OŚWIĘCIM. Bakteria na chirurgii w odwrocie

26 października 2012 Autor: plin

Od jednego z Czytelników otrzymaliśmy sygnał, że na oddziale chirurgicznym oświęcimskiego szpitala wykryto groźną bakterię, a lekarze i pielęgniarki stosują szczególne środki ostrożności. Zastępca dyrektora placówki Andrzej Jakubowski uspokaja, że wdrożono standardowe procedury. Podobne sytuacje zdarzały się i zdarzać, niestety, będą.

OŚWIĘCIM. Bakteria na chirurgii w odwrocie

Od poniedziałku na oddziale chirurgicznym wstrzymano wykonywanie planowych operacji. Co nie znaczy - jak zaznacza ceniony lekarz Andrzej Jakubowski - że w razie potrzeby pacjenci nie uzyskają pomocy. Wszystkie „ostre” przypadki i zabiegi ratujące życie są realizowane.

U czterech poważnie chorych pacjentów w posiewach wykryto drobnoustroje opierające się medykamentom, stwarzające większe zagrożenie epidemiologiczne. Zgodnie z procedurą zastosowano wzmożony reżim sanitarny. Jego elementem jest np. ograniczenie odwiedzin. – Na oddział można wejść, gdy zachodzi taka potrzeba. Wisi kartka z ostrzeżeniem – uspokaja doktor Jakubowski.

Specjalista podkreśla, że tam gdzie przyjmuje się chorych, zdarzają się nie tylko „czyste” przypadki, ale także owrzodzenia, osoby z zakażeniami. Chorych trzeba ratować, ograniczając jednocześnie ryzyko dla innych pacjentów. Stąd konieczność izolowania i stosownej dezynfekcji. Lekarz przypomina, że powszechne stosowanie antybiotyków sprawiło, że drobnoustroje się na nie uodparniają. – Dlatego takie przypadki występować będą – mówi Andrzej Jakubowski.

Dodaje jednocześnie, że sytuacja została opanowana, zaś prewencja jest skutecznym środkiem zaradczym.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
babcia, 03.11.2012 10:17
Dlaczego mnie to nie dziwi? Mój wnuk roczny leżął na oddziale wew. i dostał biegunki. Biegunki dostał mój syn i synowa. Poszli do izby przyjęć. ...i co ? Nikt nie był zdziwiony biegunką rodziców. Lekarz stwierdził, że to norma i nie był wcale tym faktem zaskoczony. Ja byłam zaskoczona , że to norma w miejskim szpitalu w oświęcimiu.
Zorro, 29.10.2012 20:51
Problem jest w tym szpitalu co najmniej od stycznia tego roku i sanepid był o tym poinformowany.Wszyscy o tym wiedza na czele z ordynatorami tylko udają ze nie ma problemu.Wypisuje sie do domów ludzi z biegunkami,dużym odwodnieniem organizmu,nadajacych sie do leczenia na oddziałach tylko zakaźnych.Przecież to skandal
Piotr, 28.10.2012 17:55
W na oddziałach pacjenci szczególnie w stanach nagłych leżą na oddziele w ubraniu dziennym nawet w dżinsach. Kiedyś za PRL-u to szpital zapewniał piżamy i rodzina nie musiała "wynosić" zarazków ze szpitala do domu - bielizna szpitalna była zostawiana w szpitalu.
Zosia, 28.10.2012 11:58
To Straszne !!!.Jak to mozliwe ze smieciarze sa bez masek pytam gdzie Sanepid ??? Jak mozna wozic pranie apteke i zakazne odpady jednym samochodem!!! a Żywność jakim brudnym samochodem się wozi !!! Czy Sanepid i Kierownictwo istnieje tylko na Listach Płac !!! Czas oby Starostwo sie Obudziło i Wyciagło Wnioski!!!
Aga, 28.10.2012 00:20
W środę wypisali mnie z tego szpitala.Skoro to jest nowoczesny szpital to nawet nie chce wyobrażać sobie tego w Żywcu. Lekarze traktują człowieka jak przedmiot, zero wrażliwości, współczucia i ogólnego zainteresowania pacjentem. W wc nie ma papieru toaletowego i mydła. Do obiadu nie dają sztućców. A po leki wysyłają do apteki.
Jasiek, 27.10.2012 21:04
szpital w Żywcu i Wadowicach to dopiero porażka ! istny hartkor.Oświęcim to LUKSUS
Ralt, 26.10.2012 21:45
Plujecie na ten szpital a to jeden z najbardziej nowoczesnych szpitali. Jedzcie do Żywca tam jest szpital katastrofa cały czas jest kwarantanna. Zamiast narzekać zacznijcie doceniać
Karolina123xd2, 26.10.2012 20:08
No to wstyd i chańba
niki, 26.10.2012 19:50
Sanepid???w szpitalu?żart! kilka dni wcześniej sie zapowiada i wtedy jest jazda!!!wszystko na cacy .a jak pójdzie powrót do codzienności. to jest polityka oszczędności.
pacjent, 26.10.2012 17:14
Widziałem jak na oddziele ratunkowym pielęgniarki dotykały pacjenta chorego,pokrwawionego, "brudnego" i w tych samych rękawiczkach dotykały kilka klamek w drzwiach ogólnodostępnych, pisały na komputerze, dotykały innych sprzętów w tych samych rękawiczkach. Tylko lekarz, który poszedł i dotykał pacjenta ściągną rękawiczki.
Hektor, 26.10.2012 15:55
Zamiast pluć na lekarzy i Sanepid trzeba się częściej myć.
nina, 26.10.2012 14:58
<p>Wcale sie nie dziwie!!! Skoro z oszczedności Panie pielęgniarki myją wszystkich pacjent&oacute;w w tych samych rekawiczkach to jak człowiek ma sie nie zarazic jakimis bakteriami??? nie jest to wyciągnieta informacja z kosmosu, kilka tgodni temu moja ciocia przebywała na jednym z oddzział&oacute;w oswiecimskiego szpitala...</p>
laborantka, 26.10.2012 13:58
a gdzie jest sanepid ??? jak zwykle do niczego nie potrzebny potrafi tylko łazić po fryzjerach i sklepach i udawać kontrole