OŚWIĘCIM. Auschwitz - Historia - Edukacja Obywatelska

10 stycznia 2018 Autor: png
Fot. Paweł Sawicki

Fot. Paweł Sawicki

Ponad 700. policjantów uczestniczyło w projekcie "Auschwitz - Historia - Edukacja Obywatelska". W seminariach i pobytach studyjnych w Miejscu Pamięci wzięli udział funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach.

Każdorazowo program seminarium obejmował zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, wykład na temat załogi SS, projekcje filmów dokumentalnych oraz prezentację i dyskusję na temat symboliki i znaczenia Miejsca Pamięci.

Do czego może prowadzić droga pogardy i nienawiści, jak wyglądały mechanizmy zniewolenia i eksterminacji w czasie II wojny światowej, jak ważne jest uwrażliwienie na brak poszanowania ludzkiej godności? To najważniejsze pytania z którymi zmierzyło się ponad 700. funkcjonariuszy polskiej policji.

Celem projektu była przede wszystkim edukacja o historii niemieckiego obozu Auschwitz oraz zagłady europejskich Żydów. Miał on jednak również aspekt bardziej uniwersalny, bowiem nauczanie o tym czego dokonano w Auschwitz ukazuje do czego może doprowadzić droga pogardy i nienawiści.

- Jestem przekonany, że spotkanie z cierpieniem ofiar i poznanie systemu funkcjonowania machiny zbrodni w Auschwitz jest czymś więcej niż tylko lekcją historii. Wizyta w Auschwitz i zajęcia edukacyjne to osobiste doświadczenie pozostawiające niezatarty ślad w pamięci uczestników. Ufam, iż będzie ono pomocne w wyznaczaniu zasad tak odpowiedzialnej i szczególnej służby pełnionej na rzecz wszystkich obywateli - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy