MUZEUM AUSCHWITZ. Konferencja "Obywatele II Rzeczypospolitej deportowani do KL Auschwitz"

09 sierpnia 2018 Autor: red
MUZEUM AUSCHWITZ. Konferencja "Obywatele II Rzeczypospolitej deportowani do KL Auschwitz"

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. "Obywatele II Rzeczypospolitej deportowani do KL Auschwitz", która odbędzie się w dniach 31 sierpnia-2 września w Muzeum Auschwitz.


Program obejmuje 16 godzin dydaktycznych. Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają bezpłatne noclegi. Ubezpieczenie i wyżywienie we własnym zakresie.


Zgłoszenia można przesyłać do 28 sierpnia br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.


Koordynacja: Antoni Stańczyk, tel. + 48 33 844 8128, e-mail: antoni.stanczyk@auschwitz.org


„Obywatele polscy w KL Auschwitz” to tytuł projektu edukacyjnego, którego głównym celem jest upowszechnienie wśród młodych Polaków rzetelnej wiedzy dotyczącej historii i losów obywateli II Rzeczpospolitej więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 13 czerwca w Sali Janusza Korczaka w PKiN w Warszawie. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.

„Tematyka związana z niemieckimi nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i ośrodkami zagłady to nadal jeden z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed polskimi nauczycielami – zarówno pod kątem rzetelnego przedstawiania wiedzy, jak i nakłonienia uczniów do pogłębienia refleksji. Nadal zbyt mało powstało na tym polu zarówno materiałów merytorycznych, jak i wzorcowych mechanizmów ich przekazywania w procesie dydaktycznym” – piszą twórcy projektu.

– W czasie, kiedy historia często staje się przedmiotem interpretacji, istnieje wyjątkowo silna potrzeba przywołania faktów i powołania się na sprawdzone historyczne źródła. Współczesne pokolenie młodych ludzi powinno mieć świadomość tragizmu historii związanej z miejscami kaźni podczas II wojny światowej – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Powinni ją także poznawać poprzez indywidualne losy ich ofiar i bohaterów. To ważne, zwłaszcza teraz, kiedy żyją już tylko nieliczni świadkowie tamtych dramatycznych czasów” – dodał.

Projekt składa się z trzech elementów: edukacyjnego filmu dokumentalnego „Świadkowie” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, którego narratorem jest Marek Zając. Prezentuje on portrety i los obywateli polskich deportowanych i więzionych w obozie – Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau oraz całego niemieckiego aparatu mordu i terroru. Kolejnymi elementami projektu są pakiet edukacyjny wraz ze scenariuszem lekcji, a także warsztaty dla nauczycieli.

„Zadaniem projektu jest (...) przygotowanie nauczycieli z całej Polski do skutecznego realizowania procesu edukacji historycznej. Ważnym elementem będzie tłumaczenie zarówno filmu dokumentalnego, jak i pakietu edukacyjnego, na języki angielski i hebrajski. Umożliwi to rozpowszechnienie projektu poza granicami Polski i tym samym podniesienie świadomość i wiedzy na temat losów obywateli RP w KL Auschwitz na świecie” – piszą twórcy.

Niemcy w latach 1940-1945 deportowali do obozu Auschwitz ok. 1,3 miliona osób, w tym ok. 450 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej: ok. 300 tysięcy Żydów, ok. 150 tys. Polaków oraz ok. 1400 Romów.Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy