OŚWIĘCIM. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Rynku, w niedzielę w samo południe

02 marca 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na Rynku, w niedzielę w samo południe
W najbliższą niedzielę, punktualnie w południe, na Rynku Głównym po raz drugi wystartuje Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Celem biegu jest nie tylko propagowanie sportu i zdrowego trybu życia, ale przede wszystkim upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i ich roli jaką odegrali w historii Polski - przybliża Michał Chrzan, radny PiS, a zarazem prezes Stowarzyszenia "Szansa".

Tegorocznej edycji patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”. Niestety, miejsca pochówku niektórych, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, nadal nie znamy. Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą biec uczestnicy Biegu.

W ramach imprezy odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry oraz na 5 km. Start biegu przewidziano na Rynku Głównym w Oświęcimiu o godz. 12.

Bieg poprzedzi wspólna rozgrzewka, a po biegu na wszystkich uczestników czekać będą pamiątkowe medale, nagrody dla najlepszych biegaczy na każdym dystansie oraz ciepły posiłek regeneracyjny.

Zapisy na bieg do 1 marca na stronie elektronicznezapisy.pl – Miasto Oświęcim lub w dniu Biegu w godz. 9.00 – 11.00 w Biurze Zawodów w Szkole Salezjańskiej – ul. Jagiełły 8.

Inicjatorem akcji jest Fundacja Wolność i Demokracja z Warszawy, a lokalnym Partnerem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Szansa” w Oświęcimiu. Wydarzenie organizowane jest przy współudziale Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, Jednostki Strzeleckiej nr 2004 w Oświęcimiu, 18 Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsku – Białej.

Honorowy Patronat nad Biegiem objął Prezydent Andrzej Duda w ramach Patronatu Narodowego w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W związku z organizowanym biegiem w godzinach od 12.00 do 13.00 zostaną czasowo wyłączone z ruchu ulice w Rynku Głównym, Piastowska, Zaborska, Mikołajska, Jagiełły, Przeczna, Zamkowa, Dąbrowskiego (od skrzyżowania z ulicą Górnickiego i pl. Kościuszki do ronda im. Płonki).

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy