OŚWIĘCIM. Czy to koniec „Mostu Duchów”? Miasto zawiesza realizację i zwraca 6 milionów złotych dotacji

18 kwietnia 2019 Autor: sz
żródło: UM Oświęcim

żródło: UM Oświęcim

W czwartek w urzędzie miasta odbyło się rozstrzygnięcie przetargu na budowę kładki na Sole autorstwa Kozakiewicza, przez wielu w Oświęcimiu potocznie nazywanej „Mostem Duchów”.

Do przetargu przystąpiło siedem firm. Najniższa oferta to koszt ponad 31,3 miliony złotych, a najdroższa to 34,8 miliony złotych. Miasto Oświęcim zabezpieczyło na ten cel 23 miliony złotych w latach 2019-2021, w tym 6 milionów złotych z pieniędzy unijnych.

- Na ten moment, z uwagi na wyższe niż zakładano koszty budowy kładki pieszej, miasto odstępuje od jej realizacji, co będzie wiązało się też ze zwrotem pozyskanej dotacji unijnej w wysokości 6 mln zł do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

Urzędnicy planują zaktualizować dokumentację dotyczącą budowy „Mostu Duchów” wraz z pozwoleniem budowlanym, którego ważność wygasa końcem 2019 roku. Miasto będzie również szukać kolejnych źródeł finansowania budowy kładki z funduszy norweskich.

Czy decyzję o chwilowym odstąpieniu od realizacji budowy kładki podjęto dzisiaj, czy planowano już wcześniej? Czy to koniec wizji prezydenta Janusza Chwieruta na budowę kładki? Do tematu będziemy wracać…

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Ola, 20.04.2019 11:31
Ludzie to nie jest most to jest kładka dla pieszych. Jak by to był most to by było dobrze ale nie kładka która nie odciąża naszych 2 starych mostów. A po powstaniu S1 cały ruch skumuluje się na chemików
Mieszkaniec, 20.04.2019 07:38
Po co nam ta kładka. A na tym placu na Kamieńcu nic nie ma oprócz ławek. Jako wychodek dla psów się nadaje.
kochany, 19.04.2019 18:30
Tzw. Żydzi nic o kładce nie wiedzą i szczerze mówiąc mają tę całą ideę w głębokim poważaniu. Niektórym tu antysemityzm rzuca się na mózg.
af, 19.04.2019 15:43
@Czy Wy naprawdę...

Ale podskakiwanie nauczycieli w przebraniu krowy to ci pasuje? Na "krowy" również mają iść pieniądze "unijne" z zupełnie innych śodków i programów niż pensje dla nauczycieli. Więc albo bądź konsekwentny albo zamilcz.
emer, 19.04.2019 15:04
Jakim trzeba być wrednym człowiekiem żeby cieszyć się z cudzej porażki - Ja uważam że Oświęcim się rozwija na miarę swoich możliwość i oby tak dalej -najwięcej mam pretensji do rozrastającej się biurokracji dotyczy to także gminy - mało ze jest ich mnóstwo na ga
uszku podatnika - to zrobiła się z nich policja a nie struktura która ma pomagać mieszkańcowi a o starostwie nie wspomnę tam sami pierwsi sekretarze z aparatem nacisku i wszędzie mimo komputeryzacji - nic nie załatwisz bez papierka z pieczątką i oczywiście z mnóstwem załączników -które ś a w inte
ecie ale bez pieczątki i BEZ OPŁATY -no i po co było by tylu urzędników -oni sa tam jak w rodzinie tylko że patologicznej
Normalny, 19.04.2019 09:05
Hotin ty debilu cieszy się że nie będzie mostu dla mieszkańców, tylko dlatego że w tle jest Pan Chwierut ale jesteś pusty pustak z PiS. Mnie cieszy każda rzecz której skorzystają mieszkańcy nawet zrobiono przez pisuary.
Fil, 19.04.2019 08:17
No jasne ta ten cel nie ma pieniędzy, ale na kolejne nikomu niepotrzebne muzeum jak najbardziej!!! To jet własnie cały Oświęcim. Poooopaaaaprane miasto!!!!
Arkis, 19.04.2019 06:25
Czyli co, Chwierut będzie chciał wykonać kosztorys jeszcze raz i w razie potrzeby wywalić kolejne 10 mln, w sumie 35mln na kładkę? A dopiero we wtorek mówił, że jako wybraniec mieszkańców musi dbać o racjonalne wykorzystanie środków publicznych i 4 mln na podwyżki w UM i spółkach miejskich nie wyłoży... Widać jakie priorytety ma. Most duchów i za chwilę urząd duchów.
Wszyscy wiemy że most potrzebny , 19.04.2019 05:19
MOST DUCHÓW po co komu trzeci most na sole Kolbego kamieniec i wszystko w temacie zapłacić ie ludzia za działki i będzie most a co do mostu na Wiśle porażka Oświęcim wygląda tak samo jak bez niego miasto stoi i będzie coraz gorzej o tym piszcie a nie o badziewnej przeprawie. Nara
, 18.04.2019 23:13
Zagospodarować można część planów po stronie Zasole i jakoś usprawnić ludziom przemieszczanie się i zł
Kwidować te okropne schody na kładkę. Osoby starsze, z wózkami nie mogą ich pokój naĆ wymyśla siĘ jakiś głupi most dla duchów.
dzidek, 18.04.2019 22:55
a mi się pomysł podobał i podoba - widzę w nim możliwości rozwinięcia interesu turystycznego
Pracownik, 18.04.2019 22:10
No to wreszcie prezydent odpłaci się swoim pracownikom UM MOSIR MOPS. Oni zapracowali na jego zwycięstwo w wyborach. Zobaczymy jakim jest człowiekiem. Teraz już ma pieniądze.
do ojoj, 18.04.2019 20:09
co sie w [ciach!] przewraca zydom?
spokojny, 18.04.2019 20:04
te prezydent daj sobie spokój z tym mostem poza Tobą to chyba nikt go nie chce
Czy Wy naprawdę ..., 18.04.2019 19:41
Jesteście tak naiwni czy głupi? Ten kto wypisuje dyrdymały o możliwym przeznaczeniu kasy pochodzącej po rezygnacji budowy Mostu Duchów, na nauczycieli etc, czyli na "przeżarcie"- jest niedouczony. To nie są pieniądze na hot-dogi!!!
NIE, 18.04.2019 19:29
to paskudztwo nie jest nikomu potrzebne
Renata , 18.04.2019 18:44
Szkoda, ładny projekt. Mam nadzieję że kiedyś powstanie
hotin, 18.04.2019 17:28
A w Tusk Vision Network mówią,że to PiS nie umie wykorzystać środków pozyskanych z UE. No brawo drużyno Chwieruta,ale ta kolejna już porażka mnie tylko cieszy.
Januszki, 18.04.2019 17:25
Janusz, a co z drzewami,masz je natychmiast tam z powrotem zasadzic!!!JUZ,NATYCHMIAST!!!
Z tych, 18.04.2019 16:30
Cześć z tych pieniędzy na podwyżki dla Urzędników Panie Chwierut. Ludzie w Urzędzie są coraz bardziej zdesperowani.
ojoj, 18.04.2019 15:18
Czy będzie most czy nie nic to nie wzniesie.

Aby byli turyści trzeba im coś zaoferować. Co mieliby robić na Kamieńcu? Tam nie ma infrastruktury. Brakuje komunikacji z bulwarami. Po kamieńcu nie pojeździmy wózkiem, nie użyjemy wrotek, hulajnogi etc. ze względu na sypką nawierzchnię.

I znowu nic się nie dzieje w tym mieście duchów, nie ma gdzie pływać, biegać, wypoczywać z rodziną....jest biedno, szaro. A do tego brakuje miejsc parkingowych....

Żadna z opcji politycznych nie ma pomysłu na to miasto. :( BETON
BG, 18.04.2019 15:05
Niech Chwierut część z oszczędzonych 23 mln wyda na podwyżki w MZK, MOPS, UM i innych spółkach. Niech się nie zasłania niechęcią mieszkańców Oświęcimia do dania podwyżek pracownikom. Niech POpaprancy nie nastawiają pracowników przeciwko mieszkańcom.
Kkk, 18.04.2019 14:59
23 miliony, tyle można było by zrobić w mieście A oni chcą most dla żydów.
af, 18.04.2019 14:46
O, to można dać kasę nauczycielom. No chyba, że pan Chwierut tylko awanturę chce robić, a nie chodzi wcale o nauczycieli.