KRAKÓW-OŚWIĘCIM. Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji w PRL-u

13 marca 2018 Autor: red
fot. nadesłane

fot. nadesłane

Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia 30 działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989. Wśród uhonorowanych są osoby związane z naszym regionem.

Krzyże Wolności i Solidarności wręczył w Krakowie Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Nadawane są przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.

Krakowska uroczystość i dekoracja odznaczonych odbyła się 9 marca w Pałacu Krzysztofory. Wśród nich były osoby związane z powiatem oświęcimskim - Władysław Baruś i Bronisław Skoczek.

Władysław Baruś (ur. 1943) był działaczem NSZZ "Solidarność" w Zakładach Chemicznych "Oświęcim". Organizował druk i kolportował pisma drugoobiegowe, m.in. serwisy informacyjny "Solidarność - Ziemia Oświęcimska". Po wprowadzeniu stanu wojennego był kurierem pomiędzy
podziemnymi strukturami "S" w Krakowie i Oświęcimiu. Organizator i uczestnik akcji ulotkowych, a także akcji wsparcia materialnego rodzin zatrzymanych opozycjonistów. Aresztowany w kwietniu 1983 r., inwigilowany przez SB.

Bronisław Skoczek (ur. 1952) mieszkaniec Oświęcimia - związany z NSZZ "Solidarność" w Zakładach Chemicznych, a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego "Czeczott".

- W 1985 r. nawiązał współpracę z działaczami podziemnej "Solidarności" z Jastrzębia-Zdroju. Współpracował z tajną Regionalną Komisją Wykonawczą "Trzeci Szereg" NSZZ "Solidarność" Region Podbeskidzie. Kolporter prasy podziemnej, m.in. "OŚĆ", "RIS", "GROS". Współorganizator mszy za ojczyznę, pielgrzymek ludzi pracy, demonstracji i manifestacji
patriotycznych. Inwigilowany przez SB - przybliżył sylwetkę kolegi Janusz Januszewski, także znany opozycjonista w PRL-u, członek Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Represjonowanych.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
na dodatek, 14.03.2018 23:07
nie pracował na dole
strajkujący, 14.03.2018 17:53
ZCHO a potem KWK i mundur gó
iczy dozoru - ciekawe ? śmierdzi mi to pisem - może ktoś z rodziny -całkowicie nieznany w czasach których trzeba było walczyć - a może jednak jestem nie doinformowany