OŚWIĘCIM. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej prosi o pomoc

11 października 2018 Autor: red
Fot. Redakcja

Fot. Redakcja

Dzięki pomocy kilku osób, głównie pasjonatów historii, Muzeum pozyskało już pierwsze fotografie dokumentujące codzienne życie mieszkańców nie tylko Oświęcimia, ale także Ziemi Oświęcimskiej.

Zdjęcia pochodzą z różnych okresów. Bardzo dużą część stanowią fotografie przedwojenne, które do tej pory praktycznie trudno było odnaleźć w zbiorach muzealnych.

Dyrekcja Muzeum wciąż stara się gromadzić różne artefakty, które w przyszłości dostępne będą dla zwiedzających tę nowo powstałą instytucję.


- Tak naprawdę każdy z nas może mieć swój udział w tworzeniu i rozbudowywaniu kolekcji naszego Muzeum. Ważnym obszarem naszych poszukiwań i dokumentacji historycznej jest okres II wojny światowej, kiedy to mieszkańcy naszej ziemi, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i najbliższych nieśli bezinteresowną pomoc więźniom niemieckiego obozu KL Auschwitz - mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum.

- Poszukujemy archiwaliów, fotografii, ale także innych przedmiotów, które mogłyby ilustrować wielowiekową historię Ziemi Oświęcimskiej poprzez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość - dodaje.

Część pozyskanych zdjęć dostępna jest już w postaci cyfrowej.

Pierwsze fotografie może obejrzeć na stronie internetowej muzeum pod adresem: www.muzeumpamieci.pl

Zachęcamy zainteresowanych przekazaniem zbiorów lub pamiątek do kontaktu telefonicznego, pod nr tel.: 334474084 lub przez email: biuro@muzeumpamieci.pl

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie prowadzone jako wspólna instytucja przez ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz Powiat Oświęcimski.

Muzeum ma zostać otwarte w 2022 r.

- Ministerstwo zobowiązało się do przekazywania dotacji na bieżącą działalność Muzeum w kwocie 1 mln zł jeszcze w tym roku i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach. 35 mln zł przeznaczamy na inwestycje. Budynek wymaga remontu, nowoczesnego zakomponowania wewnątrz oraz zainstalowania wystawy. Zakończenie inwestycji planujemy na drugą połowę 2021 r. Być może oficjalne otwarcie zaplanowane będzie na 27 stycznia 2022 r. - mówił w czerwcu w Oświęcimiu Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy