OŚWIĘCIM. Janusz Chwierut odpowiada na zarzuty radnego PiS

11 kwietnia 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta nawiązujące do wypowiedzi radnego PiS Jakuba Przewoźnika. Jak już informowaliśmy, radny opozycji stwierdził, że 24 marca br. włodarz "okrył smutkiem urząd Prezydenta Miasta Oświęcim". Użył też innych mocnych słów. Odpowiedź Janusza Chwieruta była jednoznaczna.

Przypomnijmy, że 24 marca obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

- Obowiązkiem Prezydenta Miasta Oświęcim – Miasta Pokoju, było oddanie im hołdu. Brak w tym dniu jakiekolwiek działań upamiętniających bohaterską postawę mieszkańców Oświęcimia ratujących więźniów KL Auschwitz-Birkenau, jest wielką hańbą nie tylko osobistą Prezydenta, ale też okrywa nią sprawowany urząd - nie krył oburzenia radny Przewoźnik.

Przedstawiciel PiS stwierdził, że szczytem hańbiących decyzji był brak jakichkolwiek działań upamiętniających pamięć Mieszkańców Oświęcimia w czasach nazistowskiego terroru, czego okazja była właśnie w związku z ustanowieniem nowego święta.

Poprosiliśmy prezydenta o odniesienie się do krytycznych słów radnego PiS. Dziś, tj. 10 kwietnia otrzymaliśmy odpowiedź.

"Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut nie będzie odnosił się do opinii radnego Jakuba Przewoźnika opublikowanej na blogu i zaprezentowanej później na łamach portalu Oświęcimskie 24.pl. Obchodzone w mieście święta reguluje uchwała Rady Miasta w sprawie organizacji na terenie miasta Oświęcimia świąt narodowych oraz innych rocznic i świąt przyjęta 26 lutego 2014 r. " - czytamy w piśmie przesłanym redakcji przez rzeczniczkę magistratu Katarzynę Kwiecień.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Wąsik-Śląska, 15.04.2018 22:52
Sprawa Babiarza nie ośmiesza PiS tylko.... PO.... albowiem Hertig i Chwierut z PO wiedzieli o agenturalnej przeszłości Babiarza i od początku ją lekceważyli oraz mataczyli nie informując w tej sprawie radnych opozycji czyli PiS. Uważali że ważna jest pomoc Babiarza dla miejscowego sportu i chcieli go za patrona a lekceważyli po prostu dane z IPN.( argumentacja prezydenta o patronie dostępna na Oświęcimonline z tego okresu). Sam Chwierut popisał się "znajomością" sprawy twierdząc, że są to nie sprawdzone informacje i dezawuuja patrona. Przecież nie jest historykim i nie może tego oceniać, nie znał też wtedy danych na temat Babiarza ( Oświęcimonline, relacja z otwarcia pływalni ). O przeszłości Babiarza radni dowiedzieli się od związkowców działających w Solida
ości. Fakt niezbity jest taki, że Babiarz zwalniał ludzi z pracy w stanie wojennym (vide Kronika krakowska z dnia 16 listopada 2017 r. o godz. 18.30) i zwolnieni odchodzili do zakładów pracy w pobliskich miejscowościach. Gadanie głupot nie pomoże, bo świadkowie żyją dalej.... i.... jest ich wielu..... a wystarczy zapytać choćby P. Januszewskiego. PiS nie mógł więc przegłosowac i zablokować idiotycznej i ośmieszającej Oświęcim uchwały bo nie miał wystarczającej liczby głosów. Wojewoda nie uchylił uchwały Rady Miasta Oświęcim. Zapytajcie jednak co w Urzędzie Wojewódzkim sądzą na temat tego patrona ?Urzędnicy Urzędu WojewódzKiego w Krakowie kiwają głowami z niedowierzaniem a niektórzy się śmieją. Januszek Chwierut poproszony przez dziennikarkę o komentarz we wspomnianej w/w Kronice nie mógł nic powiedziec o przeszłości patrona pływalniI i tego komentarza nie udzielił. Po prostu to zlekceważył a Oświęcim załuguje na lepszą władzę. Niepokojący jest fakt pychy i upartej bezczelności Chwieruta zarówno w sprawie Babiarza i innych .....choćby ''Mostu Duchów". Tak samo zachowywał się inny Janusz, który chciał nierealnej budowy kopca kilka lat temu.......Stawiam pytanie co kieruje tego typu ludźmi i jaki jest klucz do takich zachowań....skoro prawdę i opinię publiczną mają gdzieś,......ciekawe gdzie ?
jak przeczytam w internecie to wiem wiem na pewno jak było, 14.04.2018 14:45
problem w tym, że kiedyś nikt Historii nie musiał się uczyć, bo ją przeżył osobiście jako elementa
e losy jednostki w Polsce 90,80,70 czy 60 lat wstecz, a że ludzie powoli umierają to ktos taki jak Przewożnik jako historyk jest ekspertem od kwerend i przeczytanych woluminów.. Teraz mnie uczy np.PRL - 34 latek..
1 2 3 , 13.04.2018 08:35
1. Co zatem 24 marca zrobił pan Przewoźnik?
2. Kiedy nowelizacja uchwały?
3. Sprawia Babiarza pogrąża PiS i go ośmiesza. Tak, to jest problem na intelektualnym poziomie Brynkusa. Bo nic nie potrafi zrobić. Tylko z Wadowic dowodzić.
4. Co zrobiła wtedy reszta radnych PIS?
5. Czy pan Przewoźnik napisał już reakcję nt. obniżek pensji zorganizowanych przez szeregowego posła p, Kaczyńskiego?
Ent, 13.04.2018 07:42
Taaaaa...a co doktor magister robu jako szeregowy urzędnik powiatowy? Oprócz latania za starostami i robienia zdjęć żadnej aktywności, nic. Marzenia o Koryto plus stają się marzeniami ściętej głowy...
janka , 12.04.2018 22:02
Od kiedy Janusz Chwierut ma jakikolwiek poziom zwłaszcza w wiedzy o kulturze i historii miasta. Nie jest też i nie będzie oświęcimskim autochtonem. Uparcie też zadłuża miasto i podnosi razem z częścią rady opłaty i podatki (co roku). Sprzedaje kit o dynamicznym rozwoju miasta a to nie tylko on ale także Gmina, Starostwo, Samorząd wojewódzki, Strategiczny Program Rządowy i w końcu obywatele szeregowi wcale od niego nie gorsi wiele wnoszą do życia miasta. Nareszcie zrozumiał, że musi przestać prześladować drzewa w mieście bo zwolennicy drzew wygrają z nim bez problemu. Znowu zmiana frontu ... a jednak idą wybory, dużo można z nim załatwić. Powinny być co 2 lata. bo wtedy coś można by szybciej zmienić.
Rysiek z klanu, 12.04.2018 19:59
Radny Przewoźnik ma w tej VII kadencji ma 42 interpelacje i 19 złożonych wniosków. w większości niepolitycznych ale też co ciekawe interpelację....dotyczącą kolegów Janusza Ch. w zarządach - Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o, oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z. o.o. czyli jednostek podległych pod miasto i gminę Oświęcim. Wiele dotyczy też ulic i miejsc na starym mieście i to cieszy nas mieszkańców. Cieszy też to, że jeśli będzie chciał i dalej działał to na pewno jeszcze długo będzie radnym. Pomożemy mu my: Sąsiedzi, koleżanki i koledzy niestety nie z Pis-u ani żadnej innej ferajny a broń Boże z ....PO.
30 , 12.04.2018 15:26
Haha 30 interpelacji - tylko odnośnie czego. A gdzie działania ? Pytać każdy może - gdzie dokonania Radnego? Sztucznie pompujecie Przewoźnika, na jakiegoś asa.. a doktorem od polityki to wielu może być :D zresztą nie tytułów nam potrzeba ale ludzi na poziomie. Na szczęście mamy Prezydenta na poziomie na którego zagłosuję w najbliższych wyborach. A PiSowce wzmagają aktywność bo zbliżają się wybory i każdy chce być zauważony.
R, 12.04.2018 11:35
Do Fakt.
30 interpelacji tak? To raczej 30 prob pisowskich gier i manipulacji.
stefan batory, 12.04.2018 09:19
Ilość interpelacji ma dosyć średnie znaczenie w ocenie o pracy radnego - jakoś , jak najbardziej . Stąd na marginesie odstąpię ,
z dobrego serca , od oceny pracy radnego :)))
Osobiście wole nawet takich co....... nie złożyli żadnej - niż mieliby złożyć choć jednego, takiego , wypoconego , pełnego nienawiści i opryskliwości gniota !
jam, 12.04.2018 06:41
Bardzo dobry brak odpowiedzi. Szkoda czasu i atłasu dla ludzi, którym marzy się lokalny program "koryto plus". Pani fakt przypomnę, że w tym programie, na szczeblu centralnym, biorą udział doktorzy. Ba!! doktorzy habilitowani, a nawet, nie uwierzy pani- profesorowie doktorzy habilitowani. Ale KORYTO PLUS jest programem egalita
ym, gdyż korzystają z niego również magistrzy, inżynierowie, licencjaci i podobno nawet jeden technik.
fakt, 11.04.2018 23:34
Problemem ludzi piszących komentarze z Oświęcimia i okolic jest brak wiedzy o sprawach lub osobach, który opisują. Przypominam więc pracę p. Przewoźnika.... jest to blisko 30 interpelacji w sprawach miasta i mieszkańców a średnia wielu radnych miejskich to około 5 w tej kadencji. To do sprawdzenia na stronie miasta i jego blogu. Radny ma też stopień naukowy, jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Przez mieszkańców dzielnicy w której mieszka jest oceniany dobrze, ale chcemy od niego więcej. Jest aktywny, widzimy to nie tylko podczas oficjalnych uroczystości ale też w życiu codziennym bo jest otwarty na nowe inicjatywy i w końcu też jest niezłym gospodarzem jak cała jego rodzina. My sąsiedzi wiemy to lepiej niż inni. Jeśi chodzi o basen to sprawa patrona nie jest jeszcze zakończona. Wiele w tej sprawie zrobił i robi poseł J. Brynkus z Wadowic. Myślę, że Chwierut jeszcze się zdziwi.
Prime, 11.04.2018 22:35
Szacunek dla pana prezydenta, chociaż mam do niego wiele zastrzeżeń. Bardzo mądrze postąpił nie wdajac się w zaczepki na bardzo niskim poziomie, to niczemu by nie posluzylo. Ludzie mają dość takich pyskówek i wykorzystywania waznych tematow w wyborczych gierkach. A pan Przewoźnik- z całym szacunkiem do jego osoby niech sobie przeczyta moją radę pod artykułem o jego tekście na blogu.
jacek, 11.04.2018 18:07
Jaki prezydent takie uzasadnienie. Jak zawsze brak dobrej reakcji. Zresztą radny ma rację. Chwierut obchodzi tylko uroczystości na których może się pokazac i osiagnąć korzyść wizerunkową. W magistracie nie ma ludzi znających się na historii Polski i mających możliwości intelektualne i choćby garść empatii aby obchodzić to nowe święto czyli Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Chwierut zresztą nie wie jak to zrobić. Powoływanie się na uchwałę z 2014 r. to po prostu skandal. Wtedy rządziła w kraju PO i tak pan Januszek disco polo się do tego przyzwyczaił i zna takie świeta i obchodzi takie uroczystości ze swoją ferajną jakie obowiązywały 4 lata temu !!! Ale nie dziwmy się mamy przecież super rzeżby na rynku,.Mamy też ściągnięte tablice ze ścian starego ratusza bo Chwierut wie lepiej gdzie mają być, brak upamiętnienia p. Antoniny Małysiak, (Chwierut ba pewno nie wie kto to był, bo nie pochodzi stąd), most duchów za 35 baniek, naprawdę super potrzebny !!! Patronem pływalni uczynił tw "Bona", śmiech w całej Małopolsce bo nikt tak jeszcze głupio nie zrobił, brak godnego.upamiętnienia rotmistrza Pileckiego itp. Ponieważ w tym roku jest rocznica 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę i wybory samorzadowe stąd pomysł jJanuszka aby nowy most był mostem Niepodległości. W tym roku nowy trynd....Januszek patriotą. Ale ....mieszkańcy Oswięcimia tego panie merze nie kupią.... na pewno, niech mi pan wierzy. Zresztą takiego mera nie potrzebujemy. We the People !!!
Miastowy, 11.04.2018 18:01
Przwoźnik się ośmieszył,ale on myśli inaczej no ale tak mają z Pis-u, tak samo było z nadaniem imienia Jan Babiarza basenu tam też Przwoźnik podskakiwał i co? no dalej Przwoźik szukaj nowych haków dawaj nowe info.
Racja Panie Prezydencie, 11.04.2018 16:28
Ma Pan rację Panie Prezydencie, nie ma z kim i do czego się odnosić. Przewoźnik chce zaistnieć i tyle, dlaczego sam nie zorganizował czegoś, albo na wcześniejszej sesji nie zaproponował jakiejś uroczystości? Wstyd. I na dietę dla takiego Przewoźnika idą moje pieniądze. Co on w ogóle robi i co zrobił dla Miasta i do czego się przyczynił? Może czas go rozliczyć? Niech poda swoje dokonania. Dla Pana Prezydenta Chwieruta ukłony za to, że jest człowiekiem na poziomie i nie będzie się wdawał w jałowe dyskusje.
hotin, 11.04.2018 12:07
Obchodzone w mieście święta reguluje uchwała Rady Miasta w sprawie organizacji na terenie miasta Oświęcimia świąt narodowych oraz innych rocznic i świąt przyjęta 26 lutego 2014 r. " - Czyli Rada Miasta w której wiekszość mają radni Platformy z nazwy Obywatelskiej nakazała p.przeydentowi, by ten szczególny dzień olać POlitycznie.Dziękuję i spotkamy sie przy u
ach wyborczych już niedługo.