OŚWIĘCIM. Cuda z kartonu

08 kwietnia 2014 Autor: (PNG)

Za nami szósta już edycja konkursu modeli kartonowych o „Puchar Prezydenta Oświęcimia”. Modelarzy i wszystkich pozytywnie „zarażonych” pasją modelarstwa gościły progi Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Najlepsi w szóstej edycji konkursu modeli kartonowych. Fot. zbiory organizatora

Najlepsi w szóstej edycji konkursu modeli kartonowych. Fot. zbiory organizatora

Pomysł organizacji konkursu modeli kartonowych zrodził się w 2006 roku - mówi Dariusz Pawlica z Oświęcimskiego Klubu Modelarzy Kolejowych „Piętrusek”.

- Oświęcim znany jest z tradycji modelarskich oraz osiągnięć w tej dziedzinie. To tu właśnie prowadził swoje pracownie modelarskie Stanisław Cichoń, wychowawca wielu pokoleń modelarzy oraz Władysław Mańka. Pierwsza edycja konkursu modeli kartonowych odbyła się w 2006 roku w Miejskim Gimnazjum nr 2. W tegorocznej imprezie brało udział 50 uczestników, którzy zaprezentowali ok. 160 modeli. To modelarze indywidualni, jak i modelarze działający w klubach modelarskich z Bielska-Białej, Krakowa, Jaworzna, Rzeszowa, Czańca, Rudy Śląskiej, Libiąża, Porąbki, Gilowic, Przeciszowa, Tychów, Polanki Wielkiej, Myszkowa, Chrzanowa oraz Oświęcimia – wylicza Dariusz Pawlica.

W szóstym konkursie modeli kartonowych rywalizowano w kategoriach młodzików, juniorów i seniorów oraz w dziesięciu klasach modeli (okręty, statki, budowle, figurki, samoloty jedno i wielosilnikowe, odrzutowce, pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, żaglowce). W tym roku prezentowano też wystawę prac pracowni Politechnicznej w Bielsku-Białej (filia w Oświęcimiu). Pracownia funkcjonowała w naszym mieście od 1967 do 1997 roku. Miała swoją siedzibę w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego w Oświęcimiu i Szkole Podstawowej Nr 2. Wystawę przygotował Pan Bogdan Kramarczyk. Puchar Prezydenta Miasta trafił do Janusza Stokłosy, który zaprezentował model kościoła Mariackiego. Odebrał on puchar z rąk prezydenta miasta Janusza Chwieruta.

Krzysztof Dawidziuk i Adam Stawowczyk ( MDK Oświęcim) zajęli pierwsze i drugie miejsce w grupie młodzików w kategorii budowli. Innym nagrodzonym modelarzem z Oświęcimia był Jakub Kamyk, który w grupie młodzików zajął drugie miejsce w kategorii pojazdów kołowych. Krzysztof Dawidziuk zajął tez drugie miejsce w kategorii samolotów jednosilnikowych śmigłowych. Instruktorem modelarzy jest Dariusz Pawlica.

W Oświęcimiu działa pracownia modelarska Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu . Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 16.00-17.30 w sali nr 17 w Miejskim Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu. Szkoła ta prowadzi także zajęcia innowacyjne z techniki z elementami modelarstwa.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Marek Nazarowski, 11.04.2014 08:01
@sadf: Patrząc na pański cytat z Kaczyńskiego ("Sp...zaj dziadu") oraz na pańskie słowa "Znajdź świecką budowlę o takiej architekturze jak kościoły czy katedry (na całym świecie, nie tylko w Polsce)" od razu skojarzyłem, że wiara katolicka w takim najbardziej zaściankowym wydaniu jest Panu bliska :) W kwestii marihuany faktem jest, że na chwilę obecną pozbawionych wolności z tytułu posiadania narkotyków jest 99% uzależnionych i 1% dilerów - uważam że te proporcje powinny być odwrotne. Najwygodniej jednak twierdzić, że problemu nie ma i wszyscy są sami sobie winni. Problem zaczyna się, gdy czyjeś dziecko sięga z ciekawości po narkotyk, podobnie jak po papierosy czy alkohol. W tym momencie wg. obowiązującego w Polsce prawa staje się on przestępcą na równi z dilerem narkotykowym. Może Pan nie chcieć zauważać problemu - tymczasem marihuana jest już tańsza niż papierosy. Mało tego! Będąc wyjęta spod jakiejkolwiek kontroli jest ona najczęściej "wzmacniana" poprzez skrapianie jej najróżniejszymi substancjami, które są nie tylko silnie uzależniające, toksyczne, psychoaktywne ale też śmiertelnie niebezpieczne. Chyba więc lepiej by przynajmniej osoby pełnoletnie, chcące palić czystą, kontrolowaną i opodatkowaną gandzię miały taką możliwość (w wyznaczonych miejscach) bez narażania się na konflikt z prawem. PS. Nie twierdzę, że zaszufladkował Pan ateistów. Uważam jednak, że swoimi słowami wystawia Pan nie najlepsze świadectwo zarówno sobie jak i katolikom. Co do jednego, w pełni przyznaję Panu rację - cham jest chamem niezależnie od wyznania. Pozdrawiam.
sadf, 10.04.2014 12:31
Nigdzie nie napisałem, że żeby być uczciwym trzeba być Katolikiem, za to przeczytałem: "zapachniało Katolicką miłością" jakby Katolik oznaczało z góry nieprzyzwoity. A skoro Pan również jest Katolikiem to w ogóle tego wpisu nie rozumiem. Sam Pan o sobie tak pisze znając własny charakter, czy to po prostu typowa chamska odzywka lewej strony mająca na celu zaszufladkować wierzących: Katolik - ciemny, nieuczciwy, nieprzyzwoity? Ja też znam wielu ateistów i przedstawicieli innych wyznań i zapewniam, że statystycznie nie odbiegają oni od Katolików ani na jotę. Cham jest chamem niezależnie od wyznania. Nie ja zaszufladkowałem ateistów tylko Pan Katolików. Co do marihuany - mam inne zdanie i nie przekona mnie Pan. Argumenty według mnie są zupełnie nietrafione. Legalizacja według mnie to dodatkowa zachęta dla nastolatków, a nie tych którzy używali by marihuany z większą odpowiedzialnością. A to że trzeba walczyć z dealerami a nie z nastolatkami z 1 gramem to raczej wszyscy wiedzą, ale nie może też być tak, że pozwalamy na łamanie prawa bo to tylko 1 gram. Skądś ten gram się wziął, a skoro nie wolno rozpowszechniać ani uprawiać to skąd? A 2 gramy a 10? Gdzie jest granica?
@sadf, 10.04.2014 11:16
Działa (Przepraszam - poprzednim razem coś mi spadło na klawiaturę :-)): http://twojepodworko.pl/architektura/top_10_najladniejszych_budowli_w_polsce.php To także działa: (polecam) http://pl.[ciach!].org/wiki/Bezstronno%C5%9B%C4%87 PS. Wystarczy dowolny projekt ustawy przeczytać ze zrozumieniem... Np. "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii" zakłada depenalizację (innymi słowy: nie karanie) posiadania niewielkiej ilości marihuany na własny użytek po to, by karać dilerów a nie osoby uzależnione (99% skazywanych za przestępstwa narkotykowe to ludzie posiadający przysłowiowego "grama" a nie handlarze) oraz legalizację marihuany WYŁĄCZNIE dla osób pełnoletnich i WYŁĄCZNIE w tzw. klubach konopnych (specjalnie wyznaczonych miejscach do palenia trawki). Cóż jednak wymagać od osoby, która nie rozumie bądź nie chce zrozumieć pojęcia "bezstronność". PS. Prywatnie jestem (jeszcze) katolikiem, więc (póki co) to także moje "klimaty". Zapewniam Pana, że aby być przyzwoitym, uczciwym i prawym człowiekiem nie trzeba być katolikiem. Naprawdę. Znam wielu ateistów, agnostyków i innowierców. Zapewniam Pana (ze wstydem), że na ich tle typowa, katolicka moralność nie wypada, niestety najlepiej. Pozdrawiam Marek Nazarowski
sadf, 10.04.2014 09:20
<p>@Pasta A ty widziałeś coś poza barem i dyskoteką? Jedziemy - dwie budowle architektoniczne wsp&oacute;łczesne świeckie i katedry: Barcelona: Camp Nou czy katedra Sagrada Fam&iacute;lia. Wiedeń - piękna oczyszczalnia czy Katedra św. Szczepana? Majorka - zaj... ronda czy katedra La Seu? Nie ośmieszaj się... Antyklerykałem można być ale zaprzeczać zdrowemu rozsądkowi to już się głupota nazywa. @ Z miłością Katolicką mi nie wyjeżdżaj bo to nie "twoje klimaty". Ciekawe że o prawach i nakazach katolickich najwięcej do powiedzenia mają niekatolicy. Jak Katolik ukradnie to przecież jest 10 przykazań, za to niekatolik może kraść ile wlezie bo go 10 przykazań nie obowiązuje. Gratuluję logiki. Co do perełek architektury to dalej twierdzę, że WIĘKSZOŚĆ (o ile rozumie pan słowo czytane - czyli nie wszystkie a WIĘKSZOŚĆ) to budowle sakralne. Pomijając, że nie potrafi Pan linka działającego wkleić na forum, a za rządzenie chce się brać (to świadczy o Pana niechlujności - puścić i nie sprawdzić) to na wymienionej stronie opr&oacute;cz świeckich pałacy większość to nadal katedry... Do tego znajduje się tam dla mnie po prostu brzydkie Sanktuarium z Lichenia. Podoba się Panu ta budowla czy pierwszego lepszego linka od "wujka google" Pan wkleił (i czy zawsze Pan tak robi - wszytko na odwal się)? A to czym się Tw&oacute;j Ruch zajmuje widać na co dzień w mediach, a dociekliwi tak jak ja sprawdzają aktywność i głosowania w sejmie (emerytura 67 lat i ratowanie tyłka Premierowi). Podał Pan linka - ok to jedziemy. pierwsza z rzędu ustawa - zapowiada się świetnie: "Poselski projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym...", no to czy tamy dalej: "Opierają się one na założeniu, że władze Rzeczypospolitej są bezstronne w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym". Znowu kler i kości&oacute;ł - obsesja? No to dalej: "Autopoprawka do poselskiego projektu ustawy o uzgodnieniu płci" - tego nie komentuję. "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii" - też bez komentarza (legalizacja marihuany w celu przeciwdziałaniu narkomanii, gratuluję). "Poselski projekt ustawy o związkach partnerskich" - coś dodawać? "Projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie" - jeszcze coś?</p>
Pasta, 09.04.2014 10:02
@sadf: Aleś pojechał - wychyliłeś nos poza Oświęcim i okolice? I na prawdę nie widziałeś pięknych budowli nie związanych z religią? Niezłe trzeba mieć klapki na oczach, a i umysł mocno ograniczony. Swoją drogą, mnie też akurat kościoły na tej wystawie nie urzekły. A i tak, katedra obok kościoła była lepsza - ino tylko mniejsza ;p
@sadf, 08.04.2014 21:54
Wow! Zapachniało prawdziwą,katolicką miłością bliźniego a la PiS, podczas gdy wyraziłem jedynie zdziwienie, że komuś konkurs modeli kartonowych ewidentnie pomylił się z konkursem na najpiękniejszą szopkę :-) Myli się Pan w kwestii polskich perełek architektury - to nie tylko kościoły: http://twojepodworko.pl1/architektura/top_10_najladniejszych_budowli_w_polsce.php oraz w kwestiach, którymi zajmuje się Twój Ruch: http://twojruch.eu/ustawy Pozdrawiam serdecznie.
sadf, 08.04.2014 13:58
Do @Marek Nazarowski Spi...zaj dziadu... Model penisa miał zrobić, żeby ci się spodobało? A może dwóch panów całujących się (jeden w spódnicy i szpilkach). Znajdź świecką budowlę o takiej architekturze jak kościoły czy katedry (na całym świecie, nie tylko w Polsce). Większość miast to kamienice maksymalnie do 5 piętra i jedna perełka architektury - prawie zawsze to kościół albo katedra, czy to ci się podoba czy nie. P.S. Mam nadzieję, że już nikt więcej na tych buraków od Palikota nie będzie głosował. Przez całą kadencję zajmują się tylko sprawami homo i kościołem.
Marek Nazarowski, 08.04.2014 13:05
W szóstym konkursie modeli kartonowych rywalizowano w kategoriach młodzików, juniorów i seniorów oraz w dziesięciu klasach modeli (okręty, statki, budowle, figurki, samoloty jedno i wielosilnikowe, odrzutowce, pojazdy kołowe, pojazdy gąsienicowe, żaglowce). Puchar Prezydenta Miasta trafił do Janusza Stokłosy, który zaprezentował model... kościoła Mariackiego. Śmiem twierdzić, że gdyby pan Janusz Stokłosa zdecydował się na stworzenie kartonowego modelu bł. Jana Pawła II ze świecącymi oczami i automatycznie wygłaszanymi encyklikami miałby szanse na wygraną nawet na poziomie wojewódzkim :-) Pozostaje jednak pogratulować autorowi tej prestiżowej nagrody, która oprócz niebywałego talentu autora i ogromu włożonej pracy w wykonanie tego modelu potwierdza także, iż nic tak wysoko nie wznosi się ku niebiańskim czeluściom jak kościelne wieże i myśl miłościwie nam Pełniącego Funkcję.