MUZEUM AUSCHWITZ. Siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście będzie gotowa za rok

10 października 2018 Autor: red
Wizyta na budowie nowej siedziby MCEAH w tzw. Starym Teatrze. Fot. Paweł SawickiFot. Muzeum Auschwitz

Wizyta na budowie nowej siedziby MCEAH w tzw. Starym Teatrze. Fot. Paweł SawickiFot. Muzeum Auschwitz

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Podsumowano działania prowadzone przez tę placówkę. Dyskutowano m.in. o wyzwaniach edukacji w czasach, gdzie potrzeba reakcji na narastającą falę różnych ideologii nienawiści. Przybliżono postępy prac w tzw. Starym Teatrze, przyszłej siedzibie MCEAH.


Podczas posiedzenia członkowie Rady wysłuchali sprawozdania podsumowującego działania Centrum w okresie marca ubiegłego roku, kiedy odbyło się ostatnie posiedzenie. Mówiono m.in. o rosnącej od lat frekwencji, która w 2017 r. wyniosła 2,1 mln odwiedzających, pracy 328 edukatorów, którzy oprowadzają już w 20 językach, m.in. w nowych językach: po grecku, ukraińsku i rumuńsku.

Mowa była również o licznych specjalistycznych projektach edukacyjnych kierowanych do uczniów, nauczycieli i edukatorów, w których w 2017 r. wzięło udział ponad 17 tysięcy uczestników - w tym m.in. o nowych seminariach dla edukatorów Marszu Żywych.

Głównym wydarzeniem planowanym na rok 2019 w MCEAH będzie międzynarodowa konferencja edukacyjna.

- Przede wszystkim będziemy chcieli dyskutować w gronie ekspertów z całego świata o tym w jaki sposób uczyć o historii obozu Auschwitz i o Holokauście tak, aby nie tylko przekazywać najważniejsze fakty historyczne, ale również poruszać, niepokoić i skłaniać do bardziej uniwersalnej refleksji o naszej wzajemnej aktywnej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH i zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz.

- Auschwitz jest historią, ale Auschwitz odnosi się także do teraźniejszości. Jesteśmy tu w stanie co najmniej zadawać pytania o współczesność, ale widać, że Centrum Edukacji stara się nie tylko stawiać pytania, ale także szukać odpowiedzi na temat współczesnych zagrożeń - powiedział z kolei przewodniczący Rady prof Marek Kucia.

Andrzej Kacorzyk przedstawił dwa nowe projekty edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego MCEAH wydało Tekę Edukacyjną „75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów Polskich”, która dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej Muzeum; natomiast dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz” upamiętniający obywateli II RP więzionych i mordowanych w niemieckim obozie Auschwitz, w ramach którego powstał edukacyjny film dokumentalny „Świadkowie” oraz pakiet edukacyjny wraz ze scenariuszem lekcji, wszystko w językach polskim, angielskim i hebrajskim.

Na posiedzeniu zapowiedziano także wyjątkową wystawę „David Olère. Ten, który ocalał z krematorium III”, która 30 października zostanie otwarta w Miejscu Pamięci Auschwitz. Będzie to największa jak do tej pory ekspozycja ukazująca poruszające malarstwo i rysunki artysty, byłego więźnia Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Rok 2019 w Miejscu Pamięci Auschwitz będzie rokiem ważnych rocznic, którym towarzyszyć będą także specjalne projektu edukacyjne, wystawy czy semianaria MCEAH. To m.in. 75. rocznica deportacji Żydów z Węgier, getta Litzmannstadt, likwidacji obozu cygańskiego, transportów mieszkańców Warszawy w okresie Powstania Warszawskiego oraz buntu Sonderkommando.

Członkowie Rady odwiedzili też budynek tzw. Starego Teatru gdzie obecnie dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej i wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstaje nowa siedziba MCEAH. W niedalekiej przyszłości znajdą się tam m.in. nowoczesna sala audytoryjna, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń wystawiennicza, biblioteka oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej. Prace budowlane powinny zakończyć się jesienią przyszłego roku.

- W tej chwili widać efekty prac w przyszłej siedzibie MCEAH, a także dostrzec już można myśl tego, jak będzie urządzić ten budynek – gdzie będzie biblioteka, gdzie znajdą się sale seminaryjne, przestrzeń wystawiennicza i prace do pracy indywidualnej. To 2400 metrów kwadratowych powierzchni, które od kwietnia 2020 r. będziemy mogli przeznaczyć na działalność edukacyjną. Napawa nas to ogromną radością, ale także jest dla nas ogromnym wyzwaniem - powiedział podczas posiedzenia Rady Andrzej Kacorzyk.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powstało w 2005 roku i jest integralną częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i losach wszystkich innych grup Ofiar przetrzymywanych i zamordowanych w Auschwitz.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
hotin, 10.10.2018 08:07
Autor tego tekstu zapomniał dodać,że ta siedziba powstanie dzięki decyzji rządu PiS i p.premier Beaty Szydło. Piszę dlatego,by mieszkańcy nie przypisali tej kolejnej inwestycji działaniom Ratusza. Dziękuję.