MUZEUM AUSCHWITZ. Nagroda dla wyjątkowej ekspozycji

23 maja 2018 Autor: red
Fot. Zbigniew Prokop

Fot. Zbigniew Prokop

Sybille 2017 w kategorii "Wystawy historyczne i archeologiczne. Wydarzenie muzealne roku" otrzymała ekspozycja „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz". To wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przygotowany na 70. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz.


Prezentowana w ubiegłym roku w krakowskiej Kamienicy Szołayskich wystawa była pierwszą tak obszerną prezentacją oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.


- Konkurencja była naprawdę silna, tym większe to wyróżnienie - mówiła po ogłoszeniu wyników konkursu Agnieszka Sieradzka, kuratorka wystawy, historyk sztuki z Muzeum Auschwitz.


Jak podkreśla dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, sztuka to niezwykle silny nośnik skrajnych emocji, nadziei, beznadziei, apatii, wiary, siły ducha, lęku, marzeń czy nostalgii.


- W naszych zbiorach mamy około 2 tysięcy prac wykonanych przez więźniów w obozie oraz ponad 2 tysiące ich prac powojennych, co jest kolekcją unikatową w skali światowej - przybliża Cywiński.


Na wystawie „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" prezentowanych było blisko 200 oryginalnych prac wykonanych przez więźniów w obozie, w przeważającej części wykonanych nielegalnie. Po raz pierwszy w oryginale poza Miejscem Pamięci pokazane były unikatowe rysunki z tzw. Szkicownika z Auschwitz.


Na ekspozycji znalazł się także oryginalny napis „Arbeit macht frei” znad bramy do obozu Auschwitz I – wyjątkowy przykład „rękodzieła” więźniów z komanda ślusarzy, jeden z najważniejszych symboli okrutnego cynizmu świata obozu koncentracyjnego.


Ważnym elementem wystawy były również portrety więźniów obozu Auschwitz. Widać na nich człowieka walczącego z niewyobrażalnym okrucieństwem w obronie resztek swojej godności. Ten poniżony człowiek nadal ma uczucia.


Oddzielnie prezentowane były prace wykonane na rozkaz władz obozowych, m.in.: propaganda, rysunki instruktażowe, plany rozbudowy obozu oraz dzieła wykonane w stworzonym w obozie Lagermuseum, gdzie artystów zmuszano do tworzenia na prywatny użytek esesmanów. Jego historia wyjaśnia także, skąd więźniowie mieli dostęp do materiałów, które potem mogli wykorzystywać do tworzenia prac nielegalnych.


Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Drozd, 24.05.2018 21:29
Wtf?????