OŚWIĘCIM. Ordynariusz diecezji wręczy w OCK Nagrodę Św. Maksymiliana

05 stycznia 2019 Autor: adm
OŚWIĘCIM. Ordynariusz diecezji wręczy w OCK Nagrodę Św. Maksymiliana
W najbliższą niedzielę o godz. 17 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego - wyróżnienia przyznawanego już po raz trzeci - za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki "Matki Bożej zza drutów". Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy "Matki Bożej zza drutów". Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie.

Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę "Matki Bożej zza drutów" do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla "Matki Bożej zza drutów" najbardziej odpowiednie. Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

Program*:

godz. 17:00
wykład Teresy Wontor-Cichy - historyka Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau pt. "Duchowni z pomocą więźniom Obozu Auschwitz - na wybranych przykładach"

godz. 17:40 wręczenie przez bp. Romana Pindla "Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego" za wybitne osiągnięcia na polu ewangelizacji w diecezji bielsko-żywieckiej

godz. 18:00 projekcja filmu pt. "Dwie korony" w reżyserii Michała Kondrata

*podane godziny, poza godziną rozpoczęcia gali, mogą ulec przesunięciom.

Wstęp wolny.

(Źródło: OCK)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy