OŚWIĘCIM. „Elki” nie są mile widziane na parkingach miejskich

21 maja 2019 Autor: sz
"Elki" z parkingu przy Więźniów Oświęcimia zrobiły sobie plac manewrowy. Fot. sz

"Elki" z parkingu przy Więźniów Oświęcimia zrobiły sobie plac manewrowy. Fot. sz

Od kilku lat „elki” są zmorą kierowców na oświęcimskich drogach. Jak się okazuje nie tylko na drogach, ale i na parkingach miejskich, bowiem tam przyszli kierowcy uczą się parkować. Temat poruszyli mieszkańcy bloku przy ulicy Więźniów Oświęcimia.

-Mieszkam na ulicy Więźniów Oświęcimia przy nowo powstałym „Parku Zasole”. Park ten pięknie wpisuje się w okolice i stanowi dużą atrakcje dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieci licznie bawiących się w ciepłe dni. Mamy tutaj plac zabaw, napowietrzną siłownie czy ścieżkę rowerową która jest tak samo wykorzystywana przez młodzież jeżdżącą na rolkach. Wydawało by się idylla. Niestety jednak nie wszystko zostało przez włodarzy miasta przewidziane. Obok „Parku Zasole” naprzeciwko bloku przy ulicy Więźniów Oświęcimia jest parking. Parking ten został naznaczony przez „szkoły nauki jazdy” jako plac manewrowy – opisuje Pan Paweł, mieszkaniec Oświęcimia.

Problem z parkingiem został również zgłoszony przez mieszkańców zastępcy prezydenta Oświęcimia Krzysztofowi Kani. Miasto w tej sprawie zwróciło się do Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.

-Miasto wystąpiło do Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie z prośbą o poinformowanie ośrodków nauki jazy, by te przestały uczyć manewrów na parkingach miejskich i ograniczyli ją do placów manewrowych – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Oświęcimiu.

Od kilku lat parkowanie na egzaminie odbywa się w ruchu miejskim, a nie jak wcześniej na placu manewrowym.

- Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że zgodnie z przepisami szkolenia parkowania powinny być przeprowadzane w ruchu drogowym. W trakcie egzaminów ten manewr jest również wykonywany w ruchu drogowym – informuje Katarzyna Kwiecień.

Pan Paweł, mieszkaniec bloku przy ulicy Więźniów Oświęcimia zwraca uwagę na ilość „elek”, które zjeżdżają się do Oświęcimia łącznie z ośmiu powiatów. Zwraca także uwagę na bezpieczeństwo.

-Nie raz na parkingu tym można naliczyć jednocześnie sześć tzw. „L” które manewrują pomiędzy dziećmi wybiegającymi z „Parku Zasole” a samochodami mieszkańców. Nie muszę nadmieniać, że kierowcami są ludzie niedoświadczeni. Sam byłem świadkiem jak młody człowiek na rolkach „odbił się” od samochodu jednej z szkół nauki jazdy. Tragedia wisi na włosku i jest tylko kwestią czasu – pisze Pan Paweł.

Władze miasta w piśmie do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie również poruszyły temat bezpieczeństwa na oświęcimskich parkingach.

- Dyrektor WORD w Krakowie zapewnił jednak, ze przekazał stosowne zalecenia do służb nadzorujących egzaminy, by egzaminatorzy zwracali uwagę na sygnalizowane przez mieszkańca problemy, związane m.in. z bezpieczeństwem dzieci, parkowaniem na miejscach dla osób niepełnosprawnych czy zarysowaniem innych samochodów – podkreśla Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta Oświęcim.

Mieszkańcy wielorodzinnego budynku przy Więźniów Oświęcimia zaznaczają również, że ich samochody są zdewastowane. Oczekują od urzędników, by postawili znak drogowy „zakaz wjazdu „elek””.

-Nie jesteśmy jednak bierni i powstała lista obywatelska z petycją o umieszczenie znaku zakazu wjazdu dla samochodów nauki jazdy. Nadmieniam że znaki takie są umieszczone w innych miastach w miejscach o szczególnym zagrożeniu dla mieszkańców – podkreśla oświęcimianin.

W mailu od Pana Pawła czytamy, iż na tą chwilę otrzymali pismo, z którego wynika, że parkowanie „elek” to już nie jest problem miasta. Prawnie parkingi miejskie są publiczne i korzystać może z nich każdy.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Parkowanie, 10.06.2019 00:49
a propos parkowania w Strefie zamieszkania (znak D-40) to często naruszane sa przepisy nakazujące parkowania tylko w wyznaczonych (oznakowanych) miejscach . Nakładać kary powinna straż miejska, a nadzór nad nią ma wiceprezydent, ale dlaczego o to nie dba , nie wiem.
Mieszkaniec, 10.06.2019 00:42
co tam parkingi, nie dawno widziałem na światłach (zielone dla pieszego) w mieście na pasach pieszego w połowie przejścia, a przed nim przejechał samochód "L" w którym instruktor coś tłumaczył kierowcy !!!
Mieszkanka, 08.06.2019 06:07
Po pierwsze parking jest dla samochodów a nie do jazdy na rolkach. A później się dziwić że przychodzę a tu lusterko uszkodzone. Po drugie gdzieś muszą uczyć się parkować zwłaszcza że jest to wymagane na egzaminie. Ten kto ma prawo jazdy chyba powinien to rozumieć.
jaki, 02.06.2019 13:50
a co nauką parkowania na prywatnym terenie? chodzi mi o wewnętrzne parkingi SM Budowlanka i osiedla TBS na Starych Stawach.
mieszkaniec, 31.05.2019 08:36
kolo , pewnie jesteś jednym z tych "instruktorów" i to nie tylko od nauki "JAZDY"
MATEUSZ, 23.05.2019 00:53
Fajnie park wybudowali dla mieszkańców ale mieszkaniec auta nie postawi bo ELki się panoszą. Typowe. Wstyd
Mati, 22.05.2019 22:26
RYSZARD dlatego uczysz młodych kierowców dobrego parkowania :)
Mati, 22.05.2019 22:25
Ja się wcale nie dziwie tym mieszkańcom. Chciałem się ochłodzić przy fontannie z dzieckiem i nie było gdzie zaparkować bo wszędzie były elki. Po co komu taki park jak nie można do niego podjechać.
normalny, 22.05.2019 21:17
No widzę że tu jedynie Antek Tupolew poradzi albo sołtysowa z Brzeszcz. Ludzie dajcie sobie troszkę na wstrzymanie bo wam żyłki pękną. Pozdrawiam asdf to znafca i prorok.
Kasia, 22.05.2019 21:13
Na tym parkingu jest naprawdę tragedia.
RYSZARD, 22.05.2019 19:38
LUDZIE CO WY CHCECIE OD ELEK? PRZYPATRZCIE SIĘ NA PARKUJĄCE TAM SAMOCHODY MIESZKAŃCÓW. SĄ WYZNACZONE STANOWISKA DO PARKOWANIA ,WIELU KIEROWCÓW NIE POTRAFI ZAJĄC WŁAŚCIWEGO MIEJSCA POMIĘDZY DWOMA LINIAMI I!! PO PROSTU TAKIM KIEROWCĄ NALEŻĄ SIĘ MANDATY ZA ZŁE PARKOWANIE.!!! DLATEGO UCZY SIĘ MŁODYCH KIEROWCÓW PRAWIDŁOWEGO PARKOWANIA .
Witek, 22.05.2019 15:37
Ma magneto rację!!!
asdf, 22.05.2019 10:33
@Magneto
A to podpisane masz te miejsca parkingowe? Do kogo masz pretensje? Do gościa, który miejsca parkingowego nie może znaleźć? To chyba problem ma
ych włodarzy tego miasta, a nie człowieka który przyjeżdża i samochód chce gdzieś postawić. Drugi Kraków - wszędzie dać zakazy, parkomaty, a przejazd autobusem z jednego końca miasta na drugi trwa ponad godzinę i trzeba korzystać z minimum 3 różnych autobusów. Będzie porządna komunikacja miejska z parkingami park'n'ride to ludzie samochody zostawią w na tych parkingach. Póki co jak głosujecie na takich zarządców jakich obecnie mamy to nie wylewajcie pretensji na innych ludzi.
Mieszkaniec, 22.05.2019 09:33
Magneto, zapraszam cię na osiedle Pileckiego, to zobaczysz jak to wygląda:) Przyjeżdżasz z pracy i nie masz gdzie zaparkować bo....minimum 1/3 samochodów zaparkowanych samochodów to albo ludzie zwiedzający muzeum (Rosjanie, Czesi, Słowacy i z innych polskich miast) albo osoby "idące" do kościoła, które niemal chciały by wjechać swoimi bryczkami pod ołtarz! Ja się zastanawiam, kiedy wreszcie miasto zrobi z tym porządek? Zakazy, bilet roczny (mógłbym spokojnie zapłacić) i byłby spokój. I gdzie, o zgrozo, jest straż miejska....nie widzą aut, które parkują perfidnie na chodnikach?
kolo, 22.05.2019 07:32
Paweł, jak ci nie pasuje to się wyprowadź.. to nie jest twój prywatny parking. Skąd się biorą takie dzbany..?? Aaaa, z Oświęcimia..
Mietek, 22.05.2019 06:27
Widać jeszcze inny problem ludzie po co trzymacie te złomy na parkingach które zarastają i blokują miejsca parkingowe!!! Przykład parking koło Inte
atu Chemika stoją sobie 2 Fordy i Sienna auta bez powietrza w kołach pewnie muszą odstać parę lat żeby je odholowali!!! Gdzie jest Straż Miejska!!! Niech sobie jeden z drugim wynajmie garaż lub plac prywatny i niech sobie tam trzyma swoje unikaty skoro go stać na kilka samochodów!!!
Magneto, 22.05.2019 06:23
A drugi problem to z parkingów osiedlowych zrobiono sobie park n ride ludzie z okolicznych wiosek zostawiają pod blokami swoje samochody i dalej jadą do pracy z kimś innym pod moim blokiem codziennie jest 6 takich jego mości, Lidl wprowadził bilety to teraz heja pod bloki. Proszę popatrzyć na lidla koło La Rossy rano sklep zamknięty a parking w ponad połowie już zajęty!!!