OŚWIĘCIM. Adam Zagajewski odsłoni kolejną tablicę na Alei Pisarzy

25 września 2019 Autor: sz / MBP w Oświęcimiu
OŚWIĘCIM. Adam Zagajewski odsłoni kolejną tablicę na Alei Pisarzy

Już w najbliższy piątek odwiedzi Adam Zagajewski. Kolejna, już 16. odsłona tablicy w Alei Pisarzy. Po odsłonięciu płyty nastąpi spotkaniem z autorem w auli bibliotecznej.

– Adam Zagajewski jest niewątpliwie jednym z najlepszych żyjących poetów polskich. Od pierwszych tomów z początku lat 70. XX w. (Komunikat, oraz Sklepy mięsne), wpisujących go w szereg poetów tzw. Nowej Fali, Zagajewski reprezentował w poezji niezwykłą wrażliwość na język, jego złożoność i poetycką magię. Rozwój jego drogi twórczej, trwający do dziś i nadal imponujący, pokazuje nieustanne i żmudne szlifowanie formy poetyckiej, doskonalenie słowa, coraz bardziej nośnego i wieloznacznego. Nie do przecenienia są takie jego osiągnięcia poetyckie, jak Jechać do Lwowa (1985), Płótno (1990), Pragnienie (1999) czy Anteny (2006), które na stałe weszły do kanonu polskiej poezji. W osobie Adama Zagajewskiego mamy również znakomitego eseistę (słynny Świat nie przedstawiony, 1974) i tłumacza (dziennik Mircei Eliadego). Jest laureatem wielu nagród, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, m. in. Nagrody im. Kościelskich (Szwajcaria), Nagrody Neustadt (USA) – informuje prof. Krzysztof Zajas Przewodniczący Kapituły Alei Pisarzy.

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają min.: prof. Michał Rusinek – prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas p.o. kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz. Prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut – prezydent miasta Oświęcim. Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł i Wojciech Jagielski.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy