OŚWIĘCIM. Bezpłatne szkolenie dla opiekunów i rodzin chorych seniorów

10 maja 2018 Autor: red
Podczas jednego z poprzednich szkoleń. Fot. DDP

Podczas jednego z poprzednich szkoleń. Fot. DDP

O tym, jak prawidłowo opiekować się osobą starszą w domu opowiedzą specjaliści podczas bezpłatnego szkolenia, które odbędzie się w sobotę 19 maja w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu (ul. Czecha 8). Szkolenie, w godz. 9 - 13, jest adresowane do rodzin seniorów i opiekunów nieformalnych.Udar, wylew, czy też choroby Alzheimera i Parkinsona – to tylko niektóre schorzenia, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku.


- Opieka nad leżącym dorosłym jest wyjątkowo trudna. Nie tylko wymaga określonej wiedzy, dużej siły fizycznej i cierpliwości, ale również odpowiedniego podejścia do samego podopiecznego. Często także wiąże się z całkowitą reorganizacją życia opiekuna - mówi Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu, organizatora szkolenia.


- Poważna choroba, szczególnie kiedy spada niespodziewanie, jest sytuacją bardzo trudną dla najbliższych, którzy decydują się na opiekę nad obłożnie chorym w domu. Pojawia się stres, rozpacz, a często i bezradność - podkreśla pani Agata.


Uczestnicy szkolenia w DDP dowiedzą się jak zorganizować opiekę nad chorym, aby nie była udręką, jak urządzić dom, by nie stał się dla takiej osoby więzieniem, jak właściwie pielęgnować chorego.


Warsztaty w dużej części poświęcone będą podstawowym aspektom związanym z pielęgnacją ciała chorego. Podczas spotkania poruszony zostanie również bardzo ważny temat jakim są odleżyny i sposoby im zapobiegania.


- Opiekunowie zostaną także zapoznani z zasadami żywienia osób niesamodzielnych, w tym zagadnieniem karmienia, zachłyśnięć, żywienia pozajelitowego. Podczas szkolenia zostaną poruszone kwestie aranżacji przestrzeni w domu stosownie do potrzeb niesamodzielnej osoby starszej, z uwzględnieniem rodzaju niesprawności oraz wykorzystania sprzętu wspomagającego codzienną opiekę nad starszą osobą niesamodzielną - przybliża dyrektor DDP.


Opiekunowie osób z zaburzeniami o charakterze otępiennym poznają także podstawowe zasady opieki, tworzenia bezpiecznego i przyjaznego osobie chorej środowiska, postępowania z osobami w zaawansowanym stadium otępienia. Uczestnicy, za pomocą specjalnych okularów, będą mogli zobaczyć świat oczami osoby chorej na chorobę Alzheimera, a tym samym lepiej zrozumieć chorego.


Podczas spotkania przedstawione zostaną także metody wspomagające opiekunów w organizacji dnia osoby niesamodzielnej, w jaki sposób umożliwić podopiecznemu codzienną aktywność i kontakty z innymi ludźmi, jak wypełnić czas osobie niepełnosprawnej czy przewlekle chorej.


Szkolenie oprócz zdobywania wiedzy i nabywania praktycznych umiejętności radzenia sobie w nowej rzeczywistości przez opiekunów, jest okazją do spotkania ludzi, którzy tak jak oni borykają się na co dzień z podobnymi problemami.


Szkolenie zorganizowane jest w ramach projektu pt. „Zwiększenie dostępności i jakości oferty pomocy dla osób starszych poprzez rozwój działań oraz adaptację i dostosowanie infrastruktury Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.


- W ramach projektu dwa razy w roku zapraszamy rodzinnych opiekunów na szkolenia wzmacniające kompetencje opiekuńcze, a bieżące wsparcie można otrzymać podczas comiesięcznych spotkań grupy wsparcia. Na czas udziału opiekuna w grupie lub szkoleniu ośrodek oferuje usługi opiekuńcze nad chorym w domu - tłumaczy Agata Lorek, dodając że do udziału w szkoleniach i grupie wsparcia wymagana jest wcześniejsza rekrutacja.

Zgłoszenia telefoniczne pod nr: 33/841-17-81; 781 322 162 lub osobiście Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu, ul. Czecha 8, w godz. 7.00-15.00, bądź we wtorki - do godz. 17.00.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy