OŚWIĘCIM. Januszewski, Bielski, Czarnik, Baruś i Jaskółka piszą do Jana Babiarza

18 sierpnia 2017 Autor: sz / nadesłane
OŚWIĘCIM. Januszewski, Bielski, Czarnik, Baruś i Jaskółka piszą do Jana Babiarza

Publikujemy w oryginale List otwarty skierowany do byłego dyrektora nieistniejących już Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu, Jana Babiarza. Pod listem podpisali się Janusz Januszewski, Anatoliusz Bielski, Wiesław Czarnik, Władysław Baruś, Józef Jaskółka.


List otwarty

do byłego dyrektora nieistniejących już Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu,

Jana Babiarza

W związku z podjęciem uchwały przez radnych Miasta Oświęcim, powołującej patronem krytej pływalni w Oświęcimiu Pana osoby, domagamy się natychmiastowego zrzeczenia się z pretendowania do tego tytułu.

Oświadczamy, że w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu znajdują się dokumenty wytworzone przez Pana lub przy jego udziale, w ramach czynności wykonywanych w charakterze tajnego współpracownika (TW) przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez Służbę Bezpieczeństwa (SB) państwa totalitarnego, jakim była PRL. Dokumenty te jednoznacznie świadczą, że od roku 1963 współpracował Pan z SB pod pseudonimem TW „Bona”, składając kilkadziesiąt donosów na szkodę swoich współpracowników.

Zarówno władzom Miasta Oświęcim, jak też i Panu przypominamy, że w III RP istnieje zakaz propagowania komunizmu, co wynika wprost z ustawy regulującej kwestię symboli tego ustroju. Zgodnie z tą ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Określono w niej, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Żyjemy dzisiaj w dobie odzyskiwania moralnych autorytetów i wzorów do naśladowania dla kolejnych, następujących po nas pokoleń, podtrzymujących naszą świadomość narodową. Nie możemy tego czynić na ślepo, akceptując kłamliwe wypowiedzi cynicznych graczy politycznych, sięgających tam, gdzie są ideowa pustka, zaprzaństwo i sztucznie kreowane życiorysy, wypreparowane z prawdy i pozbawione podstawowych wartości. Takie niecne działania powodują, że draństwo tzw. autorytetów przyjmowane jest nierzadko za wzorzec, czego i Pan na własne życzenie staje się egzemplifikacją. Wyznacznikiem bycia autorytetem winien być wyznawany taki system wartości, który opiera się na prawdzie i odpowiedzialności. Autorytetami, zarówno dla tego, jak i przyszłych pokoleń młodych Polaków, powinni być ludzie bezkompromisowi, nieugięci, ale także potrafiący zrozumieć własne błędy i umiejący za nie przeprosić. Dlatego takim autorytetem nie może być oczywisty tajny współpracownik SB, który kosztem innych obywateli jest wybielany, przez co wydaje się być pewien bezkarności, zaś popierające go, przychylne mu organizacje uznają to za normalność. Moralnie i politycznie upadłe osoby - w przeszłości zajmujące się pisaniem donosów do SB - uznane przez niektórych za wzorce postępowania, to nie jest normalność, obywatelu Janie Babiarz!

Przypominamy także, że Polska dnia dzisiejszego próbuje wydobyć się ze stanu zapaści politycznej i gospodarczej, będącego skutkiem PRL i wieloletnich skorumpowanych rządów ludzi układu okrągłostołowego z Magdalenki. Dlatego przy tej okazji zwracamy się do Piotra Hertiga, pełniącego obowiązki Przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim, który jak sam podaje był w latach 80. rzekomo działaczem opozycyjnym wobec PRL, choć nie jest nam znana jego rzekoma działalność opozycyjna. Apelujemy, aby wraz z radą miasta podjął Pan decyzję o wycofaniu się z nadania przedmiotowego patronatu osobie ze wszech miar niegodnej tego zaszczytu!

Panie Janie Babiarz, jeśli na starsze lata zachował Pan minimum przyzwoitości, żądamy natychmiastowego zrzeczenia się pretendowania do tytułu patrona oświęcimskiej pływalni. Przypominamy, że oświęcimski sport przez długie lata był finansowany nie z Pana prywatnej kieszeni, a z budżetu państwa oraz pracy rąk oświęcimskich podatników, pracujących w Zakładach Chemicznych i innych zakładach pracy Oświęcimia i jego okolic. Rozwój sportu na naszym terenie był zatem wyłączną zasługą tych ludzi, a nie Pana osobistym wkładem. Jednocześnie przypominamy, że to pod Pana dyrektorskimi „wspaniałymi” rządami kombinat chemiczny z kilkunastotysięczną załogą został zdegradowany do kilkusetosobowego, niewiele znaczącego zakładu pracy.

Janusz Januszewski – w Sierpniu '80 przywódca strajku w PKS Oświęcim, współzałożyciel NSZZ „S”, internowany

Anatoliusz Bielski – współzałożyciel NSZZ „S” w ZChO w 1980 roku, internowany, aresztowany oraz skazany

Wiesław Czarnik – działacz związkowy i niepodległościowy, represjonowany, nauczyciel, Oświęcim

Władysław Baruś – współzałożyciel NSZZ „S” w ZChO w 1980 roku, aresztowany i internowany

Józef Jaskółka – działacz związkowy i niepodległościowy, działacz sportowy, Oświęcim

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
internowany, 23.09.2017 20:36
Na szczęście tych godnych ze wspaniałymi i godnymi do naśladownia życorysami jest tylko czterech na 357 internowanych.
do obywatela, 20.08.2017 10:22
Skąd wiesz, że niegodne? Czytałeś te akta? Widać lubisz pierwszy rzucać kamieniem.
Obywatel 32-600, 19.08.2017 13:20
Za pomyłki z młodości trzeba odpowiadać na starość. Nikt nikogo nie zwolni za niegodne czyny z odpowiedzialności.
STANISŁAW MIGDAŁEK, 19.08.2017 09:43
P.emerycie wojskówki czemu w tamtych czasach nie byłeś taki mądry jak dziś
TTT, 18.08.2017 21:55
A tak w ogóle to p.Babiarz nie zabiegał o nadanie pływalni jego imienia. Pozdrawiam
, 18.08.2017 20:04
Babiarz ma dziś 85 lat. Może byście dali mu spokój?
, 18.08.2017 19:49
Zasłużeni internowani przypomnijcie sobie ilu wy ludzi na śmietniki wysłaliście!
dobra zmiana inaczej, 18.08.2017 15:45
ich idole to: Kryże, Boni, TW Bolek
Emeryt wojskówki, 18.08.2017 15:45
Migdałku, a jak żeś tą większość wyłuskał? Kuku zrób sobie samemu a nie nam!
Dorota, 18.08.2017 12:06
Nikt i nic nie daje nikomu prawa do moralnej oceny czynów kogokolwiek. Jednak co innego ocena, a co innego stawianie pomników i to jeszcze za życia. Czy naprawdę trzeba fundować okazały pomnik komuś, kto w swoim życiorysie ma długi, bo jak wynika z zasobu IPN ponad 20-letni okres, współpracy z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa, a także od bodaj 1998 roku jest już honorowym obywatelem naszego miasta. Myślę, że jako społeczeństwo dosyć już jesteśmy podzieleni i kolejnej linii podziału nam nie potrzeba. Czy piękny, wyremontowany obiekt musi nas podzielić. Chyba nie powinien. Proszę zatem nie nadawajmy mu żadnego patrona. Niech dobrze służy wszystkim niezależnie od ich osobistych sympatii i przekonań.
b. więzień PRL, 18.08.2017 10:44
Brawo chłopaki. Tak trzymać!
STANISŁAW MIGDAŁEK, 18.08.2017 09:53
Szanowna oświęcimska Prawico-jeżeli ma być sprawiedliwie to proponuje na jednej szli położyć potencjalne krzywdy ale udokumentowane jakie ponieśli obywatele na skutek hipotetycznych donosów/wiarygodność IPN jest b. niska/ a na drugiej zasługi jakie dla miasta i środowiska uczynił P.Babiarz.Muszę tu wypomnieć tej nieskazitelnej Prawicy że gdyby P.Babiarz był lumpem i złodziejem a nie był w zasobach IPN to byłby dobry.Szanowni prawicowcy oglądnijcie się dookoła-ile w Waszych szeregach jest ludzi znacznie gorszych od P.Babiarza np Ambasador Prokurator i wiele innych,ale oni są namaszczeni przez Wasze guru Prezesa i wszystko gra.W kontekście tej sprawy uważam że społeczeństwo Oświęcimia powinno olać Wasz apel a do Pana Babiarza zwracam się z gorącą prośbą -niech Pan nie rezygnuje,zaufała Panu większość społeczeństwa Oświęcimia