OŚWIĘCIM. Kamienica się sypie, właściciele zmieniają się jak w kalejdoskopie, a inspektor się tłumaczy

13 marca 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Spadające elementy kamienicy przy Placu Kościuszki 7 są realnym zagrożeniem dla pieszych, jak i przejeżdżających w pobliżu samochodów. Strażacy kolejny już raz musieli usuwać leciwe fragmenty elewacji. Co na to wszystko inspektor nadzoru budowlanego?

Władysława Samolewicza, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Oświęcimiu zapytaliśmy, co zrobił, by zmusić właścicieli feralnej kamienicy do odpowiedniego jej zabezpieczenia.

Poniżej prezentujemy pełną odpowiedź pana inspektora.

"PINB prowadzi od 2008 r. postępowanie administracyjne w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego tego budynku. Postępowanie zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oświęcimiu, że na interwencję mieszkańców przeprowadzono kontrolę, w trakcie której stwierdzono stan budynku zagrażający jego mieszkańcom. Stan budynku jest zły i pogarsza się z każdym rokiem.

Obiekt był zamieszkały do I kw. 2017 r. W 2008 r. obiekt był własnością kilku współwłaścicieli, mieszkających w kraju i za granicą. Część współwłaścicieli do 2016 r. zmieniała się. Stan prawny własnościowy obiektu na dzień dzisiejszy jest nieuregulowany. Część udziałów w obiekcie należy do osoby lub do osób pochodzenia żydowskiego, wobec których brak danych adresowych, brak informacji czy osoby te żyją, a jeżeli nie żyją, to kto jest ich spadkobiercą. Z uwagi na brak możliwości ustalenia powyższych danych, nie ma również możliwości o wystąpienie do sądu powszechnego o ustalenie kuratora dla osób nieobecnych.

Wobec stwierdzenia złego stanu technicznego obiektu w lutym 2017 r. została wydana decyzja o nakazie wyłączenia z użytkowania ww. obiektu w całości.

Ponadto zarządzono:

- umieszczenie na budynku zawiadomienia o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia oraz o zakazie jego użytkowania,

- zabezpieczenie obiektu przed dostępem osób trzecich wraz z zabezpieczeniem bramy wejściowej usytuowanej pomiędzy budynkami oznaczonymi ul. Tadeusza Kościuszki 7 i 6, zabezpieczenie spadających elementów budynku.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Od decyzji tej nie wniesiono odwołania.

W wyniku powyższej decyzji właściciele zabezpieczyli budynek siatkami.

Ruch pojazdów w dniu 09.03.2018r na odcinku Placu Kościuszki zamknęła Państwowa Straż Pożarna na czas wykonywania akcji usuwania luźnych elementów na elewacji tego budynku i sprzątania jezdni.

PINB wysłał do współwłaścicieli - których adresy są znane tutejszemu organowi - wezwanie na czynności kontrolne. PINB oczekuje, iż w trakcie spotkania zostaną przedstawione zamierzenia właścicieli co do dalszego działania na rzecz utrzymania i zabezpieczenia obiektu. Tutejszy organ rozważa również nałożenie na właścicieli obowiązku opracowania stosownej ekspertyzy dotyczącej tego budynku".

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
robert, 16.03.2018 14:50
pan starosta pogrozil palcem i pan prezydent tez to i pan wladyslaw sie tlumaczy alez sie napracowal juz czas przyjrzec sie blizej pracy pinb w oswiecimiu czas na zmiany na tym stanowisku
oświęcimer, 15.03.2018 13:42
Niestety w Oświęcimiu nie ma pomysłu na zagospodarowanie starego miasta. Najpierw czekają z założonymi rękami, potem wyburzają. Innych pomysłów brak.
, 15.03.2018 13:39
@Szuwar
Jasne, całe stare miasto rozbierzcie. Niech nasza mądra władza lokalna coś zaproponuje w tej sprawie.
Lui , 14.03.2018 17:37
Jakby trzeba było jakiś podatek z kamienicy wyciągnąć tak zaraz by znaleźli właściciela
szuwar, 13.03.2018 20:46
trzeba było kamienice rozebrać,a nie Glob z niego jeszcze nic nikomu na głowę nic nie leciało
malinka, 13.03.2018 11:55
Te metalowe schody pod filarami trzeba koniecznie usunąć i wtedy dopiero zabezpieczyć deskami pod sufitem -przejście powinno być pod filarami z nie żeby trzeba było kombinować którędy się przedostać na drugą stronę.Brać się za spadkobierców którzy są- też są przecież odpowiedzialni za ten stan ! Albo wysadzić ruinę w powietrze !
inż.mamoń, 13.03.2018 10:27
sprowadzić Hanie ona znajdzie właściciela