OŚWIĘCIM. Czarny dym z kominów Synthosu

28 sierpnia 2018 Autor: red
Zdjęcie internauty. Fot. FB Stow. Stop Fetorowi

Zdjęcie internauty. Fot. FB Stow. Stop Fetorowi

Mieszkańców terenów sąsiadujących z Synthosem zaniepokoił czarny, gęsty dym wydobywający się z obydwu górujących nad okolicą kominów. - Czym było to spowodowane, czy wystąpiła jakaś awaria? - o to zapytaliśmy decydentów największej oświęcimskiej firmy.


Czarny dym wydobywał się z kominów od późnego popołudnia 7 sierpnia i rano następnego dnia, co udokumentowali m.in. forumowicze na fejsbukowym profilu Stowarzyszenia Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim (na zdjęciu). Niepokojące zdarzenie wywołało lawinę komentarzy.


O wyjaśnienia poprosiliśmy Synthos.


- Dnia 7.08.2018 roku wystąpiło awaryjne zatrzymanie obu linii przygotowania (kruszenia) węgla do kotła fluidalnego – zerwane zabezpieczenie sprzęgła kruszarek węgla. Po wymianie zabezpieczeń kocioł ponownie obciążono węglem. Na czas rozruchu w kotle jest spalany olej opałowy lekki Ekotrem Plus, stąd czarny dym - poinformowała nas Agata Kościelnik z biura prasowego Synthosu.

- W Wydziale Energetycznym zabudowane są trzy emitory: dwa w wykonaniu żelbetowym o wysokości 160 m do odprowadzania spalin suchych oraz jeden emitor o wysokości 80 m do odprowadzania spalin z mokrej instalacji odsiarczania. W zależności od potrzeb technologicznych mogą być czynne od 1 do 3 emitorów. Inny od standardowego kolor dymu występuje w trakcie rozruchu kotła i spalania oleju opałowego lekkiego Ekoterm Plus - dodała pani rzecznik.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Radziu, 30.08.2018 22:41
Znacznoe większe oddziaływanie na środowisko ma palenie w piecu w domach prywatnych przeróżnych rzeczy niż śmieci w takiej spala
i. Transport śmierdzacych ton smieci przez miasto... A na wysypisko smieci jak są dowożone, z tym zadnej różnicy nie będzie.
Kama, 30.08.2018 22:37
Lepiej żeby śmieci się zbierały na wysypisku i tak bez końca zatruwajac wody gruntowe. Skoro spala
ia to taki problem jak i transport śmieci to proszę odpowiedzieć dlaczego opłaca się postawić taka w centrum Berlina I innych miastach Europy tam problemu nie ma tylko u nas wydziwianie.
Morwa, 30.08.2018 21:01
Chłopie pojęcia o spala
i to ty nie masz. Nie ma spalania bez szkodliwego oddziaływania na środowisko. Do tego transport ton śmierdzących odpadów przez miasto. Synthos i tak dostatecznie już nas truje. PIT - masz racje "będzie się dzało..."
Do Pit, 29.08.2018 22:18
A co masz do spala
i śmieci? Masz pojęcie jak to działa, i jak niski poziom zanieczyszczeń emituje ? Na zachodzie mają takie normy powietrza A stawiają spala
ie śmieci w centrum Berlina, Kopenchagi. Spala
ia to dodatkowe miejsca pracy, olbrzymia inwestycja w Oświęcimiu i nie tylko. Gdyby nie zakłady chemiczne to Oświęcim był by zwykłą wsią A nie miastem. Najlepiej wypowiadać się o spala
i nie mając pojęcia o technologi w jakiej jest robiona / ma powstać. Lepiej spalać śmieci w kominie w domu gdy nadchodzi zima.

Pit, 28.08.2018 17:40
Noooo, niech szybko jeszcze spala
ię śmieci budują, przecież zapewnili że będzie nowoczesna, z filtrami, że nie będzie dymu/smrodu...a urzędasy niech szybciutko wydadzą potrzebne zgody