OŚWIĘCIM. Droga pod balkonami i obok piaskownicy? Na ulicy Fika z całą ostrością wychodzą zaniedbania z dawnych lat - ZDJĘCIA

08 lutego 2017 Autor: raf

Mieszkańcy niewielkiego, starego domu przy ul. Fika 8 są pozbawieni dojazdu do posesji. W sąsiedztwie stoją czteropiętrowe bloki, wybudowane niegdyś przez spółdzielnię mieszkaniową „Budowlanka”. Teraz zaniedbania z przeszłości mają zostać usunięte i droga dojazdowa do wspomnianej nieruchomości w końcu ma powstać. Choć jeszcze jej nie ma, już wywołuje gorące emocje wśród mieszkańców bloków.

Radny Przewoźnik stoi w miejscu gdzie ma biec droga do widocznego za blokiem domu. Fot. R.Lorek

Radny Przewoźnik stoi w miejscu gdzie ma biec droga do widocznego za blokiem domu. Fot. R.Lorek

Kontrowersyjną sprawą zainteresowali radnego PiS Jakuba Przewoźnika mieszkańcy bloków sąsiadujących z prywatną posesją.

 

- Do mieszkańców osiedla Fika dotarła informacja, że planowa jest budowa drogi dojazdowej o szerokości aż 4,5 metra do posesji przy ul. Fika 8. Martwią się, że przestrzeń pomiędzy blokami stanie się wielkim placem betonowym, sukcesywnie przekształcającym się w parking - powiedział nam radny.

 

W piśmie adreesowanym do prezydenta Oświęcimia radny tłumaczy, że zarówno starsi mieszkańcy, jak i młodzi oczekują, by pomiędzy ich blokami ostała się przestrzeń zielona umożliwiająca odpoczynek. Równocześnie zaznaczył, że mieszkańcy bloków nie kwestionują konieczności zorganizowania dojazdu do domu przy ul. Fika 8.


W imieniu mieszkańców bloków przy ul. Fika 4-6, 7-9 i 15-17, radny Przewoźnik zwrócił się do prezydenta Oświęcimia o odpowiedź na następujące pytania:

• Jaka jest aktualna wiedza Urzędu Miasta na temat opisanej sytuacji?
• Czy konieczne jest zbudowanie drogi o szerokości aż 4,5 metra?
• Czy w celu zabezpieczenia dojazdu do domu przy ul. Fika 8 nie można zbudować węższej drogi np. z kostki brukowej lub płyt ażurowych?
• Jaka jest Pana opinia na temat powyżej opisanej sytuacji na osiedlu Fika?

 

Odpowiedź od szefa miasta radny Przewoźnik otrzymał dziś.

- Zainteresowani drogą dojazdową, właściciele nieruchomości przy ul. Fika 8 w Oświęcimiu złożyli do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu wniosek o ustanowienie drogi koniecznej o szerokości 4,5 m, po działkach położonych w jednostce ewidencyjnej 121301_l Oświęcim-miasto, obręb nr 0001 Oświęcim nr:
-141/15 p. 320 m2 obj. kw nr 38.128 własności Miasta Oświęcim;
-131/16 p. 5684 m2 obj. kw nr 48.907 współwłasność osób fizycznych i MSM „Budowlanka"
-131/10 p, 1065 m2 obj. kw nr 11.699 własności Gminy Miasto Oświęcim w użytkowaniu wieczystym MSM „Budowlanka" - poinformował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.


Dodał, że Sąd Rejonowy w Oświęcimiu postanowieniem z 7 grudnia zeszłego roku wezwał m.in. Miasto Oświęcim do udziału w sprawie w charakterze uczestnika. Prezydent odnosząc się do kwestii związanej z szerokością planowanej drogi powiedział, że ściśle regulują to przepisy prawa budowlanego.

 

- Ze względu na bliskość zabudowy, nasadzenia, istniejącą infrastrukturę (piaskownica dla dzieci w sąsiedztwie wnioskowanej drogi) oraz możliwość alternatywnego ustalenia przebiegu drogi koniecznej do tej nieruchomości, Miasto Oświęcim jako uczestnik postępowania będzie się sprzeciwiać ustanowieniu służebności zgodnie z przebiegiem opisanym we wniosku - podkreślił prezydent Chwierut.


- Jednak ostatecznie sprawa ustanowienia drogi koniecznej zostanie rozstrzygnięta w toku postępowania przez sąd – podsumował włodarz.

 

Owa alternatywna droga, o której enigmatycznie wspomniał prezydent, byłaby możliwa do wytyczenia z ul. Krasickiego i poprowadzona poprzez niezagospodarowaną działkę (patrz ostatnie zdjęcia w galerii). Sęk w tym, że jak wieść gminna niesie, ponoć właścicielowi tego terenu nie jest w tej sprawie po drodze z gospodarzami domu przy ul. Fika 8.

 

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Czarnoprochowiec, 09.02.2017 00:03
Czy brana jest pod uwagę kwestia bezpieczeństwa? Mam na myśli dojazd różnych służb ratowniczych, a w szczególności wozów straży poża
ej. Czy dopiero jak ktoś zginie, ktoś inny i protestujący mieszkańcy otworzą oczy i przyznają, że węzsza droga była za wąska, a niezbyt utwardzona uniemożliwiła rozstawienia drabiny mechanicznej czy podnośnika ratowniczego? Jak zwykle: bezpieczeństwo na końcu, ważne, że będzie zielono i będzie gdzie odpocząć. Jakby w tej akurat okolicy było mało miejsc, gdzie można iść na spacer i odpocząć. Marzę o czasach, kiedy Polacy będa mądrzy przed szkodą..
jestem za, 08.02.2017 22:52
Takich radnych nam potrzeba! :) Oświęcim trzyma za pana kciuki! Powodzenia :)
oświęcimianin, 08.02.2017 22:15
JP: • Czy w celu zabezpieczenia dojazdu do domu przy ul. Fika 8 nie można zbudować węższej drogi np. z kostki brukowej lub płyt ażurowych? odp pewnie że można, nawet ze starych płyt betonowych czy gruzu z sypiącej się kamienicy w mieście, a nawet z popiołu z pieca czy żużlu panie radny ! powagi !