OŚWIĘCIM. Kopciuchy zatruwają nam życie. Co na to samorząd?

14 grudnia 2018 Autor: red
Fot. UM Oświęcim

Fot. UM Oświęcim

Jakie mamy powietrze w okresie grzewczym każdy wie i czuje, szczególnie w takie dni jak dziś.

Z przeprowadzonej przez Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja z Ustronia na zlecenie oświęcimskiego magistratu inwentaryzacji źródeł ciepła wynika, że 1178 domów indywidualnych ogrzewanych jest starymi piecami węglowymi.

Przeraża, że aż 910 to kotły pozaklasowe, które zgodnie z przyjętą uchwałą antysmogową województwa małopolskiego muszą być wymienione do 2022 roku.

Pozostałe to kotły klasy III i IV. Tu czas na instalację nowego ogrzewania jest nieco dłuższy, bo do 2026 roku.

- Miasto zachęca właścicieli domów jednorodzinnych do sięgnięcia po dotację na wymianę pieca w ramach programu ograniczenia niskiej emisji. Tylko w tym roku skorzystało z niej 67 osób. Najwięcej, bo aż 50 zdecydowało się na ogrzewanie gazowe - przybliża Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.

Dotacją jest objęta wymiana pieców na ogrzewanie gazowe, węglowe zgodne z programem Eko-Projekt, olejowe, elektryczne lub podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie w przypadku instalacji gazowej wynosi nawet 7 tys. zł. Od przyszłego roku dofinansowanie z budżetu miasta będzie można otrzymać na zakup i montaż pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych z nimi zintegrowanych lub stanowiących integralną część ogrzewania elektrycznego.

- Ograniczamy niską emisję poprzez dotacje na wymianę pieców w domach i budynkach wielorodzinnych, podłączenia mieszkań będących w zasobach Zarządu Budynków Mieszkalnych do sieci ciepłowniczej, termomodernizację budynków miejskich czy inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej przyznajemy dofinansowanie do zwiększonych kosztów ogrzewania, wynikających z trwałej zmiany źródła ciepła w mieszkaniach - wymienia Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia, dodając że tylko w tym roku miasto przeznaczyło na te działania blisko milion złotych.

Program dopłat do wymiany pieców został rozszerzony o budynki wielorodzinne.

Wnioski mogą składać zarówno właściciele nieruchomości, jak również wspólnoty, po przyjęciu stosownej uchwały.

Ważnym elementem walki z niską emisją są również kontrole palenisk domowych prowadzone przez Straż Miejską.

- W sezonie grzewczym pobraliśmy 20 próbek. Okazuje się, że aż w 17 domach spalano niedozwolone rzeczy. Tak więc ich właściciele zostali ukarani mandatami karnymi. W trzech przypadkach sporządzono wnioski o ukaranie do sądu - informuje Joanna Brania, komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu.

- Dziękujemy mieszkańcom za sygnały, ponieważ jest to ważna sprawa czym my i nasze dzieci oddychamy. Ta czujność sąsiedzka jest bardzo potrzebna, bo Straż Miejska nie może być wszędzie. Na zgłoszenia mieszkańców podjęliśmy 181 interwencji, a podczas patrolowania miasta strażnicy dodatkowo sprawdzili 132 piece - dodaje Joanna Brania.

Więcej informacji o dotacjach na wymianę pieców w domach jednorodzinnych i zabudowie wielorodzinnej można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta, ul. Zaborska 2 ( pokój nr 29, II piętro ) tel. 33 842-91-29 lub na stronie internetowej

https://oswiecim.pl/urzad-miasta/ochrona-powietrza/

(Źródło: UM Oświęcim)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
do TTT, 15.12.2018 14:05
szacun
Orto, 15.12.2018 13:35
Hehe. Najśmieszniejsze jest to że w lecie też się trujemy. W okolicy mam kilka domów z eko piecami- które działają 24/7 przez cały rok (ogrzewanie plus ciepła woda) w lecie niegiedy z grilla tak nie wali jak z tych domów. To dopiero ekologia. Powinni je wygasić na czas sezonu wiozenno letniego. Chcesz pooddychać powietrzem to trzeba jechać w las. Gdzie tu ekolodzy?
TTT, 15.12.2018 09:29
Do Prawy:
Myślę że gó
icy nie muszą się niczego uczyć,bo sami wszystko potrafią. Jak tylko przejdą na emeryturę zaraz są budowlańcami,kierowcami itp..
No cóż? Takie to przywileje. Pozdrawiam
stefanB., 14.12.2018 23:35
Prezydent na pewno pali ,ale się nie zaciąga...

Odkąd pamiętam węglem zawsze ogrzewano domy, ale takiego smrodu jak teraz na pewno nie było.
Ten smród to ruski węgiel który kupują kopalnie bo bardziej opłaca im się kupić i zwieżć do siebie na hałdę,niż wydobywać samemu. Taka jest prawda niestety i choć daleko mi do jakiejkolwiek polityki,to PiSiory i ich polityka miłosci do gó
iczego stanu jest temu winna najbardziej.
maniakalnydyskryminatorsmoguwmieścieOświęcim, 14.12.2018 20:06
Jestem przekonany, że 500 kopciuchów znajduje się w Zasolu, Starych Stawach, na Paździorach a 500 w Monowicach, Dworach, na Krukach a to są dzielnice Oświęcimia. Weźcie i zróbcie wymianę, bo zabijacie siebie i Wszystkich Obok oraz w Okolicy.
Czesław, 14.12.2018 19:50
@ prawy, google ci źle tłumaczy.
Prawy, 14.12.2018 15:59
Witam niech pisuary kupią ludziom nowe piece to Becia broszka-premijka, lansuje się na gó
ictwie i na wąglu. Gdzie zielona energia. Dość dotowania kopalni, ci to jest. Gó
iki do innych prac niech się uczą.
hotin, 14.12.2018 15:37
Jestem pewien,że nasz p.Prezydent Oświecimia da sam przykład innym,jak uzyskać dotację i wymienić swój eko-groszek na czystą energię do ogrzewania.PS.Liczba przyznanych dotacji będzie ograniczona.
obywatel 32-600, 14.12.2018 15:33
Ciekawe czym i jak pali prezydent