OŚWIĘCIM. Janusz Chwierut nie wyraził zgody na organizację niedzielnego zgromadzenia

12 czerwca 2020 Autor: red / UM Oświęcim
Janusz Chwierut, prezydent miasta Oświęcim.

Janusz Chwierut, prezydent miasta Oświęcim.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia prezydenta miasta Oświęcim, Janusza Chwieruta w sprawie zgromadzenia publicznego, które planowane jest na niedzielę 13 czerwca.Oświadczenie Urzędu Miasta Oświęcim

Prezydent Miasta Oświęcim wydał dzisiaj zakaz organizacji zgromadzenia publicznego, które planowane jest 14 czerwca. Zgłosił je 7 czerwca Pan Mariusz Piotrowski. Obok celu, którym jest upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, wskazał także trasę przemarszu ulicami: Dworcową i Obozową. Podał, że przewidziana liczba uczestników wyniesie około 150 osób. Poinformował również, że nie przewiduje się zagrożeń, a w przemarszu ze strony organizatora weźmie udział około 15 osób w służbie porządkowej. W trakcie trwania zgromadzenia będzie używane nagłośnienie i banery informacyjne.

Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii. W tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz - Birkenau planowane są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli Parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi. Dlatego miasto uznaje, że zgromadzenie powinno być zorganizowane w Miejscu Pamięci KL Auschwitz-Birkenau zamiast w mieście na ulicach: Dworcowej i Obozowej. Mając w pamięci bulwersujące wydarzenia, które miały miejsce 27 stycznia 2019 roku, związane z mową nienawiści, jak i negatywne reperkusje dla miasta oraz szacunek dla ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz - Birkenau prezydent podjął decyzję o odmowie organizacji tego zgromadzenia. Organizator ma możliwość odwołania się od decyzji Prezydenta Miasta do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Miasto Oświęcim dba o pozytywny wizerunek, jak i bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Miejsce Pamięci KL Auschwitz -Birkenau musi być otoczone czcią i szacunkiem, bowiem ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau należy się szacunek i pamięć. Dlatego Oświęcim nie może być areną konfliktu.

Oświęcim, 10 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Marko, 02.07.2020 10:15
wstyd zdrajca i kłamca taki sam jak Trzaskowski...
Mieszkaniec, 25.06.2020 20:50
Panie Chwierut, Panu już dziękujemy. Nie chcemy żeby Prezydentem Oświęcimia był Żydowski sługa.
palacz, 18.06.2020 22:40
zydom i lgbt by dal pozwolenie bez problemu
, 14.06.2020 23:27
wstyd dla tego namiestnika zydowskiego i wstyd dla lokalnej policji