OŚWIĘCIM. IX Jarmark Kasztelański. Moc atrakcji w centrum miasta

05 maja 2018 Autor: red
OŚWIĘCIM. IX Jarmark Kasztelański. Moc atrakcji w centrum miasta
Niezwykle interesująco zapowiada się IX Jarmark Kasztelański. Tegoroczna edycja imprezy związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jedną z wielu atrakcji będzie prezentacja na Rynku Głównym odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej!

- Zapraszamy w podróż w czasie, podczas której na przestrzeni wieków XVIII-XX poznamy etapy walki Polaków o odzyskanie wolnej i niepodległej Ojczyzny - zachęca Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Pierwszy dzień jarmarku - 5 maja (sobota) - rozpoczyna się o godz. 18 na Bulwarach nad Sołą. Organizatorzy zapraszają do obozowiska rekonstruktorów. Przy ognisku wspólnie będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne, a na placu szeregowca będą atrakcje dla najmłodszych.

W niedzielę 6 maja imprezy związane z Jarmarkiem Kasztelańskim odbywać się będzie w trzech miejscach w przestrzeni starego miasta: na Rynku Głównym, spotkamy stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, gastronomicznych.

Na scenie zaplanowano m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, występ młodych tancerzy, laureatów konkursu przygotowanego przez Muzeum Zamek pt. „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, pokazy tańca dawnego oraz „Pan Tadeusz”, projekcję filmu niemego (telebim) z muzyką na żywo, w wykonaniu zespołu Czerwie.

- Wśród stanowisk jarmarcznych napotkamy na drukarnię polową, gdzie będzie można wydrukować historyczną odezwę z 1919 roku, u mincerza wybijemy okolicznościową monetę, będą miały miejsce także warsztaty projektowania monet dla najmłodszych. Dużo radości sprawią przejazdy rikszami oraz prezentacja bicykli i cruiserów - wylicza Wioletta Oleś.

Nie zabraknie barwnych animacji dla dzieci oraz stanowisk promocyjnych, m.in: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Urzędu Miasta. Grupa „Strzelec Oświęcim” zaprezentuje swoje stoisko pro militarne i przygotuje przysmaki wojskowe w garkuchni, spotkamy artystów z RSTK „Grupa na zamku”, a Stowarzyszenie miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej zaproszą mieszkańców do udziału w grze miejskiej.

Największą atrakcją na Rynku Głównym będzie prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej. Jedyny tego typu pojazd w Polsce! Będzie możliwość przejażdżki wokół rynku czy też przysiąść na pace czy w szoferce i zrobić fotkę.

Jak co roku zaproszone grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się w przemarszu ulicami miasta, wyruszą o godzinie 12 z placu T. Kościuszki, ulicą J. Dąbrowskiego, R. Mayzla do Rynku, gdzie na scenie odbędzie się oficjalne rozpoczęcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.

Jednym z ważniejszych punktów programu na Rynku będzie inscenizacja akcji rozbrajania zaborców i moment odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r. (g.15).

Kolejnym miejscem, które warto będzie odwiedzić podczas Jarmarku, to Bulwary nad Sołą. Tam powstanie historyczne miasteczko wojskowe, które każdy będzie mógł zwiedzić, poznać rekonstruktorów, pasjonatów i miłośników odtwarzających różne armie, m.in.: imperialną armię rosyjską z carską kuchnią polową, szpital polowy z salą operacyjną, ciężki sprzęt wojskowy. Armię austro-węgierską ze swoim stanowiskiem sztabu, artylerią polową, moździerzami okopowymi. Armię pruską – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentację ciężkich karabinów maszynowych. Nie zabraknie Legionów Polskich w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Zobaczymy także barwną Legię Nadwiślańską z okresu napoleońskiego.

Głównym punktem działań na Bulwarach będzie inscenizacja bitwy z I wojny światowej, widowisko plenerowe z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej, pirotechniki i komentarzem historycznym. (g.13.30) Odbędzie się także pokaz artyleryjski (g. 16).

Ponadto na Bulwarach dla najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji zręcznościowych, sprawnościowych na placu szeregowca.

Trzecim miejscem, które warto będzie odwiedzić, to oczywiście oświęcimski zamek. Zapraszamy do zwiedzania Muzeum, m.in. ekspozycji stałej i wystaw czasowych oraz wieży zamkowej. O godzinie 10.30 i 14 odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem.

PROGRAM JARMARKU:

5 MAJA – Bulwary nad Sołą

18.00 – wieczornica przy ognisku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w obozowisku rekonstruktorów, animacje dla dzieci.

6 MAJA – Rynek Główny

10.00 – rozpoczęcie jarmarku – stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, spożywczych.

10.15 – „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, prezentacja laureatów konkursu tanecznego, wręczenie nagród zwycięzcom.

12.00 – Przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami miasta (plac T. Kościuszki – Rynek Gł.) Uroczyste otwarcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.

13.00 – prezentacja GRH 2 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów i środków scenicznych (Bulwary).

14.00 – pokaz tańca historycznego.

14.30 – prezentacja GRH 2 Pułk Legionów Polskich, GRH Powstaniec Śląski.

15.00 – Inscenizacja akcji rozbrajania zaborców, odzyskanie Niepodległości w 1918 r. (Rynek Główny).

15.30 – prezentacja GRH 72 Tulski Pułk Piechoty.

16.00 – Pokaz artyleryjski (Bulwary).

16.30 – prezentacja GRH Ostfront.

17.00 – „Pan Tadeusz” projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. (Scena Rynek).

INNE ATRAKCJE NA RYNKU GŁÓWNYM:

Prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej, pokazy dynamiczne! Jedyny tego typu pojazd w Polsce!

Drukarnia polowa – wydrukuj odezwę! Mincerz – wybij i zaprojektuj monetę! Stoisko BBS Bike – prezentacja bicykli i cruiserów, przejazdy rikszami! Stoisko promocyjne grupy „Strzelec Oświęcim”– gar kuchnia! Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Stoisko promocyjne miasta Oświęcim. Stoisko artystów RSTK „Grupa na Zamku”. Stoisko Stowarzyszenia miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej – gra miejska! Stoisko Fun Makers gry i animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA Bulwary nad Sołą

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie miasteczka wojskowego grup rekonstrukcyjnych;

Imperialna armia rosyjska – carska kuchnia polowa z obozowiskiem wojskowym, szpital polowy z salą operacyjną, laweta forteczna z ckm Maxim. Armia austro-węgierska – stanowisko sztabu, artyleria polowa m. in. moździerze okopowe. Armia pruska – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentacja ciężkich karabinów maszynowych etc. Legiony Polskie – obozowisko wojskowe, punkt kuchenny. Legia Nadwiślańska – prezentacja wojska z okresu napoleońskiego, obozowisko wojskowe.

13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej i pirotechniki.

16.00 – Pokaz artyleryjski.

INNE ATRAKCJE NA TERENIE OBOZOWISKA:

animacje dla dzieci, nauka musztry, plac szeregowca, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, degustacja wojskowych potraw.

6 MAJA - Muzeum Zamek w Oświęcimiu

10.00 – 18.00 – Zwiedzanie indywidualne ekspozycji stałych muzeum, wystawy czasowej pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” oraz wieży zamkowej. Oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach (10.30 oraz 14.00).

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Lol, 07.06.2018 23:41
LOLA!!! Albo LOLEK
Wytrzeźwiej. Za dużo i za często chyba sobie DAJESZ w czub.
oLo, 07.05.2018 07:13
Impreza się rozrasta brawo dla wszystkich!!! Oby tak dalej :D
ruski pieróg, 06.05.2018 22:47
Rewelacyjna impreza! Chylę czoła dla organizatorów i wszystkich tych osób które przyczyniły się do świetność dzisiejszych wydarzeń !
LOLA, 05.05.2018 21:51
Tylko bez PiSowskich Scierw
Tom, 05.05.2018 13:40
A gdzie nasz Dyzma, co powie Dyzma co powie nam.