OSIEK. Podziękowania dla dwóch bohaterów

31 grudnia 2013 Autor: plin

Wczoraj, podczas uroczystej sesji Rady Gminy Osiek, wójt Jerzy Mieszczak, przewodniczący rady gminy Jerzy Czerny oraz mł. insp. Adam Sowa, I zastępca komendanta powiatowego policji w Oświęcimiu, dziękowali panu Krzysztofowi i panu Zbigniewowi, mieszkańcom Osieka, za wzorową postawę obywatelską.

Przedstawiciele gminy i policji dziękują za obywatelską postawę Zbigniewowi Kolasie. Fot. Policja

Przedstawiciele gminy i policji dziękują za obywatelską postawę Zbigniewowi Kolasie. Fot. Policja

Uroczysta sesja Rady Gminy Osiek miała dwóch bohaterów - to dwaj mężczyźni z Osieka, którzy, gdy zaszła taka potrzeba, potrafili szybko i sprawnie zareagować na rozgrywający się na ich oczach dramat. Wójt gminy Osiek Jerzy Mieszczak, przewodniczący rady gminy Jerzy Czerny oraz mł. insp. Adam Sowa, I zastępca komendanta powiatowego policji w Oświęcimiu, dziękowali im za wzorową postawę obywatelską. Jeden z nich - pan Krzysztof - niestety, nie mógł wziąć udziału w spotkaniu.

Opisywaliśmy te wydarzenia na naszych łamach. Przypomnijmy. Pan Krzysztof pomógł napadniętej kobiecie. Obezwładnił włamywacza i wezwał policję. Działo się to 31 lipca ok. godz. 17. 61-letnia mieszkanka Osieka wchodziła do jednego z mieszkań na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Osieku. Została zaatakowana. - Krzyki kobiety usłyszał przechodzący obok pan Krzysztof, który natychmiast wbiegł do budynku i obezwładnił sprawcę. Pomógł kobiecie wyjść. Sprawcę natomiast zamknął w środku i powiadomił policję - opisuje st. asp. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Sprawcą okazał się 56-letni mieszkaniec Osieka. Był nietrzeźwy. Ustalono też, że w celach rabunkowych próbował się włamać do dwóch sąsiednich mieszkań.

Natomiast Zbigniew Kolasa uratował życie 63-letniemu mężczyźnie, który leżał w przydrożnym rowie wypełnionym wodą. Zdarzenie to miało miejsce 29 października ok. godz. 6. - Był cały zanurzony. Nad wodą było widać tylko twarz i czubki butów - opowiadał nam 29 października pan Zbigniew. - Nie było z nim kontaktu. Był jak kłoda. Przy wyciąganiu tego człowieka pomógł mi jakiś kierowca, ale pojechał jak już udało nam się to zrobić. Sporo osób się zatrzymywało, chcąc w jakikolwiek sposób pomóc, kiedy osoba ta leżała już na poboczu - podkreślał wtedy.

- Pan Zbigniew jadąc na rowerze ulicą Kasztanową w Grojcu w przydrożnym, wypełnionym wodą rowie zauważył leżącego mężczyznę. Nie czekając ani chwili, wyciągnął go z wody i wezwał służby ratunkowe. Pogotowie ratunkowe zabrało wychłodzonego mężczyznę do szpitala. Najprawdopodobniej wpadł on do rowu idąc lub jadąc na rowerze, który obok niego znaleziono - dodaje policjantka.

Mł. insp. Adam Sowa oraz wójt Jerzy Mieszczak podkreślali, że dzięki tej obywatelskiej postawie - odwadze i rozsądkowi - dwie osoby, znajdujące się w sytuacjach zagrażających ich życiu, nie doznały żadnego uszczerbku na zdrowiu. - Obaj panowie szybko i sprawnie zareagowali na tragedię, która rozgrywała się na ich oczach - podkreślają policjanci.

- Podczas spotkania pan Zbigniew otrzymał listy gratulacyjne oraz ufundowany przez wójta gminy Osiek upominek, natomiast panu Krzysztofowi zostaną one przekazane w dogodnym dla niego terminie - informuje st. asp. Małgorzata Jurecka. 

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
górnik, 01.01.2014 17:51
konfidenty
kara, 31.12.2013 16:35
gratulacje Brawa za pomoc
zawias, 31.12.2013 16:35
Brawo! to nasz Zbychu z Chemorozruchu, najlepszy lodżistik, kup krówki, tylko te dobre!
hołdziorz, 31.12.2013 13:20
No normalnie supermeny;)!
..........., 31.12.2013 11:42
A ta pani z tyłu to tak ciężko pracuje za nasze pieniądze z podatków do zwolnienia aż wstyd że wladze tego niewidzą tak właśnie się pracuje w tych urzędach. ZWOLNIĆ!!!!!!!!!
Bolek79, 31.12.2013 11:18
Brawo panowie