OŚWIĘCIM-BRZEZINKA. Premier Szwecji odwiedził Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.

23 czerwca 2017 Autor: sz

Stefan Löfven, premier Szwecji odwiedził w miniony wtorek Miejsce Pamięci oraz Muzeum Auschwitz. Premierowi towarzyszyła m.in. Livia Fränkel, więźniarka obozu urodzona w 1927 roku na Węgrzech. Do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau deportowana została 14 maja 1944r.

fot. Bartosz Bartyzel

fot. Bartosz Bartyzel

Szwedzka delegacja zwiedziła obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. poświęcony Zagładzie Żydów blok 4, w którym znajdują się niemieckie fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier, model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, czy też ludzie włosy obcięte pomordowanym.

Premier Stefan Löfven, przed Ścianą Śtraceń na dziedzińcu bloku 11, w miejscu gdzie odbywały się egzekucje złożył wieniec i oddał hołd wszystkim ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

„Niech nasza młodzież przyjeżdża w to miejsce, aby uczyć się o naszej historii i ludzkiej zdolności do czynienia zła” – napisał w muzealnej księdze pamiątkowej Stefan Löfven.

Premier Szwecji odwiedził także obóz Auschwitz II-Birkenau, gdzie na pomniku upamiętniającym ofiary obozu zapalił znicz.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Brak komentarzy