OŚWIĘCIM. Cichy i ekologiczny. Na ulice wyjechał autobus elektryczny

06 sierpnia 2018 Autor: red
Fot. Szymon Chabior

Fot. Szymon Chabior

Dziś rano na ulice Oświęcimia wyjechał autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric. Test pojazdu napędzanego prądem potrwa do 11 sierpnia. Po kilkudniowych próbach Miejski Zakład Komunikacji ma zdecydować o ewentualnym nabyciu kilku takich autobusów.

Pojazd został użyczony przez Solaris Bus & Coach na zasadzie usługi barterowej. Oświęcimski przewoźnik poniesie jedynie koszty eksploatacyjne.

- Linie, po których będzie się poruszał autobus zostały podane na naszej stronie internetowej oraz na profilu fejsbukowym MZK. Będzie można go spotkać na wybranych kursach linii nr 1, 3, 18, 20, 24 oraz 10 sierpnia na linii nr 10. Ponadto w sobotę 11 sierpnia dodatkowo będzie obsługiwał niektóre kursy linii nr 22, 23 i 27 - powiedziała nam Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Oświęcimiu.

Autobus będzie ładowany na terenie zajezdni mobilną ładowarką, w przerwach między zmianami oraz w nocy. Na jednej zmianie autobus przejedzie ok. 140 km, dziennie zrobi ok. 280 km, czyli porównywalnie do Solarisa Urbino 12 Euro 6.

- Koszt przejazdu 100 km to 100 kWh, czyli około 51-60 zł netto, przy Euro 6 mamy zużycie 37 l /100 km, co daje koszt ok. 130 zł. Trzeba mieć świadomość, że zakup autobusu elektrycznego jest dwa razy większy niż diesla, ponadto trzeba mieć do tego infrastrukturę, czyli ładowarki - dodaje szefowa MZK.

Dlaczego do Oświęcimia nie zostały dotąd zakupione autobusy elektryczne?

- Obecnie MZK realizuje projekt unijny, którego założenia zostały ściśle określone w programach: ochrony powietrza dla województwa małopolskiego (z dnia 30 września 2013r.) oraz ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) dla Miasta Oświęcimia (z dnia 25 lutego 2015 r., modyfikacja w 207 r.). Programy te przewidywały zakup autobusów Euro 6 i hybrydy. W stosunku do planu została zwiększona ilość hybryd z 5 do 7 sztuk - podkreśla Bożena Fraś, przypominając że ustawa o elektromobilności została uchwalona w styczniu tego roku i wymusza obowiązek wymiany taboru z napędem tradycyjnym na elektryczny bądź gazowy.

Wspomniana ustawa nakłada obowiązek wymiany sukcesywnej taboru na autobusy z alternatywnym źródłem zasilania i posiadania do 2021 r. minimum 5% taboru elektrycznego (bądź gazowego).

MZK złożył wstępną aplikację do Centrum Unijnych Projektów Transportowych na zakup trzech pojazdów w ramach PO Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Zakup uzależniony jest od poziomu sfinansowania tego projektu przez CUPT i możliwości finansowych operatora - zaznacza prezes Bożena Fraś.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Egon, 06.08.2018 11:00
To są te autobusy z bateriami Impactu, które mają bardzo duże wzięcie za granicą, ich eksport do Europy z roku na rok rośnie. Fajnie, ze elektryk znalazł się też u nas. Tabor i tak trzeba wymieniać, a że można postawić na ekologiczną i polską technologię i skorzystać z unijnego dofinansowania to zdecydowanie warto to robić.
jaki, 06.08.2018 10:06
więcej takich na stałe. od środy autobusy MZK wracają na nową pętlę na Starych Stawach.