NIEMCY-GROJEC. Dzwon Wawrzyniec symbolem pojednania

24 lipca 2013 Autor: PLIN

Na zaproszenie prezydenta miasta Münster Markusa Lewe w Niemczech gościli wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, sekretarz gminy Robert Dziuba, grupa mieszkańców oraz sołtys Grojca Krzysztof Wolak.

NIEMCY-GROJEC. Dzwon Wawrzyniec symbolem pojednania

Historia dzwonu z Grojca jest długa i niezwykła. Dzwon, któremu nadano imię Wawrzyniec, odlano w 1766 roku w Krakowie. - Był prezentem rodziny hrabiego Franciszka Jakuba Szembeka i jego małżonki Marii z Potockich, która była bardzo blisko związana z mieszkańcami ówczesnego Grojca. To właśnie hrabina Maria z Potockich po śmierci męża Franciszka zamówiła ten dzwon dla nowo wybudowanego kościoła – opisują w Urzędzie Gminy Oświęcim.

Dzwon został zrabowany podczas II wojny światowej przez okupantów i wywieziony do Niemiec, aż trafił do parafii w Münster. Przez 67 lat ogłaszał początek mszy w Münster. W 2009 roku został zwrócony prawowitym właścicielom - parafii w Grojcu.
Dzisiaj Wawrzyniec i jego historia łączy ludzi. Ostatnio, od 13 do 16 lipca, w Niemczech na zaproszenie prezydenta Münster Markusa Lewe gościli wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, sekretarz gminy Robert Dziuba, grupa mieszkańców oraz sołtys Grojca Krzysztof Wolak. - Niemcy zgodnie twierdzili, że dzwon jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Nie mają też wątpliwości, że Wawrzyniec jest na właściwym miejscu - podkreślają urzędnicy.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

klio, 30.07.2013 21:34
A nasz przeuroczy glinatex swoje! POzdrawiam!
antyWójt, 26.07.2013 20:23
Jasne, jasne a świstak siedzi i ...
zorientowany , 26.07.2013 15:08
Za Gminne pieniądze pojechała Pani Wójt i Sekretarz .Reszta ekipy sama zapłacila za wyjazd .Noclegi zorganizowali mieszkańcy miasta zapraszając do swoich domów . To wszystko można sprawdzić , a nie wysuwać pochopne wnioski .Co za parszywi malkontenci.
gminiak, 26.07.2013 08:17
Szanowna Pani Wójt oprócz wyjazdów za pubiczne pieniądze , to co Pani zrobiła i robi dla naszej społeczności poza własnym PR!!!
yyy, 25.07.2013 17:56
<p>(...) pewnie żre darmoche.</p>
antyWójt, 25.07.2013 15:33
Ciekawe dlaczego "redaktor" nie wspomniał o reszcie osób która za nasze pieniądze zrobiła sobie wycieczkę.
xxx, 25.07.2013 10:23
<p>Pani W&oacute;jt już chyba za naszą kasę troszkę pozwiedzała przez całą kadencję nie ma się czym pochwalić więc jak już odejdzie ( mam nadzieję ) będzie miała przynajmniej o czym opowiadać może książka , poradnik pt:" w&oacute;jt w podr&oacute;ży " jak zwiedzać świat nie płacąc za nic żenada</p>
parafianka, 25.07.2013 10:22
Bardzo podobna, do Münster Markusa . Starsza córka?
mieszkaniec gminy, 25.07.2013 09:01
P.Wójt ile to razy można dziękować za zagrabione mienie-może trochę wstydu by się przydało,bo gminnej kasy coraz mniej a swoją drogą to co robił tam ten pan z citroena
parafianka, 25.07.2013 05:46
Pani, Wójt jest rzeczniczką interesów wszystkiego czego dotyczy kościoła. Jest tak zaabsorbowana w misje,że nie ma czasu na pracę, jaką za nasze pieniądze ma wykonywać! Ludzie! Wybory się zbliżają - wybierzmy ludzi, którzy dają nadzieje na lepszą prace , a nie lecą ze wszystkim na parafię, po wytyczne!
glinatex, 24.07.2013 22:53
A kto za tę wizytę zapłacił-pytam jako podatnik a nie PO-ddany?PS.Przecież mamy kryzys i likwidację progów budżetowych z których Rostowski z nas,Obywateli RP się wyśmiewa!
osw, 24.07.2013 21:27
robotę by robiła...mi się podoba