OŚWIĘCIM. Budowlany boom w mieście nad Sołą?

12 października 2018 Autor: red
Takie bloki staną w pobliżu Castoramy (w tle). Będzie też żłobek. Fot. UM Oświęcim

Takie bloki staną w pobliżu Castoramy (w tle). Będzie też żłobek. Fot. UM Oświęcim

- W nowym budynku Oświęcimskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego na osiedlu Stare Stawy już niedługo zamieszkają kolejne rodziny - zapowiada Katarzyna Kwiecień z oswiecimskiego magistratu. OTBS ma także w planach zagospodarowanie terenu w rejonie Castoramy.

Jeszcze w tym miesiącu spółka miejska rozpocznie budowę następnego, piątego z kolei budynku przy ulicy Zagrodowej.

- Na osiedlu Stare Stawy od 2002 oddaliśmy osiem bloków z 277 mieszkaniami. Z kolei od czterech lat realizujemy program budowy mieszkań z tzw. odroczoną własnością. W tym systemie powstały trzy bloki dla 75 rodzin. Coraz więcej osób chce tutaj mieszkać, dlatego wspólnie z miastem przygotowaliśmy propozycję zagospodarowania zielonego terenu w pobliżu Castoramy. Według planów powstanie tam dziewięć budynków, w których zamieszka 380 rodzin. Przygotowane będą też place zabaw oraz wiele miejsc postojowych - wyjaśnia Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Obok budownictwa wielorodzinnego spółka buduje też domy jednorodzinne na sprzedaż. W tej części osiedla jest ich kilkanaście. Niedawno ruszyła budowa nowych domów w zabudowie szeregowej przy ulicy Malczewskiego.

- Budownictwo mieszkaniowe jest kluczowym elementem rozwoju miasta i dzisiaj obserwujemy w naszym mieście duży ruch w sektorze budowlanym. Inwestują prywatni deweloperzy i Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mamy ciekawą i atrakcyjną ofertę, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy za ok. 1 tys. zł za m. kw. mogą stać się najemcami mieszkania. A po pięciu latach mogą myśleć o jego wykupie z bonifikatą. Z tego programu korzystają zarówno mieszkańcy jak i osoby spoza Oświęcimia, które chętnie wiążą swoje losy z naszym miastem. Zainteresowanie rośnie. Przygotowujemy się więc do kolejnej zabudowy wielorodzinnej na tym osiedlu - mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Miasto stwarza też warunki dla budownictwa indywidualnego.

- Robimy zmiany w planach miejscowych, aby umożliwić budowę domów prywatnych, tworzymy inwestycje drogowe, aby tereny budowlane były nie tylko uzbrojone, ale też w pełni dostępne - przybliża prezydent.

Przy ul. Chopina prywatny inwestor niedługo odda do użytku apartamentowiec z 52 mieszkaniami.

Z kolei na Zasolu przy ul. Więźniów Oświęcimia powstały dwa budynki dla 53 rodzin. Apartamentowiec z 30 mieszkaniami jest również nad Sołą.

Kolejne 90 mieszkań buduje prywatny inwestor przy ul. Sikorskiego, a 66 powstanie przy ul. Wysokie Brzegi.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
@mieszkanka starych stawów, 15.10.2018 19:40
prosze posłać dziecko do żłobka " ul.Olszewskiego 28 "
janko, 14.10.2018 17:36
wszystko pieknie ładnie ale gdzie sa jakieś parkingi dla mieszkańców.....prawie nie ma miedzy blokami (jescze postawieą przyczepę z resztą nie małą z plakatami wyborczymi i zajmą ze dwa miejsca)
Do mieszkanki, 14.10.2018 16:18
Plan pod budowę żłobka na Stawach został niedawno uchwalony. Teraz tylko Starostwo musi zaklepac pozwolenie na budowę i jeśli nie będą przedłużać to za niedługo żłobek będzie. Co do sklepów to ciężko żeby prezydent sam otwierał sklep jak nie ma chętnych inwestorów do takiego działania.
mieszkanka starych stawów, 14.10.2018 13:42
Super! Tylko gdzie Ci młodzi ludzie będą posyłać swoje dzieci do żłobka i przedszkola? U nas na osiedlu są dwa przedszkola prywatne, bardzo drogie. Pan Prezydent obiecał, że w 2019 powstanie żłobek, ale mamy końcówkę 2018 i nic się nie dzieje?
Panie Prezydencie czy dotrzyma Pan danego słowa? A gdzie będziemy robić podstawowe zakupy? w tym jednym plusiku?
Dno, 14.10.2018 13:31
Niedziela
Piękna pogoda a krzykaczy mnóstwo. Wręczając gazetki, zaczepiaja i przy siedzibie tzw. kodu. jedna z pań nazwała pewnego polityka holenderskiego bratem Polski. Kpina.
Loll, 14.10.2018 13:26
Oświęcim po prostu kwitnie. 6 kroków do przyszłości w tym "Rower Miejski dla Oświęcimia." Brawo!
Genialne!, 14.10.2018 11:24
Starzec nie popełnia błędów i ponieważ nic nie robi. Nie podejmuje żadnych kontrowersyjnych decyzji, ponieważ w ogóle nie podejmuje decyzji.
, 14.10.2018 08:01
Przez ostatnie 4 lata miasto rozwinęło się powstały nowe domy bloki zakłady. Naprawdę trzeba być ślepym aby tego nie widzieć. A jak ktoś nie chce tego widziec to dalej będzie mówił że nic nie ma. Mamy bardzo dobrego Prezydenta.
ada, 13.10.2018 13:44
Niech wygra najlepszy Prezydent - Janusz Chwierut !!!
Miszael, 13.10.2018 06:27
A TUTAJ znów polityka atak na PiS ...zamknąć jadaczki PiS wygra i nie kradnie Co do Chwierut i Starca mimo iż Pisior że mnie to mimo barw Pan Chwierut to Kultura prezencja Dobry człowiek O to on powinien wygrać w OSW szkoda że te barwy....
Zbyszek-KLAMCZUSZEK, 12.10.2018 19:28
To kiedy kandydat PIS Zbigniew Starzec odszczeka swoje słowa, że w Oświęcimiu nic się nie buduje? I kto tu jest klamczuszkiem? Oj nie ładnie tak kłamać panie Starosto.
do hotin, 12.10.2018 18:18
powstaje nowa dzielnica krakowa
Iga, 12.10.2018 17:05
A kiedy kontrola panów z CBA w waszym TBS i Ratuszu? NATYCHMIAST!!!
do hotin, 12.10.2018 16:41
Skończ pan pluć tym pisowskim jadem. To że pewnie Starzec złożył fałszywe zawiadomienie do CBA to jego sprawa. Skontroluja, nieprawidlowosci nie znajdą i może zajmą się starcem. Choć CBA na smyczy rządu to pewnie Starzec jest chroniony.
Grucha , 12.10.2018 14:50
A Starzec mówi że jest zastój budowlany że sie nic nie robi!
hotin, 12.10.2018 14:28
A kiedy kontrola panów z CBA w waszym TBS i Ratuszu?