OŚWIĘCIM. Jedenastu radnych za, ośmiu przeciw. „Trójka” do likwidacji

30 stycznia 2019 Autor: ak
fot. sz

fot. sz

Argumenty za likwidacją Trójki przedstawił na sesji wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania.

Po pierwsze - liczba uczniów SP 3 już jest niska, a będzie jeszcze mniejsza. Obecnie do tej szkoły uczęszcza zaledwie 59 uczniów, a w przyszłym roku, wnosząc po liczbie zameldowanych dzieci w tym obwodzie, będzie uczyć się nie więcej niż 32. Co więcej, koszt utrzymania jednego ucznia w Trójce wynosi obecnie ponad 1770 zł i przekracza o kilkaset złotych średnie koszty utrzymania ucznia w oświęcimskich szkołach.

- Mamy ogromny kłopot. Ta szkoła generuje spore koszty, a my musimy optymalizować koszty w oświacie - tłumaczył wiceprezydent, dodając, że miasto coraz więcej dopłaca do oświaty z własnego budżetu. W tym roku dopłata sięgnie 19 mln zł. Dla porównania - dwa lata temu miasto dopłacało ok. 12 mln zł rocznie.

- Nasze dzieci przegrywają z ekonomią - ripostowała radna Agnieszka Komendera, prezentując wizualizację przygotowaną specjalnie na sesję z udziałem rodziców i grona pedagogicznego Trójki.

Radna poddała w wątpliwość wiarygodność niektórych wyliczeń prezentowanych przez wiceprezydenta. Wytoczyła też kolejne argumenty - dzieciom wydłuży się droga do szkoły, a placówkom, które przejmą uczniów Trójki, w kolejnych latach może grozić przepełnienie.

Wspomniała także o wydanych przez miasto 2 lata temu 140 tys. zł na dostosowanie tej szkoły dla klas podstawowych, dzięki czemu dziś zapewnia godne warunki do nauki.

- Ta szkoła jest bezpieczna, z dala od ruchliwych ulic, wśród zieleni. To dobre miejsce do nauki - argumentowała radna.

- Muszę przyznać, że pani prezentacja jest efektowna. Mam jednak pytanie - skoro jest tak pięknie w Trójce, jak pani mówi, dlaczego wielu rodziców nie chce posyłać tam swoich dzieci? - polemizował z radną prezydent Janusz Chwierut.

Podkreślił, że to rodzice mają dzisiaj prawo wyboru. I oni decydują, gdzie chcą posłać swoje dziecko. Projekt uchwały likwidujący Trójkę jest de facto tego konsekwencją.

- Nie naszą winą jest to, że wskutek reformy rządu, ubyło nam 300 dzieci. I rosną nam koszty ponoszone na oświatę. Dlatego musimy podejmować trudne decyzje - kontynuował.

Radna Mariola Madej zwróciła uwagę, że miasto mogło jednak zrobić więcej, by zachęcić rodziców do posyłania dzieci do Trójki.

Dyskusji przysłuchiwali się rodzicie, którzy przyszli na sesję z transparentami.

Podczas głosowania za likwidacją Trójki, 11 radnych było za, 8 przeciw. Za zlikwidowaniem szkoły byli następujący radni: Ireneusz Góralczyk, Dariusz Grygoruk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Zygmunt Osoba, Maria Pędrak, Jacek Stoch, Paweł Warchoł oraz Sylwia Żak-Biesik. Przeciw likwidacji szkoły byli: Stanisław Biernat, Michał Chrzan, Krystyna Dąbrowska, Agnieszka Komendera, Krzysztof Kuczek, Waldemar Łoziński, Mariola Madej, a także Jakub Przewoźnik.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Ku pamieci najstarszej ze szkol, 01.02.2019 22:02
Ireneusz Góralczyk, Dariusz Grygoruk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Zygmunt Osoba, Maria Pędrak, Jacek Stoch, Paweł Warchoł, Sylwia Żak-Biesik. Oświęcim pamięta
Pan hotinka, 01.02.2019 18:10
Pani Becia premijka miała rację , że kasa się należała i zaraz na zieloną trawkę poszła, Może jakiś wieżowiec postawi w centrum? Racja też słyszałem złe opinie o tej szkole ale ilość dzieciaków mówi sama za siebie, pozdrawiam Naszego Pana Prezydenta Chwieruta-uczciwego gospodarza. A
jaś, 01.02.2019 14:06
zaraz, 59 dzieci w całej tej szkole ? jeśli tak, to o czym tu jeszcze dyskutować, wszystko jasne.
i co ma do tego p.Chwierut, pozabierał stamtąd dzieci czy zakazał przyjmowania ? - dla większości rodziców liczy się poziom kształcenia, najwidoczniej nie jest z tym za dobrze skoro dzieci z tego rejonu chodzą do innych szkół.
Marek, 01.02.2019 12:30
Trudna,ale jedynie słuszna decyzja.Radni PIS oczywiście pod publiczkę,no bo przecież ich nikt nie będzie rozliczał i oskarżał za niegospoda
ość bo taką byłoby utrzymywanie szkoły dla 20-30 uczniów.hotin skąd u ciebie tyle jadu??zgroza,pamietaj,że karma wraca.
Stare Miasto, 31.01.2019 20:42
Zołnierzyki bez swojego zdania. Słudzy swojego Pana. Grabarze. Wypad z miasta.
Cool, 31.01.2019 19:32
hotin,chory człeku, to się ,,zwijaj z "tego miasta i z tych portali co ziejesz mową nienawiści
hotin, 31.01.2019 18:32
No i Pani premier Beata Szydło miała rację,że Oświęcim się ,,zwija".Kłamstwo,czy fałsz kochani z POKO?
Ada, 31.01.2019 16:48
Serio nie wiecie dlaczego nie posylano tam dzieci???? może rodzice ów dzieci (czyli wasze otoczenie) sie wypowie. poziom, integracja
W-ada, 31.01.2019 14:39
A jednak troszeczkę żal..... oczywiście z sentymentu - tam uczyłam się w Techn.Ekon. tam mój wnuk ukończył Gimnazjum. Cóż? ekonomia ma swoje prawa.
jan, 31.01.2019 10:12
Drużyna Chwieruta oddana i wie
a
realista, 31.01.2019 08:18
Drodzy, nie piszcie bzdur , że ktokolwiek był zainteresowany zamknięciem szkoły bo jej chciał zrobić na złość!?!
Szkoła 3 od dawna nie cieszyła się popula
ością wśród rodziców , którzy do niej nie posyłali dzieci . Dlaczego ? Nie wiem? Ale to fakt. Szkoły nikt nie zamyka na złość komuś , tylko z uwagi na brak dzieci. I polityka nie ma tu nic do rzeczy czy to Po czy PiS. Policzcie ile szkół powiatowych zamknął zarząd powiatu z PiS w poprzedniej kadencji . Bo nie lubili tych szkół? Nie , niestety - bo na wszystko potrzebna są pieniądze, te nasze podatników, a szkół po fatalnej reformie wywracającej znowu gimnazja jest po prostu za dużo.
Bolesne to , ale prawdziwe.
B, 31.01.2019 07:45
PO z prezydentem Chwierutem na czele "pracowali" od dłuższego czasu na likwidację szkoły nr 3. Oczywiście to duży błąd, bo to szkoła z możliwościami, chodźmy rozbudowy o bezpieczne przedszkole itd. i bardzo dobrą lokalizacją dla placówki tego typu. Przy wyborach czerwona karta, mi już wystarczy!
Prawy, 31.01.2019 00:29
Brawo taka decyzja jest uczciwa i wielce słuszna, ja popieram. Pan Chwierut to doskonały Prezydent, oddam w kolejnych wyborach na Niego głos.
jarek, 31.01.2019 00:28
Ta szkoła ma 108 lat nim urodził się którykolwiek z radnych ona już uczyła dzieci a teraz jedną nieodpowiedzialną ,nieprzyszłościową,i chyba polityczną, narzuconą z góry decyzją ma być ZLIKWIDOWANA????????GŁUPOTA!!!!!!!!!!!
Ewa, 30.01.2019 23:52
Utrzymywanie szkoły dla 35 uczniów to niegospoda
ość miasta tym bardziej, że potrzebne są przedszkola i żłobki..
rtert, 30.01.2019 23:02
To duży błąd
Wygrały cyferki nie człowiek, 30.01.2019 23:01
Kilkanaście lat temu przedszkole na Zaborzu nie miało zbyt wielu oddziałów. Wystarczył dobry zarządzają, pomoc organu prowadzącego i dało się zrobić świetne, oblegane dziś miejsce - tętniące życiem. Ktoś chciał. Janusz Chwierut nie chcia angażować się w pomoc SP3. Jest ekonomistą. Czynnik ludzki ma drugorzędne znaczenie. Jak się zmienia obwody, jak się trąbi w mieście o likwidacji szkoły, zabiera z niej klasy sportowe, to bez pomocy z zewnątrz- jaka przyszłość rysuje się dla tej szkoły. A mogła być i szkoła i przedszkole i żłobek.
Smutne, że tak niedemokratycznie postąpiono. Nie dyskutując, nie wprowadzając planu naprawczego, nie konsultując tej decyzji z rodzicami, mieszkańcami. Spieszono się, by niepochlebne decyzje przegłosować na początku nowej kadencji. Za pięć lat wyborcy zapomną...
Jacek Stoch za likwidacji? Pracownik oświaty, dyrektor "Chemika"? Smutne.
Brawo, 30.01.2019 22:34
Głosujcie dalej na Chwieruta