusz Hnatyszyn - 15, Piotr Frydel - 13, Jakub Gunia - 6, Rafał Bratek - 5 oraz Adam Stawowczyk, Mateusz Szczerbic, Łukasz Stolarczyk. Trener: Wojciech Porębski.
Punkty dla Unii: Kamil Jewuła - 27, Michał Moskal - 13, Andrzej Schabowski - 10, Bartłomiej Kras - 9, Adrian Kloch - 3, Mateusz Tryba - 2.

O wszystkim decydował mecz Kadeta z tarnowską Unią. Spotkanie znakomicie rozpoczęli gospodarze. Mateusz Hnatyszyn i Szymon Zapała w szkolny sposób kończyli akcje całego zespołu. Uważna gra obronna zmuszała gości do oddawania niecelnych rzutów pod presją oświęcimskich defensorów. Po 8 minutach podopieczni Wojciecha Porębskiego objęli prowadzenie 20:8 i w pełni kontrolowali sytuację na boisku. Później kapitan Unii Tarnów - Kamil Jewuła po dwóch indywidualnych akcjach w końcówce kwarty doprowadził do wyniku 20:13.

W drugiej kwarcie ambitni goście rzucili się na owięcimian z furią. Ich bardzo agresywna obrona powodowała niezliczoną liczbę strat ze strony Kadeta, co przeciwnik bardzo ochoczo zamieniał na punkty. Celna "trójka" Jewuły wyprowadziła gości na prowadzenie. Tarnowianie nie zamierzali zwalniać tempa i z ogromną determinacją powiększali prowadzenie. Do połowy meczu Unia prowadziła 35:27.